Limonádový Joe aneb Koňská opera
[1964]

Když v báru houstne dým, tu nad likérem svým...

V každém správném westernu by neměla chybět scéna ze saloonu, střediska zábavy a místního života vůbec. Zakouřený lokál bouřící nevázanou zábavou, v něm pistolníci, falešní hráči, drsní kovbojové; whisky teče proudem, pianista hraje jak o život a dámy seshora házejí svůdnými úsměvy. Takovýto obraz se vyskytuje snad v každém druhém westernu a v divákově mysli se nesmazatelně pojí s Divokým Západem jako takovým. Typicky českým přínosem do tohoto drsňáckého prostředí je ovšem postava HRDINY v běloskvoucím obleku, jehož ušlechtilost, dobrota a čistota duše vytváří kolem něj aureolu nedotknutelnosti a v každém normálním tvoru nepřekonatelnou touhu dát mu do zubů. Tohoto muže s pekelně přesnou muškou a posedlostí po Kolalokově limonádě, kladnějšího než ty nejkladnější postavy, přivedl na svět Jiří Brdečka (nejdřív jako zábavné čtení), který spolu s Oldřichem Lipským napsal námět k vynikající komedii, jež je zároveň naším nejslavnějším westernem.

V něm podle zažitého schématu přijíždí do Stetson City, města nasáklého zločinem kladný hrdina, aby ono místo očistil od všeho neřádu. Je jím Limonádový Joe (Karel Fiala), na tváři věčně ztuhlý výraz nekonečné dobrotivosti a radostného vytržení, jinak ale legendární střelec, který nemá sobě rovného. Po malém přihnutí z pohotovostní limonádové placatky je totiž schopen střílet mouchy v letu nebo největšímu tvrďákovi hbitě rozstřílet kšandy a pásek, a tak ho dočista zesměšnit. Pod jeho vlivem opouštějí místní lidé Trigger Whisky Saloon a houfně přecházejí ke konkurenčnímu podniku hodného pana Goodmana, kde se nezřízeně napájejí Kolalokovou limonádou. Do tohoto obrazu bezalkoholové spouště však přijíždí známý zločinec Hogofogo (Miloš Kopecký), jinak též bratr majitele Saloonu Douga Badmana, a dává věci do starého pořádku, to jest zažene všechny zase zpátky k popíjení whisky a navíc se pokusí unést Joeovu milou Winnifred (Olga Schoberová). Joe se však opět, jak je jeho dobrým zvykem, objeví na scéně v pravý čas, dívku zachrání, padoucha zbije a elegantně zas panu Goodmanovi získá zákazníky. Přitom však padne do léčky, když se omylem napije kořalky a se zoufalým výkřikem: "Lihovina!" se zhroutí v bezvědomí. Dál ho čeká zajetí, obludně rafinované mučení a nakonec i dvojitý průstřel srdce, ovšem nic z toho nedokáže správného hrdinu a stoprocentního muže zastavit.

Snímek natočil v roce 1964 zkušený autor komedií Oldřich Lipský (Adéla ještě nevečeřela, Tajemství hradu v Karpatech) a objevila se v něm celá řada tehdejších hereckých hvězd. V roli ďábelského padoucha Hogofoga exceloval Miloš Kopecký, jeho neposkvrněného protivníka ztvárnil Karel Fiala, odchovaný operetou, tudíž ke komickému přehrávání jako dělaný. Krásné pohlaví reprezentovala Květa Fialová (padlá žena Tornádo Lou, nešťastně zamilovaná do Joea) a Olga Schoberová (panensky bezúhonná Winnifred, na jejíž zprznění se odporný Hogofogo těšil natolik, že mu to divák skutečně přál). Nezapomenutelnou kreaci brutálního Grimpa, který požírá housle i sklenky a kopá do sebe jednoho supercloumáka za druhým, tu vytvořil i svérázný herec Josef Hlinomaz. Jeho pomocníky pak Karel Effa a Waldemar Matuška, který si samozřejmě i zazpíval tesknou baladu o zabitém Jimovi. A ano, písní zde zazněla celá řada, a vlastně by se dalo říci, že nejznámější český western je prachobyčejná opereta, jenomže hudební čísla jsou stejně jako celý film tak podařenou parodií, až jsou výborné a zasluhují si zcela seriózního obdivu. Jiří Brdečka a Oldřich Lipský sice natočili parodii westernu, ovšem nedá se říci, že by tento žánr zesměšnili, oni ho spíše geniálním způsobem "zlegračnili" a vzdali mu tak velikou poctu. A myslím, že se na tento snímek, přestože ho každý viděl minimálně jednou, nejeden v sobotu odpoledne s chutí podívá třeba i počtvrté.

Hogden

Limonádový Joe aneb Koňská opera; ČR 1964, 95 min.; Režie: Oldřich Lipský; Scénář: Oldřich Lipský, Jiří Brdečka; Kamera: Vladimír Novotný; Hudba: Jan Rychlík, Vlastimil Hála; Hrají: Miloš Kopecký (Horác - Hogofogo), Karel Fiala (Limonádový Joe), Květa Fialová (Tornádo Lou), Olga Schoberová (Winnifred), Waldemar Matuška (Kojot Kid), Karel Effa (Pancho Kid), Josef Hlinomaz (Gripo), Rudolf Deyl ml.