Bratrstvo neohrožených
[Band of Brothers 2001]

Velké postavy americké kinematografie daly hlavy dohromady, chopily se silně patriotistického tématu a za přispění obrovského počtu lidí tak vznikl desetidílný seriál produkovaný televizní společností HBO. 

Bratrstvo neohrožených je seriál o skutečných osudech skutečné vojenské jednotky, vznikl podle stejnojmenné literární předlohy Stephena Ambrose, jedné z nejlepších knih o americké druhé světové válce. 

V průběhu deseti bezmála hodinových dílů budeme moci sledovat osudy jednotky Easy Company z 506. regimentu 101. paradesantní divize americké armády, od náboru nováčků a jejích tvrdém výcviku, přes účast na Dni D, boj v mnoha bitvách a týlových akcích až po triumfální dobytí Hitlerova hnízda v Berchtesgadenu, kterým se jednotka proslavila. Díky spolupráci ještě žijících veteránů, členů skutečné jednotky, vzniknul historicky velmi hodnotný snímek, který v širších souvislostech ukazuje průběh americké účasti ve druhé světové válce na západní frontě, zasazený do příběhu konkrétní skupiny lidí, viděný velmi emotivně očima bojujících vojáků, ne jen strohou dokumentaristickou kamerou. 

Na našich televizních obrazovkách se tak nesetkáme s ničím příliš novým. Oba hlavní producenti na projektu Bratrstvo neohrožených pracovali od dokončení filmu Zachraňte vojína Ryana, který Spielberg režíroval a Hanks hrál hlavní roli. Za spoustu peněz, 120 milionů dolarů, tak stvořili televizní „dvojku“ k úspěšnému oskarovému velkofilmu, plnou amerického vlastenectví, nezdolatelné odvahy a samozřejmě vítězství, doplněnou spoustou emocí cíleně zaměřených na americký patriotismus, který je poslední dobou z pláten kin a televizí chrlen v nebývalé míře. 

Natáčení se zúčastnilo na 500 herců a 10.000 dalších externích spolupracovníků. Na efektech se v žádném případě nešetřilo a tak se můžeme těšit na skutečný vizuální zážitek. Exteriéry se natáčely v prostoru bývalého aerodromu nedaleko Londýna, kde Spielberg natáčel také některé válečné scény k Vojínu Ryanovi, byly postaveny věrné makety jedenácti evropských měst a vesnic, které by plochou zabraly rozlohu jedenácti fotbalových hřišť. Interiéry byly za použití nejmodernější digitální technologie zhotoveny v londýnském studiu Cinecite. 

Pro českého diváka bude seriál prozatím dostupný pouze na placeném kanálu HBO, česká premiéra se koná již v sobotu 1.12.ve 22 hodin. Ještě před samotným prvním dílem, následovaným vzápětí navazujícím dílem druhým, uvede kanál HBO jako lákadlo půlhodinový film o filmu Bratrstvo neohrožených. Další díly pak budou následovat každou následující sobotu ve 21 hodin. 

[Jakub Charvát - 30. 11. 2001]

Produkce: Tom Hanks, Steven Spielberg. Hudba: Michael Kamen. Hrají: Damian Lewis, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Rik Gomez, Michael Cudlitz, Frank John Hudges, Niel Mc Donough, Matthew Settle, Scott Grimes, James Madio Eion Bailey, Shane Taylor, Dexter Fletcher, Ross McCall, Peter McCabe. UK/USA (HBO) 2001, barevný.

------------------------ jednotlivé díly

1. část "Currahee" - V Toccoa (Georgia) v roce 1942 zahajuje nesourodá skupina mladých mužů dobrovolný výcvik, aby se z nich stal nejnovější americký útvar - parašutisté. Pod drsným vedením poručíka Sobela se příslušníci nově zformované roty E stávají z civilních zelenáčů těmi nejelitnějšími vojáky armády. Jak pokračuje výcvik, roste rivalita mezi Sobelem, kterým muži pohrdají, a poručíkem Wintersem, mladým důstojníkem, který si získal respekt a obdiv jednotky.

2. část "Den všech dnů" - Dne 6. června 1944 v Den D přelétávají letadla s tisíci parašutisty kanál La Manche do Francie, kde se dostávají do těžké palby. Nikdo z mužů nepřistane tam, kde předpokládal a mnoho z nich přijde při seskoku o své zbraně a zásoby. Winters se spojí s jednotlivými vojáky, kteří se snaží najít své jednotky. Později je Winter vybrán, aby vedl útok na opevněné německé dělostřelecké postavení. Akce je úspěšná, ale Winters, nyní působící jako velitel jednotky, ztrácí svého nejlepšího muže.

3. část "Carentan" - Dva dny po dni D je rota E vyslána dobýt město Carentan. Zapojuje se do úspěšné bitvy, při níž byly zaznamenány určité ztráty. Pro některé vojáky, včetně svobodníka Blithea (Marc Warren), nebylo snadné přizpůsobit se boji. Po 36 dnech v Normandii a několika krutých bitvách se rota E vrací do Anglie, ale jejich oslavy trvají jen krátce. Přichází zpráva, že se musí opět přesunout. 

4. část "Nováčkové" - V důsledku těžkých ztát se k rotě E připojuje skupina nových parašutistů - nováčků, a to v době příprav hromadného seskoku Němci okupovaného Holandska za účelem operace Markrt-Garden. Protože rota E a skupina britských tanků nenarazily v Eindhovenu na odpor, byly odraženy y nedalekého města německou přesilou a utrpěly při ústupu velké ztráty. Spojenecký plán na invazi do Německa přes Holandsko a ukončení války do vánoc selhal.

5. část "Křižovatky" - Winters řídí u Dutch dike nebezpečnou akci, která skončí velkým vítězstvím, za něž je povýšen na výkonného důstojníka praporu. Winters, nespokojený s touto novou, převážně administrativní funkcí, se musí starat o vedení tří jednotek, kterým nyní velí. Po víkendu, prožitém v Paříži, dochází zpráva o hromadném útoku Osy v Ardenách. Rota E odjíždí, aby udržela linii fronty. Jsou špatně vybaveni pro mrazivě chladné počasí a předpokládanou zákopovou bitvu.

6. část "Bastogne" - V hluboké zimě v lese u belgického města Bastogne se muži z roty E snaží, aby udrželi frontovou linii. Jsou vystaveni hladu a mrazu, neboť sem přišli bez zimního oblečení, s nedostatečnými zásobami a municí.Zdravotník Eugene Roe je vlivem boje na pokraji zhroucení a v této chvíli se setkává s belgickou ošetřovatelkou. Rota E sláví bídné vánoce v zákopech a dostává zprávu, že návrh německé armády na kapitulaci se setkal s hrdým odmítnutím generála McAuliffa" "Nikdy!"

7. část "Bod zlomu" - Rota E, která zkřížila plány Němců u Bastogne, musí nyní dobýt blízké město Foy. Někteří vojáci padnou nebo jsou zraněni v prudké palbě, zaskočeni nekompetentností svého velitele, poručíka Dikea, se kterým Winter nemůže nic pořídit. Rota E dobývá dobývá Foy, ale za cenu nesmírných obětí.

8. část "Poslední hlídka" - Rota E přichází do města Haguenau v Alsasku blízko německých hranic a dostává rozkaz, aby vyslala hlídku přes řeku a přivedla nepřátelské zajatce. Poručík Jones, čerstvý absolvent West Pointu, toužící po bojových zkušenostech, se dobrovolně přihlásí jako velitel. Akce je sice úspěšná, ale za cenu života dalšího parašutisty, což přinutí Winterse ignorovat rozkaz na vyslání druhé hlídky příští noci.

9. část "Proč bojujeme" - Rota E konečně vstupuje do Německa za překvapivě malého odporu a má příležitost si poprvé po dlouhé době odpočinout. Hlídka v nedalekém lese objeví opuštěný nacistický koncentrační tábor, stále ještě plný vychrtlých vězňů. Místní občané nevěřícně popírají, že by o jejich existenci něco věděli a jsou zde přinuceni pracovat do doby, než přichází zpráva, že Hitler je mrtev.

10. část "Body" - Rota E vstupuje do bavorského města Berchtesgaden, někdejšího domova nejvyšších činitelů Třetí říše, a obsazuje Hitlerovu pevnost "Orlí hnízdo" na horském vrcholku. Vzhledem k bezprostřednímu převelení do Pacifiku srovnávají muži své "dosažené body", aby poznali, kdo si dostatečně zaslouží návrat domů. Japonskou kapitulací však válka končí. Dozvídáme se, co se stalo s muži z roty E po návratu domů.