Crossroads
[2002]

To, čemu jsme se dlouhé léta úporně bránili a obávali se každého rána, zda k tomu nedojde, konečně nastalo. Náš boj byl dlouhý, vytrvalý, ale marný. Soupeř byl silnější, bohatší a měl větší podporu lidu. Naše prohra je ale důstojná. Soupeřovy zbraně nás naštěstí příliš nezranily. Ano, je to tak. Do našich kin přichází celovečerní film s Britney Spears v hlavní roli. A je skutečně ještě horší, než jsme doufali.

Popová hvězdička tak následovala celou řadu svých předchůdců a předchůdkyň, kteří se z koncertního pódia a nahrávacích studií vydali zkusit štěstí na velké plátno. A stejně jako u většiny hudebních legend to dopadlo moc špatně. Prokletí zvané „hrající zpěvačka“ tak pokračuje dál.

Uhlazený teenagerovský produkt Crossroads je stejně nezávadný a zároveň vtíravý jako Britney Spears samotná. Naivita z něj vytéká plným proudem, klišé stoupají geometrickou řadou a vy, pokud jste omylem zavítali do kina, zuřivě přemýšlíte, zda se jedná o dokonale vystavěnou parodii či jedenapůlhodinové promo na novou desku Britney.

O co vlastně jde? Nepolíbená a neposkvrněná šprtka (1:0, ano hraje ji Britney) se po maturitě rozhodne, že už má plné zuby drcení a otcovské lásky a stůj co stůj chce poznat svoji skutečnou matku, která se tohodle jobu zřekla ihned po jejím narození. Jenže ta bydlí pár tisíc mil směrem na západ, a tak je třeba naložit svoji nevinnou tvářičku do auta, a spolu s dalšími třemi spolujezdícími zamířit směr L.A. Dvě z nich jsou její dávné kamarádky z dětství, třetí je tajemný boy Ben, který prý byl ve vězení, což ovšem neznamená, že se Lucy hned nezalíbí a máme tu zaděláno na milostný románek.

Uf, tak to bychom měli. Tedy stopatnáctá repríza toho nejbanálnějšího příběhu o zmoudření jedné přecitlivělé maturantky. Však taky vtíravý song I am not Girl, not yet a Woman (Nejsem dívka, ale ještě ani žena), je pojatý skutečně výchovně a nekonfrontačně tak, aby cílová skupina (dívky ve věku 13-15 let) se měla v čem zhlédnout. Každý jiný musí být nevýslovně zklamán a znuděn – v celém filmu se Britney objeví ve spodním prádle pouze dvakrát a cudná milostná scéna končí podobně jako kdysi ve starých českých filmech velkým detailem na zábradlí u balkónu.

Stručně a jednoduše: Crossroads je hrozný film. Kupodivu Britney Spears nehraje až zas tak špatně, její snahu a nesporné pěvecké nadání však sráží neskonale naivní scénář a mdlá režie. Chytrý člověk poznamená, proč vlastně podobný film vznikl, když nikdo jiný než příznivci Britney na něj nepůjdou a tudíž se její popularita nijak nerozšíří. Častovat takový film hlubšími rozbory je však zbytečné, tenhle film reklamu nepotřebuje. Je to totiž jedna dlouhá reklama. A já volám: „Ask for more!“

[Tomáš Vyskočil - 19. 6. 2002]

Režie: Tamra Davis. Scénář: Shonda Rhimes. Hudba: Trevor Jones. Písně: Britney Spears, Justin Timberlake. Kamera: Eric Alan Edwards. Střih: Melissa Kent. Výprava: Waldemar Kalinowski. Hrají: Britney Spears (Lucy), Anson Mount (Ben), Zoe Saldana (Kit), Taryn Manning (Mimi), Dan Aykroyd (Lucyin otec Pete), Kim Cattrall (Caroline) a další. USA 2002. Barevný, 1:1,85, 93 min., české podtitulky. DTS / Dolby Digital. Distribuce v ČR: Bontonfilm. Premiéra v ČR: 20. 6. 2002.