Čtyři pírka - zkouška cti
[The Four Feathers 2002]

Hrdinou válečného historáku Four Feathers (čtyři pírka) je Harry Feversham (Heath Ledger). Skvělý britský voják, který má před sebou světlou budoucnost a báječný život se svou družkou. Všechno ale přeruší útok afrických rebelů a Harryho regiment je poslán do boje. Ovšem... ouha, Harry asi není tak skvělý britský voják, protože si nadělá do kalhot a vystoupí z armády (hmmm...). Následkem tohoto činu je vlastním otcem vyděděn a jediné, co mu zbude, je podpora tří kamarádů a jeho snoubenky. Každý z nich mu pošle bílé pírko jako znamení podpory (i když, ani jeden z jeho přátel nechápe jeho činy ;).

Kdyby to skončilo takhle, asi by to byla docela nuda... Harry se ale v bezpečí londýnského bytu dozví, že kamarádův regiment upadl do zajetí... Probudí se v něm hrdina a na vlastní pěst se vydá do Afriky... Zde se připojí k elitnímu arabskému válečníkovi (Djimon Hounsou). Jde tedy bojovat do války... bojovat s nepřítelem i se sebou samotným...

Příběh z devatenáctého století založený na knize A.E.W. Masona se rozhodl zfilmovat režisér Shekhar Kapur (Královna Alžběta). Nádherné marocké exteriéry, velkorysé výjevy z obrovských bitev a nevšední obsazení (dávající šanci hlavně mladé vlně herců jako Heath Ledger, Kate Hudson, Wes Bentley...) - to jsou hlavní esa tohoto filmu. Pokud vás tedy zajímá, jak by mohlo vypadat historické teenagerské drama režírované "starou školou", pak byste si tento film neměli nechat ujít.