Legenda o vášni
[Legends of the Fall 1994]

Byly doby, kdy pravá láska a opovržení, zbožňování a nenávist, morálka a rebelanství existovaly a stávaly se součástí iluzorního kolotoče bezmoci. Ty doby existovaly hlavně v představách romantických snílků a scenáristů, kteří si chtějí dokázat – alespoň virtuálně – že člověk za něco stojí. Legenda o vášni není legendou v pravém slova smyslu a rozhodně není o vášni, místo toho dokumentuje pomalý zánik rodiny plukovníka Ludlowa a jeho tří synů, kteří se kvůli jedné ženě začnou nenávidět skoro až za hrob. Brad Pitt (Tristan), prokletý toulavým životem dobrodruha, funguje jako mokrý střelný prach, který ženská jiskra Julia Ormondová (Susan) nemůže roznítit. Postupně okouší náruč všech bratrů Ludlowových, ale miluje stále jen toho jednoho a ten pochopitelně zůstává kamenným. Jejich vztahem trpí celá rodina, včetně otce (Anthony Hopkins) a farma v pustině pomalu chátrá. Zkrátka – rodinná tragédie na velkém plátně zasazená do kulis románku pro slečinky se skvělou americkou přírodou na pozadí. 

Film svým uvedením v roce 1994 zvedl dvě vyhraněné armády: jedni vytýkají režiséru Zwickovi melodramatičnost a neschopnost vytvořit čistou love-story a druzí naopak milují různorodé prvky v příběhu, které pozvedají banální zápletku na úroveň výpravného citového dobrodružsví. Tak jako tak je film neskutečně příjemný a nepříliš šťastný konec mu dodává punc smysluplnosti lidských životů, jaké by si mnozí z nás přáli prožít. Nikdo se nesnaží skrýt, že až na časové zasazení do roku 1913 a dále jde v podstatě o to samé, o co v Severu proti Jihu. Nespornou výhodou jsou časové odskoky, paralelní příběhy a výkony Brada Pitta, tehdy ulízaného všiváka, a Anthonyho Hopkinse.

Luke

Legends of the Fall; USA 1994, 132 min.; Režie: Edward Zwick; Hrají: Brad Pitt (Tristan Ludlow), Anthony Hopkins (William Ludlow), Julia Ormondová (Susannah Fincannon Ludlow), Aidan Quinn ( Alfred Ludlow).