Van Wilder
[2002]

V pomyslné soutěži českých distributorů o co nejpokleslejší film se opět do čela dostal Bontonfilm s další studentskou teenagerovskou crazy-prasárnou Sexy párty. Problémem není, že jde jen o další rozmělňování původních vzorů, ale zaráží liknavost, s jakou se tvůrci filmu do nápodoby pustili. "Věčný student" Van Wilder zde zažije vše, co bylo k vidění již v dřívějších filmech: studentskou recesi a bezduché ubíjení času, sexyhrátky i pravou lásku, špatné i dobré vztahy s učiteli a otcem, nenávist i obdiv a přátelství spolužáků atd. Protože autoři filmu nezvládli příliš dobře vyvážení filmu civilnějšími a poetickými scénami, přitvrdili sexuální gagy. Až na některé docela dobré herecké výkony tak zůstává Sexy párty jen jedním z mnoha filmů pokleslejšího druhu, který pobaví část publika a pak zmizí v propadlišti času. 

Van Wilderovi je již přes dvacet a dosud neukončil studia v Coolidge College. Nijak mu to však nevadí, neboť je zde strůjcem recesistické zábavy mezi studenty. Jednoho dne slušnou a pilnou studentku Gwen Pearsonovou pověří šéfredaktor školních novin, aby s Van Vilderem udělala interview. Zprvu se oba navzájem přehlížejí, ale postupně Gwen zjistí, že jí pohledný a "v jádru" upřímný mladík není lhostejný. Recesista Van si zase vezme k srdci její výtku, že se ve škole skrývá před dospělostí. Hlavní překážkou rodícího se vztahu je ale Gwenin snoubenec Richard, typický vzorný (ale i zlomyslný) student medicíny. Protože Van Wilderův otec odmítá dále financovat synovo studium, stal se z Vana placený organizátor studentských večírků. A na jednom z nich se nakonec rozhodne o Vanově dalším osudu. 

Sexuální žertíky, na které bývá publikum nejvíce zvědavo, jsou sice v Sexy párty dostatečně drsné a nechutné, v druhé polovině filmu však kupodivu poněkud ustupují před pozdní snahou tvůrců dostat morálku snímku opět do americky korektní rovnováhy. A tak můžeme sledovat dialogy Vana a Gwen o životních cílech, pozorovat, jak se původní zpustlík začal učit, i jak si počíná jeho sok. Film nakonec vyznívá jako uznalé poklepání na rameno pedagogickým radám a studentským spolkům, které nenechají zbloudilou duši propadnout zmaru. Tato rozpolcenost mezi nezávazným teenagerovským soft-pornem a uvědomělým filmem "o mladých a pro mladé" snímku na zábavnosti nepřidává a nebezpečně připomíná sladkobolné lidové románky. Vystoupit nad tuto úroveň, jak se to alespoň občas podařilo např. filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999, s Heathem Ledgerem) však Sexy párty nedokáže. Kdo ale chce vidět skutečné sexuální abnormality, ať se vypraví počátkem příštího roku na korejský film Ostrov uváděný v Projektu 100. 

[Stanislav Buzek, Tiscali, 5. 12. 2002]

Scénář: Brent Goldberg, David Wagner. Režie: Walt Becker. Kamera: James R. Bagdonas. Střih: Dennis M. Hill. Výprava: Rachel Kamermanová. Hudba: David Nessim Lawrence. Hrají: Ryan Reynolds (Van Wilder), Tara Reidová (Gwen Pearsonová), Daniel Cosgrove (Richard Bagg), Teck Holmes (Hutch), Tim Matheson (Vance Wilder senior), Paul Gleason (prof. McDoogle), Kal Penn (Tádž Mahal Badalandabad), Emily Rutherfurdová (Jeannie) a další. Barevný, 93 minuty. Dolby digital. České podtitulky. USA, Německo 2001. Distribuce v ČR: Bontonfilm. Premiéra v ČR: 5. prosince 2001.