Helena Trojská
[Helen of Troy 2003]

Byla nejkrásnější ženou, jež chodila po širé Zemi. A zapříčinila pád nejslavnějšího města - Tróje. Nyní máme možnost si její příběh připomenout v televizní adaptaci... a není to tak špatné, jak by se díky slovu televizní mohlo zdát.

Snímek vypráví o legendární bitvě, která se rozpoutala kvůli lásce a kvůli nejkrásnější ženě na světě. Helena (Sienna Guillory), ačkoli je provdaná za spartského krále Meneláa, se bláznivě zamiluje do Parida (Matthew Marsden), pohledného Trójského prince. Milenci spolu uprchnou do Tróje, kde jim Parisův otec, král Priam (John Rhys-Davies), poskytne bezpečné útočiště. Meneláův krutý bratr Agamemmon (Rufus Sewell) chce Helenu přivést zpátky a vede vycvičenou spartskou armádu až k opevněnému městu. Skutečným Agamemmonovým cílem však není Helena, ale samotná Trója, kterou by rád pokořil. Po desetiletém obléhání Řekové nakonec do města vstoupí léčkou - beze slova se odplaví ze země a před branami zanechají dar - známého Trójského koně. Kůň je převezen přes bránu a vystaven v prostřed nádvoří. V něm se skrývá mnoho vojáků a když padne noc, vykročí do města a rozpoutají bitvu, která rozhodne o osudu obou impérií.

Tvůrci si dali za cíl věrně (jak to jen půjde) a vizuálně poutavě přenést známý příběh do filmové podoby. S jistou nadsázkou lze říci, že jim jejich záměr vyšel. Helena Trojská se v žádném případě nemůže měřit se svými žánrovými kolegy, ale rozhodně bych nikdy neoznačil její zhlédnutí za ztracený čas. Scenárista Ronnie Kern se naštěstí vyvaroval razantnějších odchylek a tak je příběh bez jakýchkoli nepříjemných "novátorských" překvapení (leč nepochybuji, že se najdou i tací, kteří by uvítali třeba místo trojského koně trojskou krávu). S věrností předloze však souvisí i menší problém a tím je právě ona známost příběhu. Jen stěží něčím překvapí a tak to jediné, co skutečně udrží divákův zájem je obsazení jednotlivých rolí a pak samotné zpracování bájných měst.

Protože se jedná o televizní minisérii, zpracováním balancuje Helena Trojská někde na pomezí Xeno/Herkulesské kvality. Někdy je dobrosrdečnější rozpočet, než je u výše zmíněných seriálů, více znatelný, někdy méně. Žádná ze scén naštěstí není vyloženě směšná, či odpudivá (ve smyslu dekorativním) a celkově působí výprava na televizní snímek až nečekaně dobře. Především pak panoramatické záběry na město jsou krásné, trojský kůň vypadá velmi pěkně a překvapivě jsou velmi dobře nasnímané i jednotlivé bitvy. Očekávaným zklamáním je plavba přes oceán, kde je televizní rozpočet zdaleka nejčitelnější. Buď jsou to špatně udělaní vojáci, co skáčí do rozbouřené vody a nebo špatně naanimovaná voda, do které skáčí statisti, vážně to nejsem schopný posoudit, ale každopádně se jedná o jedno z technicky nejslabších míst.

Obsazení rolí je slušné, ale bohužel ne perfektní, což filmu ubírá na kráse i stravitelnosti. Ono to "na kráse" nepíšu jen tak, protože zdaleka nejméně vychytanou obsazenou rolí je právě Helena. Sienna Guillory, která se jí zhostila (a nápadně připomíná lacinější kopii Cate Blanchettové) má sice určité kouzlo a dá se mluvit i o hereckých schopnostech, ale do nejkrásnější ženy tehdejších časů má zatraceně daleko. Možná Vám připadá takové odsouzení povrchní, ale když se každá postava rozplývá nad její "krásou", začne to být po čase (cca 30 minut) otravné. Matthew Marsden v roli Parida zas naopak dobře vypadá, ale herecké schopnosti jsou omezené na chlapecký úsměv a vypracované tělo (dámy prominou, skutečně mi to nestačí k formování charakteru).

Pokud bych se podíval na zbylé obsazení z celkového pohledu, pak bych nenašel snad nikoho, kdo by ve filmu nějakým způsobem rušil. Spíše naopak, každá postava je zahrána tak dobře, jak to jen starodávný příběh dovoluje. Ze všech bych rád vyzdvihl dva herce, kteří mi utkvěli v paměti. Tím prvním je Rufus Sewell (Smrtihlav), který svého Agamemmona zahrál s působivostí sobě vlastní. Tím druhým pak Stellan Skarsgard (Ronin), jehož postava se díky jeho klidnému a vyrovnanému výkonu stala s přehledem tou nejcharismatičtější.

Helena Trojská malinko děsí svou stopáží, ale vzhledem k mnohovrstvému příběhu a zajímavým postavám ho málokdy postřehnete. Není to film do kina a nikdy nebude patřit k filmové elitě, ale až budete mít chuť na trochu historie a v televizi nic nepůjde (případně budete mít Herkules-Xenovský absťák), tak Vám přijde Helena Trojská vhod.

[Tomáš Chvála - filmweb]

Helena Trojská (Helen of Troy); Režie: John Kent Harrison; Scénář: Ronnie Kern; Hudba: Joel Goldsmith; Hrají: Sienna Guillory, Matthew Marsden, Rufus Sewell, Stellan Skarsgard, John Rhys-Davies, Emilia Fox; Stopáž: 152 minut; Datum uvedení na DVD a VHS: 24. listopadu 2003; Distribuce: Universal Pictures.