Osmá míle
[8 Mile 2002]

Příběh detroitského rappera Jimmyho Rabbita je filmařsky uhlazenou a podstatně zjednodušenou verzí počátků úspěšné kariéry jeho představitele - rappové hvězdy Eminema (viz jeho profil). Dnešní třicátník zde názorně a s andělskou tváří předvádí zdroje, které ho kdysi přivedly k dráze provokujícího zpěváka a nakonec k postu hvězdné celebrity: těžké sociální podmínky dospívání, neshody s matkou, ale také opravdové přátelství s černochy z periferie. 8 Mile je hraniční ulice předměstského ghetta Detroitu, kde rap je běžnou metodou jak vykřičet tíživou sociální zlobu a zároveň ji zlehčit do umírněnějšího posměšku. Film představuje Jimmyho (potažmo Eminema) zprvu jako oběť, ale nakonec jako vítěze nad tímto prostředím. V promyšlené režii Curtise Hansona, která poskytuje hlavní postavě dostatek prostoru, podává Eminem jedinečný herecký výkon.

Příběh je zredukován do typu „jak prostý chlapec ke slávě došel“. Vše podstatné se děje kolem Rabbita, jeho chudé rodiny (matka a malá sestra Lily) a černošských vyznavačů hip-hopu soustředěných kolem rozvážného Futurea. Skupinka tvoří reprezentativní směs: organizátor rapperských battleů Future je spolehlivá autorita, bílý Cheddar Bob je zmatkář, Sol George zas přímočarý optimista, jeho bratr DJ Iz svébytný intelektuál. Protivníkem se postupně ukáže být vždy přičinlivý Wink, který všem nabízí různé služby a přímluvy v nahrávacím studiu. V Rabbitovi se střetává různorodost těchto vlivů, z nich nakonec vytěží svou sílu a osobitost a uplatní ji v rapperských soubojích (v podtitulcích jako battle), z kterých zprvu odcházel poražen. Inteligentní mladík se tak v rapu dostává na úroveň rodilých Afroameričanů.

Film má v sobě mimořádně silné charsima, vycházející především z Eminemovy osobnosti. Jimmy Rabbit je typickým americkým good boyem, bez záporných vlastností a slabostí (tou je jen zájem o Alex, dívku pochybné pověsti). Neprochází zásadními krizemi, pouze nevěří ve své schopnosti. Místo zbytečně složitých zvratů kolem hlavní postavy režisér Henson filmový čas vyplnil přesnou kresbou prostředí, a to i pomocí drobných dějových odboček (postřelení Cheddara Boba) nebo nenápadným uplatněním okrajových postav (Manny, Jimmyho parťák v lisovně). Skutečné Eminemovy nesváry s matkou jsou ve filmu jen lehce nastíněny (Kim Basingerová se tak zaskví ve víceméně kladné postavě nepořádné leč milující matky). Citovost do vypravování vnáší příkladný vztah k sestře Lily, odkaz na Eminemovu péči o vlastní dceru Hailie.

Citlivá hudební supervize využívá především Eminemových nahrávek (viz recenze soudtracku). Dojem přirozenosti umocňuje nenápadná realistická výprava Philipa Messiny. Kameraman mexického původu Rodrigo Prieto užil podobný vizuální styl jako ve filmech Amores perros (v akčních scénách) a 25. hodina (v citově podbarvených pasážích). Režiséru Hansonovi, který již dříve natočil např. filmy L. A. Přísně tajné, Okno z ložnice, Ruka na kolébce, se podařilo dát filmu stylovou jednotu a soustředit pozornost na hlavní hvězdu. Přitom obohatil snímek v oblasti vedlejších postav a vtisk mu lehký nádech romantiky mládí hledajícího samostatnost a uznání.

Snad nejsilnější hodnotou filmu 8 Mile je přirozenost, s jakou se bílý rapper Jimmy pohybuje v černošském prostředí, které přijímá za své. Ani postavy na plátně ani divák zde nepociťují rozdíly v barvě pleti, vzájemný respekt a přátelství nejsou nijak proklamovány, prostě tu jsou...

[Stanislav Buzek, Tiscali 20. 3. 2003]

Scénář: Scott Silver. Režie: Curtis Hanson. Kamera: Rodrigo Prieto. Střih: Jay Rabinowitz, Craig Kitson. Výprava: Philip Messina. Hudba: Eminem. Hudební supervize: Carol Fenelon. Hrají: Eminem (Jimmy Smith Jr.), Kim Basingerová (Stephanie Smithová), Mekhi Phifer (Future), Brittany Murphyová (Alex), Evan Jones (Cheddar Bob), Omar Benson Miller (Sol George), De'Angelo Wilson (DJ Iz), Eugene Byrd (Wink), Taryn Manning (Janeane), Chloe Greenfieldová (Lily), Paul Bates (Manny), Michael Shannon (Greg Buehl), Anthony Mackie (Papa Doc) a další. ŠU, barevný.110 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. České podtitulky (Petr Putna). USA 2002. Distribuce v ČR: Bontonfilm. Premiéra v ČR: 20. března 2003.


---------------------- jiná


Od potupy k vítězství, aneb klasický romantický úděl obyčejného mládence pro náctileté publikum. 8 Mile Curtise Hansona (L.A.: přísně tajné)stojí a padá s raperem Eminemem, jehož herecký výkon je pro snímek opravdu zásadní. Pro danou cílovou skupinu, sotva dospívající příznivce rapu, hip-hopu, především ale Eminema samotného, je 8 Mile povinností. Množství kýče a lyrického odpadu ale spolehlivě znechutí každého pravověrného vyznavače „cesty štrýtu“.

Ocitáme se na předměstí Detroitu, v betonovém zařízení přezdívaném „Úkryt“, kde místní, především černá mládež pořádá raperské bitvy- dva rapeři proti sobě, každý má třičtvrtě minuty, aby si peprnými slovy a břitným rýmem získal davy a zneuctil oponenta.

Po dlouhých přípravách dojde vyzáblý bledý hoch „Králíček“ Jimmy (Eminem) na pódium a tam… nic neřekne, uteče.

Vedle toho se rozešel s holkou a nemá kde jinde bydlet, než u matky (Kim Basinger) a jejího ochlasty ve čtvrti pro lůzry, kde se také odehraje jedna z nejvtipnějších scén filmu- Jimmyho a Futureho (Mekhi Phifer) svižný rap na utahovačku z rádia.

Přes potupnou porážku v ringu Jimmy odmítá Futureho nabídky k dalším duelům. Radši by vydal demo a odstěhoval se.

Seznámí se s ním vyzývavá kráska Alex (Brittany Murphy), která mu zamotá hlavu a kamarád, který se přidal k nepřátelskému gangu ho futruje plány o tom, jak už to demo konečně vydají.

Do práce jezdí Jimmy sockou a z okna vidí špínu a depresi, o kterých si pak píše na ušmudlané papírky (škoda, že je taky nenosí v igelitce). Nehollywoodské prostředí a atmosféru 8 Mile dotváří vynikající kamera Rodriga Prieta (Comandante, Frida, Amores perros) a střih Jarmuschova oblíbeného Jaye Rabinowitze a Craiga Kitsona.

Figury a jejich konání ale stojí na druhé straně barikády. Veškeré vedlejší postavy jsou črtány a zahrány podle těch nejosvědčenějších schémat- kamarád, který zradí, kamarád, který naopak nezradí nikdy, kamarád „vtipný brach“. Malá sestřička je vskutku silný vyděračský kalibr. A zcela náhodná matčina výhra v bingu působí jako výsměch celému Eminemově nakrklému postoji.

Přesto je vlastně radost vidět ty mladé kluky hrát tak, jak to v ČR nikdo nezvládá.

S blížícím se koncem mě navíc překvapuje totální rezignace na původně exponovanou zápletku, a to, že autorům k završení snímku stačí vlastně poměrně málo.

Jimmy, tak jako před třiceti lety Rambo, vyšplhá do ringu, aby nikoli pěstmi, či kvérem, ale slovem bojoval za čest svojí, i svých kamarádů. Ještě větší zamtek působí, že i tenhle konec je emotivně dost silný… to bude asi tím happy-endem.

Hlavní atrakcí Hansonova filmu je bezpochyby Eminem i jeho hudba. S psíma očima, pohublou tváří a trpícím výrazem mraženého proroka se hudebník/herec stává velice příjemným překvapením 8 Mile. To Kim Basinger v roli jeho matky působí nanejvýš úporně.

Silná místa 8 Mile jsou tam, kde autoři nefabulují, kde režie ponechává prostor Eminemovi, kde může přijít na řadu pouliční rap pro radost, nebo i napínavý slovní souboj. Eminemovi je totiž možné věřit, co a jak hlásá.

[Šimon Šafránek - Do kina]