A JE TO
[PAT A MAT]

Nejúspěšnější český loutkový seriál vznikl během sedmdesátých až devadesátých let ve studiu aiF. Vytvořili jej populární český kreslíř Vladimír Jiránek, zkušený režisér Lubomír Beneš a hudební skladatel Petr Skoumal. Pat a Mat jsou sousedé. Jejich přátelství utužuje nejenom společná chuť vždy cokoli vyrobit, udělat nebo opravit, ale také nešikovnost, díky níž všechno pokazí. Ještě štěstí, že jim nechybí humor a chytrost, se kterou na svoji nemotorností vždy vyzrají.

Kutil Pat
Pat se narodil 13.4. mezi Roztokami a Prahou. Jeho otec byl učitelem na polytechnickém institutu, matka úřednice. Většinu svého harmonického dětství prožil v garáži, kde měl táta velmi dobře vybavenou dílnu.
Vystudoval střední školu dopravní s orientací na řízení provozu balónového létaní. Mezi spolužáky byl oblíben pod přezdívkou "Kulouš". Rodiče velmi chtěli mít ze svého synka právníka, proto se Pat neúspěšně pokoušel studovat právnickou fakultu, ale také filozofii, stavební fakultu, fakultu živočišné výroby, tělesné výchovy a sportu a začal studovat také fakultu strojní. Zde studium brzo ukončil zejména pro jeho neslučitelné interpretace fyzikálních zákonů.
Ač povahou hloubavý samotář, láká ho třpytivý svět filmu a televize. Zkouší štěstí jako sborista v divadle jednoho herce, později jako statista v seriálech "Pustý ostrov" a "Krásy Australské pouště II.".
Svoje herecké sklony naplno rozvinul v roce 1976, kdy byl poprvé obsazen do role kuťáka ve stejnojmenném filmu. Od svého debutu jeho kariéra závratně stoupala, přičemž v roce 1997 obdržel spolu s kolegou Matem 2. cenu za animační výkon ve filmu "Kulečník" na 5. ročníku filmového festivalu v Los Angeles.
Vzhledem k stále rostoucí popularitě Pat uvažuje do budoucna neopustit hereckou kariéru, naopak s kolegou Matem připravuje nové díly nekonečných grotesek o lidské nešikovnosti.
Nejoblíbenější jídlo: guláš z konzervy Nejoblíbenější oblečení: žlutý rolák Nejoblíbenější nástroj: vrtačka, kladivo Nejoblíbenější písnička: "Ještě tohle přilepím a budu tvůj…" Nejoblíbenější den: neděle, úterý, středa, sobota a pátek Nejoblíbenější parfém: visco-oil M4
Hrál již v 50 filmech, většinou groteskní postavy.

Kutil Mat
Mat se narodil mezi 1. a 12. říjnem v malém městečku vedle hlavního města, kde prožil i své dětství. Jeho otec byl oblíbeným televizním moderátorem v pořadech "Udělej si sám". Matka vedla kurzy šití a prací na zahrádce.
Vystudoval vyšší odbornou školu úřednickou, ale kariéra řídícího úředníka ho nikdy nebavila. Jeho fenoménem bylo volné přemýšlení v křesle u televize a divadlo. Už od šťastného dětství mu přischla přezdívka "Šišoun".
Herecké nadání objevil v místním recitačním kroužku "Paprsek", kdy poprvé vystoupil před diváky na školní akademii. Okouzlen němými groteskami studuje pantomimu a nacvičuje svůj vlastní program "Šišoun vás baví". Zde spatřili světlo světa slavné krátké imaginativní obrazy jako: chůze proti větru, tahací provaz, zeď, zastávka, šuplík a skákací kulička.
Filmově debutoval spolu se životním kolegou Patem v roce 1976. Záhy se ukázalo, že role kuťáka v červeném roláku je mu přímo ušitá na míru. Mat je zahrnován prvními diváckými i odbornými obdivy.
V roce 1997 obdržel spolu s kolegou Patem 2. cenu za animační výkon ve filmu "Kulečník" na 5. ročníku filmového festivalu v Los Angeles.
V nejbližší budoucnosti by si Mat rád dozařídil dílnu, kterou má ve sklepě a spolu s Patem natočil další pokračování seriálu, který je ve světě stále populárnější.
Nejoblíbenější jídlo: vajíčka a kuře Nejoblíbenější nástroj: motorová pila, otvírák na konzervy Nejoblíbenější knížka: "Ocelové kladivo" a "S pilníkem přes Afriku"
Hrál již v 50 filmech, většinou groteskní postavy.

aiF Studio
Studio patří k největším studiím pro natáčení filmů technologií animované loutky ve střední Evropě. Největším mezinárodním úspěchem tohoto studia je samozřejmě realizace televizního seriálu PAT a MAT. Ale vzniklo zde i mnoho jiných animovaných filmů, které znají diváci zejména z televizních obrazovek. Jsou to nejenom loutkové animace (Čertík Lucifuk / Little Devil Luckyluke, Jája a Pája /Yaya & Paya), ale také animace ploškou (Lapka a Ťapka / Tip & Tap), kreslené animace (Slonoviny / Elephant's life) a různé experimentální metody.