Na křídlech vážky
[Dragonfly 2002]

Joe Darrow (Kevin Costner) je uznávaným lékařem v chicagské nemocnici. Soukromý život sdílí s kolegyní z práce – Emily (Susanna Thompson) – lékařkou na dětském onkologickém oddělení. Emily láska k dětem přivádí až do necivilizovaných míst Venezuely. Občasné telefonáty a fotografie plné malých dětských pacientů a krásné přírody, jsou jediným kontaktem se zamilovaným Joem, který zatím i díky práci bezproblémově přežívá v Chicagu. Jeho život však zastihne katastrofa, když se dozví, že Emily se z cesty už nikdy nevrátí. Za velkého deště se na ni a další spolucestující zřítí lavina kamení, která je uvězněné ve starém autobusu svrhává z úzké silnice do rozbouřené řeky. Všichni na místě utonou. Tělo Emily policie nenachází.

Darrow se marně snaží s úmrtím ženy vypořádat. Manželku mu připomíná každý symbol vážky, který nachází ve svém domě. "Vážkou" totiž Joe Emily přezdíval. Hlavně proto, že na rameni měla mateřské znaménko, které jako tento okřídlený tvor vypadá, a také proto, že Emily vážky milovala a jejich symboly ve všech podobách se obklopovala. 

A právě po úmrtí Emily všechny věci s vážkami doma jakoby ožívají. Těžítko se samo v klidné noci rozkutálí a tolik rachotí, že Joea vzbudí; v deštivém počasí do okenní tabulky jedna vážka neustále naráží; sousedka přinese balíček adresovaný Emily: když jej Joe rozbalí, zjistí, že mu domů přibyly další skládací vážky; které si jeho žena, ještě před cestou do Venezuely, objednala přes internet. Pragmatický Joe se snaží se všemi "vážkovými halucinacemi" a ztrátou milované manželky vypořádat vyšší pracovní zátěží. Vzpomene si, že Emily před odjezdem do Jižní Ameriky slíbil, že po dobu její nepřítomnosti bude navštěvovat její malé pacienty na onkologii. Slib naplňuje až po tragické události. S překvapením zjišťuje, že všechny Emilyiny "děti" zažili alespoň jednou klinickou smrt. Každé, které na něj poprvé promluví, ho oslovuje jako "Emilyin Joe", ačkoliv není místa, odkud by se mohli znát. 

Když navíc Darow prochází chodbou onkologického oddělení, uslyší, že někdo vystrašeně volá jeho jméno. Ale nikde nikdo. Nikdo, kdo by ho znal. V tom se kolem něj prořítí záchranáři, kteří vezou malého chlapce se zástavou srdce. To ON, nebo jeho duše, volá!? 

Lékaři chlapce zachrání a Darow ho jde navštívit také proto, že podle seznamu je jedním z bývalých Emilyiních pacientů. Chlapec mu ukazuje obrázek, který před jeho příchodem nakreslil. Nakreslil prý to, co viděl v "duze" – jednoduchý symbol vážky nebo kříže, který má zvlněnou horizontálu i vertikálu. Navíc Joeovi prozradí, že vzadu na hlavě začíná plešatět. Jak to může vědět, když je připoutaný na lůžko? V době klinické smrti se přeci jeho duše vznášela u stropu a mohla si tak Joea prohlédnout ze všech stran!? Ale ne. Ošetřovatel Joea vyvádí z omylu, když mu ukazuje na zrcadlo v horním rohu pokoje, kde se doktorova lysá hlava odráží. 

Problém ovšem nastává, když symboly vážky či kříže Darow vidí i na obrázcích ostatních dětí, které klinickou smrt zažili. Dokonce i u těch, které Emily neléčila. Přesto všechny shodně vypovídají, že ten obrázek mají ukázat "Emilyině Joeovi". Sama jim to řekla - "v duze". 

Když se Darrow vrací vyčerpán z práce, slyší často hlas své ženy. Když mu ale v noci její duch začíná ony kříže a vážky kreslit i po oknech, přestává se i ten nejbojácnější divák třást a začne se smát. Joe ovšem neví kudy kam. Nakonec odjíždí do Venezuely a to, co tam objevuje, devět z deseti diváků rozesměje a jednoho rozpláče. Happy end v americkém stylu je až nemožně přehnaný, i když pro někoho překvapivý. 

Duchařina, která nyní vládne americkým blockbusterům (dříve uvedený Šestý smysl s Brucem Willisem nebo "Pod povrchem" s Harrisonem Fordem), však ve filmu Dragonfly - Na křídlech vážky jen někdy diváka zamrazí, častěji však nudí. 

Snímek režiséra Toma Shadyaka nepatří k tomu nejlepšímu, co v současnosti americká kinematografie nabízí. Dragonfly / Na křídlech vážky jakoby staví svou story na tom nejhorším, co se najde na filmu Šestý smysl. Divák jen čeká, kdy před něj Kevin předstoupí s větou: "Vidím mrtvé lidi." 

Costner ani v tomto filmu nenavazuje na výkon z Oscary ověnčeného veledíla Tanec s vlky, natočeného již v roce 1990. 

Je škoda, že jeho dlouho očekávaný návrat do velkých "áčkových" filmů, se odkládá. 

[Tereza Frcalová - 18. 4. 2002]

Režie: Tom Shadyac. Scenář: David Seltzer, Brandon Camp a Mike Thompson. Kamera: Dean Semler. Výprava: Linda DeScenna. Střih: Don Zimmerman. Hrají: Kevin Costner (John Darow), Joe Morton (Hugh Campbell), Ron Rifkin (Dr. Charlie Dickinson), Linda Hunt (sestra Madeline), Susanna Thompson (Dr. Emily Darrow), Jacob Vargas (pilot), Kathy Bates (Miriam Belmont) a další. USA 2002. Barevný (De Luxe), 103 minut, české podtitulky. DTS / DolbyDigital / SDDS. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 18. 4. 2002.