Formule
[Driven 2001]

Nová sezóna na okruzích závodních formulí měla být dalším jasným triumfem pro dosavadního šampióna Beau Brandenburga (Til Schweiger). Jako blesk z čistého nebe ale vlétl do závodu nováček Jimmy Bly (Kip Pardue) a začal sbírat jedno vítězství za druhým. Už v polovině sezóny ovšem mladičký Bly dostal okusit jaká je cena za slávu a stále vzrůstající zájem médií a fanoušků, pomalu se měnící ve štvanici, jej přivádí na pokraj nervového zhroucení. "Je čas zavolat Joe Tanta," utrousí na invalidní vozík upoutaný nekompromisní majitel týmu Carl Henry (Burt Reynolds) a má na mysli svého starého přítele a vysloužilého jezdce. Nabídkou polichocený Tanto (Sylvester Stallone) se ochotně vrací do světa řvoucích motorů a je připraven dokázat, že ještě nezajel své nejrychlejší kolo. Henryho záměr je ale úplně jiný, než nechat to Tanta rozbalit. Joe má být především pomocí Blyovi a být pro něj ochranným štítem.

Sylvester Stallone si svůj vysněný projekt o závodech formulí připravoval několik let. Filmařům se přesto nakonec nepodařilo získat potřebné licence, aby mohli film zasadit do skutečného prostředí F1. Příběh o super hrdinech za volantem se tak odehrává v pseudosoutěži smrtelně rychlých formulí. Slůvko "superhrdina" tentokrát není úplně na místě, protože Stallone se ve svém scénáři snaží představit závodníky jako obyčejné smrtelníky, kteří zápasí se svým vlastním strachem. I jednotlivé postavy nemají být typicky černobílé a v tomto závodě vlastně ani nejsou žádní klasičtí padouchové. I přes tuto snahu nejsou "Formule!" v žádném případě ničím jiným než obrovsky spektakulární akční podívanou. Dialogy jsou maximálně kýčovité a průpovídek typu "Seš správnej chlap!" nebo "Musíš jet pro radost!" se dočkáme téměř v každé scéně, kdy se mluví. Tedy tak v padesáti procentech filmu, protože druhou polovinu snímku tvoří adrenalinem nabité automobilové závody. Nemohu si pomoci, ale to už prostě k tomuto žánru patří a navíc z žádných úst nikdy tyto "hluboké pravdy" nezněly lépe než z typicky pokřivených rtů Sylvestera Stalloneho.

Že režisér Renny Harlin je skutečným mistrem akce, už dokázal nejednou ("Smrtonosná past 2", "Cliffhanger", "Útok z hlubin"), a že byl tím správným režisérem pro zachycení automobilových závodů potvrzuje úplně každá scéna, ve které se herci jen přiblíží k vozům (uvidíme i závod v dešti nebo honičku formulí po městě). Ano, opět platí, že vše je řádně naddimenzované a značně nereálné, ale je to pořádně efektní. Vrcholem pro mě byla scéna, kdy Tanto poprvé usedá do kokpitu tréninkového vozu. Aby ukázal, že na to pořád má, rozhází po trati mince a ty pak v plné rychlosti sbírá pneumatikou své formule (samozřejmě zadní, protože přední to přece umí každý břídil). Že je to nesmysl? Ano, ale je to Stallone a je to setsakrametsky "cool".

Když jsem v prosinci končil recenzi Stalloneho návratu do našich kin "Sejměte Cartera" prosbou k distributorům, aby neopomněli ani "Formule!" (díky vám, Bioscope) a napsal jsem, že "Carter" je pouze Stallone a nic víc, tak dnes musím uzavřít své hodnocení s tím, že "Formule!" jsou nejen Stallone, ale především skvělá akce a adrenalinová podívaná.

Vladimír Rejlek