Star Trek: Nemesis
[2002]

Enterprise se s posádkou Nové generace účastní mírové mise na Romulus, protože tamní obyvatelé po revoluci, v čele s novým vůdcem, chtějí s Federací uzavřít mír. Po příletu na planetu ale vyjde najevo, že jejich skutečným úmyslem je zničení Země. A kapitán Picard (Patrick Stewart) se setká s dosud nejnebezpečnějším protivníkem - nemesis. Vedle sedmi hlavních hrdinů se objeví i nová nebezpečná rasa Rémanů, mezi nimiž je i klon kapitána Pickarda Shinzon (Tom Hardy), který je právě tím novým vůdcem Romulů.

Nemesis je po dlouhé době první Star Trek film uvedený přímo na video. Důvodem jsou malé tržby v zámoří a nepříznivé ohlasy kritiků. Důležité však není, jak byl film úspěšný po svém uvedení, ale jaký skutečně je. A je smutným paradoxem, že ač patrně Nemesis ukončí filmovou řadu série Star Trek, jedná se patrně o nejlepší díl, (pominu-li geniální První kontakt) který s novou generací vznikl. Neúspěch Nemesis tak přičítám především režisérovi, protože Nemesis má sice kvalitní příběh a působivé efekty, ale také neuvěřitelně chladnou režii.

Stuart Baird se divákům, coby režisér, představil lehce nadprůměrným filmem Boeing 747 v ohrožení (ano, je to ten, kde je Seagal na plakátě k filmu a po deseti minutách v něm zařve). Následovalo velice slabé pokračování Uprchlíka, Šerifové. Šerifové přesně ukázali nedostatky a režisérské schopnosti/neschopnosti Bairda. Osobně netuším, proč byla režie destého dílu svěřena právě jemu. Akční scény točí zcela průměrné a hloubku postav dokáže svými záběry stěží vystihnout. A na obojím bohužel Nemesis dost stojí.

Poměř akčních scén vůči konverzačním je v Nemesis tak půl na půl. Normálně bych v takovém poměru viděl veliké plus, ale tentokrát jsem spíše rozmrzelý. Akční scény jsou totiž povětšinou zcela průměrné (závěrečná bitva), některé opravdu mizerné (boj na lodi) a jen málo nápaditých (úvod ve vozidle). Baird nikdy nebyl a nikdy ani nebude velkým režisérem. Jeho režie je jedna velká rutina a ve filmu takového potenciálu hodně rušivá. Místo aby akční scény byly ohromující, stávají se nudnou (a mnohdy nepřehlednou) vatou mezi poutavými dialogy a zajímavým vývojem příběhu. Z čímž souvisí jedna veliká výhoda. Scénář i herecké výkony jsou na tak vysoké úrovni, že se Bairdovi nepodařilo zničit svou nezáživnou režií to nejcenější. Příběh a jeho myšlenku.

Probírat příběh a dialogy mi nepřísluší, protože nic nechci citovat, abych neprozradil více, než je třeba. Přesto musím s nostalgickou slzou v oku podotknout, že mi film v mnoha místech svým příběhem (a atmosférou) připomněl ty nejlepší díly Star Treku. Příběh se totiž opírá především o lidské problémy, řeší vztahy a velice zvláštně si hraje s pocity diváka. Tato linie příběhu stojí vlastně na čtyřech postavách - Pickardovi, Datovi, B-4 a Shinzonovi. Zatímco Pickard se musí smířit s tím, že má před sebou svou mladší verzi, Data zas poznává svého "bratra" B-4. Mezi těmito dvojicemi vznikají ty nejpozoruhodější dialogy. Sám divák se pak dostává do vnitřního konfliktu, protože psychologické zázemí všech je velice silné a po určité době je velice obtížné rozeznat, kdo vlastně bojuje za správnou věc.

Ač je to trochu zvláštní, zcela nejsilnější se mi v příběhu zdá pečování Daty o B-4. Data je sice android, ale právě proto jsou veškeré jeho projevy a gesta tak upřímná a silná. Na čemž má nemalý podíl Brent Spiner, který Datu i B-4 hraje. Tento herec dokázal velice lehce vystihnout dvě na venek stejné, ale uvnitř zcela odlišné postavy. A je právě zásluhou Spinera, že si Nemesis ještě dlouho poté, co skončí, budete pamatovat. Nelze též opomenout tradičně vynikajícího Patricka Stewarta a dále pak Toma Hardyho, který hraje Shinzona. Ostatní herci odvedli svou práci taktéž dobře, leč většinou nemají přespříliš prostoru (roztomilá je úvodní epizodka Whoopi Goldberg). Rád bych také ocenil práci maskérů, kteří nejenže dokázali vytvořit působivý vzhled Rémanů, ale především využívali i rysů herců. Takže jsem třeba pozal i Rona Perlmana, o kterém jsem netušil, že ve filmu hraje. Nakonec se sluší zmínit, že soundtrack je prostě "trekovský" a triky na hodně vysoké úrovni.

Pokud si Star Trek filmy zasloužily pohřbít, určitě ne takovým filmem. Nemesis je stejně kvalitní jako jeho předchůdci (možná i lepší) a pokud se jedná o zakončení série, je to odchod se vztyčenou hlavou. Osobně však doufám, že tomu tak není a že se dočkáme i dílu jedenáctého.

[Tomáš Chvála - filmweb]

Star Trek: Nemesis (Star Trek: Nemesis); Režie: Stuart Baird; Hrají: Patrick Stewart, Tom Hardy, Jonathan Frakes, Brent Spiner, LeVar Burton, Michael Dorn, Gates McFadden, Marina Sirtis, Ron Perlman, Dina Meyer, Shannon Cochran, Whoopi Goldberg, Bryan Singer; Scénář: John Logan; Stopáž: 116 minut.