Plnou parou vzad!
[Boat Trip 2002]

Bláznivá komedie z prostředí homosexuálů nikoho neuráží a má atmosféru letní bezstarostnosti. Tato bezstarostnost se však občas mění v paniku, vzhledem k tomu, že hlavní představitelé jsou heterosexuálně orientovaní. Budete se bavit hlavně díky komičnosti oscarového Cuby Goodinga jr. Pokud však nejste příznivcem bláznivých komedií/parodií, doporučuji přečkat první půlhodinu a možná se i vy ke svému překvapení budete dobře bavit.

Jerry a Nick jsou sice nejlepší přátelé, ale jinak nemají nic společného: Jerry je hezký programátor, Nick obézní uklizeč. Bezproblémový Jerry však dostane studenou sprchu - jeho snoubenka Felicia odmítne nabídku k sňatku a ještě mu dá kopačky. Zpráva o rozchodu nejlepšího přítele vyprovokuje smolaře Nicka k akci. Naplánuje společnou dovolenou na oceánském parníku, ideálním místě k potkání krásných slečen a nevázané zábavě. To by ale nesměl být Nick, aby se něco nezvrtlo. Oba přátelé slaví začátek vytoužených radovánek. Nakonec zjistí, že jsou účastníky gay plavby. Každý z hrdinů filmu se rozhodne řešit zoufalou převahu homosexuálů na palubě po svém. Jerry zázrakem potká jedinou ženu na lodi, Nicka pronásleduje aristokratický gay s vybranými způsoby (Roger Moore zužitkoval své zkušenosti z Jamese Bonda) Na obzoru se navíc objeví člun ztroskotaného opalovacího týmu ze Švédska, který gayové milostivě vytáhnou na palubu. A plavba pokračuje...

Pilíře snímku tvoří herecké výkony. Hlavně v prvních chvílích filmu mi bylo líto, že oscarový Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire, Pearl Harbor) tuto roli přijal, neboť jako talentovaný herec má na víc. I zde jeho výkon spolehlivě rozesměje. Nejlepší scéna: Hlavní člen tanečního souboru transvestitů onemocní a jeho part převezme Jerry. Ve chvíli, kdy se Jerry v chatrně blyštivém oděvu na pódiu pokládá do role zpěváka explozivního refrénu gay hymny "I'm comming out", přichází do sálu jeho bývalá přítelkyně Felicia. (Comming out je termín používaný pro odbobí v životě gaye, kdy sobě i okolnímu světu přizná, že je homosexuál.) Goodingovi sekundují hvězdičky Horatio Sanz (Road Trip) v roli Nicka, expřítelkyni ztvárnila dost chladným způsobem Vivicia Fox (Den nezávislosti) a Roselyn Sanchez (Křižovatka smrti 2) jako krásná učitelka tance Gabriella. Do vedlejších rolí byly obsazeny hvězdy jako Victoria Silvstedt z branže modelingu (Playmate časopisu Playboy), či představitel Jamese Bonda 007 Roger Moore. Jeho role fanoušky 007 ani homosexuály neuráží, jeho vtipy jsou určené spíše pro sečtělé gentlemany.

Mort Nathan měl příležitost vyzkoušet si své režisérské schopnosti poprvé. Výsledkem je průměrný, místy vtipný film, těžící především z lechtivého humoru. Bláznivá komedie si určila pro ni nezvyklý úkol: bourat předsudky. Zatímco na začátku filmu jsou nám homosexuálové představováni jako zvrhlíci s koženou maskou na vodítku, v závěru se z nich vyklubou sympatičtí chlapíci, se kterými je nám zatěžko se rozloučit. Plnou parou vzad! se sice nezařadí mezi kontroverzní gay filmy, neboť problematiku řeší vcelku povrchně, ale mezi bláznivými komediemi koná volbou tématu pionýrskou práci.

[Petr Horký, 27. 6. 2003]

Režie: Mort Nathan. Scénář: Mort Nathan, William Bigelow. Kamera: Shawn Maurer. Hudba: Robert Folk. Střih: John Asmess. Výprava: Charles Breen. Kostýmy: Tim Chappel. Hrají: Cuba Gooding Jr. (Jerry), Horatio Sanz (Nick), Vivica A. Fox (Felicia), Roselyn Sanchezová (Gabriela), Maurice Godin (Hector), Lin Shayeová (Sonja), Bob Guton (kapitán), Victoria Silvstedtová (Inga), Richard Roundtree (Malcolm), Roger Moore (Lloyd) a další. Barevný, 93 minut. Dolby Digital. České podtitulky. USA, Německo 2002. Distribuce v ČR: Bioscop. Premiéra v ČR: 3. července 2003.------------------ jináJerry (Cuba Gooding Jr.) a Nick (televizní komik Horatio Sanz) se chtějí odreagovat tím, že se vydají na několikadenní plavbu velkou výletní lodí, doufajíce, že si cestou užijí spoustu sexuálních eskapád s mladými pohlednými děvčaty, kterých jsou – jak známo – na podobných plavbách hejna. Ovšem nepohodnou se s cestovním agentem a ten se pomstí tím, že jim prodá poukaz na zájezd pro gaye. Když Jerrymu a Nickovi dojde, že na palubě nějak nejsou děvčata, zato tam jsou muži v kožených oblecích a s holými zadky, je už pozdě – loď opustila přístav a hned tak se nevrátí! Naštěstí našim hrdinům celkem přeje štěstí, protože loď nabere na palubu ztroskotaný „švédský opalovací tým“, který směřuje na mezinárodní opalovací soutěž a všechny jeho dobře vyvinuté členky musejí neustále trénovat (tj. opalovat se téměř nahé) pod dozorem trenérky – mužatky. Jerry se navíc začne přátelit s krásnou instruktorkou tance Gabrielou (Roselyn Sanchezová), která si s ním moc dobře rozumí (protože mu „na rozdíl od těch prasáckých heterosexuálů“ nejde jen o jedno). A Nicka začne balit poněkud omšelý anglický lord (Roger Moore).

Chápu, že Roger Moore už pár let v ničem nehrál a není na tom finančně moc dobře, takže je na stará kolena vděčný za každých pár dolarů. Ale důvod, proč se držitel Oscara Cuba Gooding Jr. objevil v tomto americko-německém béčku, mi zůstává utajen. Těžko ho přilákala pověst debutujícího režiséra Morta Nathana (autor scénáře Kingpina), scenáristů nebo ostatních zúčastněných herců. Pochybuji také, že by dostal nějak extrémně zajímavou finanční nabídku, protože láce čiší z každého metru filmu. Většina scén se odehrává v lodním interiéru (tudíž je natočena ve studiu), homosexuální komparzisté občas nervózně koukají přímo do kamery, triky vypadají žalostně a příliš realisticky nepůsobí ani Goodingovo sperma na Mooreově obličeji.

Ne, neděste se, to sperma se tam objeví poněkud jinak, než si myslíte, a jde o relativně vtipnou pointu. Opravdu jsem se v průběhu Plnou parou vzad! párkrát slušně zasmál. Sice ne tak slušně jako u Tootsie nebo Ptačí klece, ale první polovina filmu odsýpá celkem svižně. Pak ale tvůrci vystřílejí všechnu munici, začnou se uchylovat ke scénám, povážlivě balancujícím na hranici vkusu („znásilněn hnusnou trenérkou“!) a do svého konce film doklopýtá jen s vypětím vší vůle. Pokud vám připadá automaticky vtipná taková „typicky gay scéna“, jako třeba dospělý nalíčený muž, tancující na „I Will Survive“, budete se pravděpodobně dobře bavit.

[František Fuka - cinema]