Osamělý mstitel
[A Man Apart 2003]

Muž, který nemá pro co žít, si najde něco, za co může bojovat …

Sean Vetter je tajným policistou pracujícím v protidrogovém oddělení na případu mexického drogového kartelu, který ovládá jistý Memo Lucero. Po sedmi letech se mu, za pomoci parťáka Larenze Tatea, konečně podařilo Lucera dostat za katr. Jenže jak už to tak s vlivnými šéfy velkých drogových kartelů bývá, uvěznění jednoho zločince nic neřeší. Sean touto úspěšnou akcí citelně zasáhl do životů lidí, se kterými si není radno zahrávat, a jeho čin nezůstane bez následků. Jedné noci vrazí do jeho domu zabijáci. Sean vyvázne se zraněním, jeho manželka Stacey přestřelku nepřežije. Zdrcený Sean chce za každou cenu dostat toho, kdo stojí za vraždou jeho milované ženy, což nebude snadný úkol. Na drogové scéně se objevil nový boss s přezdívkou Diablo, po jehož stopách se bude muset Sean vydat.

F. Gary Gray je znám především jako režisér zdařilého thrilleru Vyjednavač, v němž hlavní role ztvárnili Samuel L. Jackson a Kevin Spacey. S dobrým scénářem v ruce a skvělými herci před kamerou dokázal režisér natočit výborný film s výtečnými akčními pasážemi i klidnými, „konverzačními“ scénami. Vznikl tak jeden z nejzajímavějších thrillerů devadesátých let.

V případě Osamělého mstitele Grayovi bohužel chyběl chytrý scénář a samotný Vin Diesel mohl s obtížemi utáhnout snímek jen silou svého charismatu. Osamělý mstitel je názornou ukázkou zcela zbytečného filmu, který nedrží pohromadě. Jednotlivé scény na sebe nenavazují, řada z nich nemá ve filmu své opodstatnění. Neustálá přítomnost popisků vysvětlujících, kde se daná sekvence zrovna odehrává, orientaci v ději příliš neusnadňuje.

Všichni v Osamělém mstiteli se snaží vypadat drsně a zároveň sympaticky. Není tedy divné, když Vin Diesel vystřílí celou hospodu, mezi zuby procedí pár drsných hlášek a pak ještě stihne ukázat svou přívětivou tvář, když v sentimentální scéně projevuje své city k manželce (popřípadě truchlí nad její smrtí). Nemusím zdůrazňovat, že takové scény působí jako pěst na oko. Je zbytečné se rozčilovat nad naivitou příběhu, který je v podstatě o tom, jak jeden cool polda sám zlikviduje obří drogové kartely. Plytkost celé zápletky i tuny klišé a hloupé dialogy, které bijí do očí takřka v každém záběru. Rozmluvy se nesou v nenáročném duchu a stylu „máš pěkné ráfky, jo jo“ (slouží k zaplnění mezer mezi akčními sekvencemi).

Samostatnou kapitolou je hvězda filmu Vin Diesel, který tu nepředvádí nic nového, prostě jen spojuje „to nejlepší“ ze svých předchozích rolí (Rychle a zběsile, xXx). Je zkrátka drsným sympatickým hrdinou, jak si ho mladé publikum žádá, ale v tomto filmu jeho aura příliš nefunguje. Mnohem zajímavější je Timothy Olyphant v roli dealera Jacka, který má však zoufale málo prostoru.

Ale abych jen nekritizovala, snímek má i jednu „vrcholnou“ scénu. Tou je dlouhá přestřelka na parkovišti mezi policisty a drogovými dealery, která se odehraje poté, co Seanovi rupnou při akci nervy a on zmlátí jednoho z padouchů. Scéna je oproti ostatním akčním sekvencím mnohem krvavější, velkou roli hraje hrdinův nervový kolaps, což dohromady tvoří působivou scénu. Škoda, že zůstala v celém filmu ojedinělou.

Osamělý mstitel je další tuctovou akční zábavou bez originálního nápadu a scén, které by diváka při sledování výrazněji oslovily.

[Kateřina Grosmanová - tiscali]


----------------------jiná


Sean Vetter (Vin Diesel) je elitním protidrogovým policistou a ulovil opravdu velkou rybu: V průběhu ne zcela vydařené policejní akce se mu podařilo zatknout Mema Lucera, mezinárodního drogového bosse. Ovšem zanedlouho poté ho doma překvapil neznámý poskok a zastřelil jeho půvabnou manželku. Tím se děj dostává do vyjetých kolejí akčního podžánru „Now it's personal“ a Sean se vydává po stopě vraha, jež vede až k tomu, kdo si vraždu objednal. Mírné ozvláštnění tkví v tom, že navzdory původním předpokladům to vypadá, že vraha nenajal Memo (sedící v americkém vězení), ale někdo jiný, kdo si říká „Diablo“ a hodlá po Memovi velmi nevybíravými metodami převzít jeho drogový byznys. Sean je navíc pro svůj přehnaný zápal (vedoucí ke zpackané přestřelce s mnoha mrtvými) vyhozen od policie. Z Mema a Seana se tak stanou proti jejich vůli spojenci, kteří se snaží tajemného Diabla vypátrat a pak mu zatnout tipec. K tomu používá každý z nich své metody: Sean konexe v policejních i zločineckých kruzích a Memo peníze a společníky na svobodě.
Zarostlý Vin Diesel rozhodně nepostrádá charizma a v některých scénách předvádí přinejmenším zajímavé herecké etudy. Co je mu to ale platné, když jsou mu házeny ze všech stran klacky pod nohy. Při natáčení Osamělého mstitele se totiž muselo dít něco velmi dramatického a smutného, protože premiéra byla několikrát odkládána a film byl přestříháván a přestříháván a přestříháván až... Až z něj vzniklo něco zcela bez hlavy a paty. Něco, čemu chybí nejen dramatická struktura a patřičně stupňované napětí (pokusy o charakterní herectví versus vyloženě chuckovsky-norrisovské akční scény), ale občas i obyčejná selská logika a pochopitelnost, co se to právě na plátně stalo, proč se to stalo a co by z toho mělo vyplývat. Uniklo mi něco, nebo se ti gangsteři-sympaťáci opravdu nechali tak snadno přemluvit, aby s bývalým poldou jeli jenom tak pro nic za nic do Mexika vystřílet partu jiných gangsterů, kteří jim nic neudělali? Kdo na koho tedy vlastně ušil největší boudu?? A co ty tři různé nesouvisející konce???

Je mi z toho docela smutno, protože Vinu Dieselovi už od Černočerné tmy přezdívám „božan“ a jsem rád, že má současná generace svého nového Arnolda Schwarzeneggera a Bruce Willise. Režisér F. Gary Gray (Vyjednavač, Loupež po italsku) v jednotlivých scénách dokazuje, že má talent. Celkový výsledek tomu ale vůbec neodpovídá a opravdu se neodvažuji odhadovat, nakolik za to kdo ze zúčastněných může.

[František Fuka - cinema]