Přísaha
[The Pledge 2001]

V roce 1958 natočil v Německu režisér Ladislao Vajda kriminální film Stalo se za bílého dne podle námětu známého švýcarského dramatika Friedricha Dürrenmatta. V hlavní roli se objevil populární Heinz Rühmann (inspektor Matthaei) a dále Michel Simon a Gert Fröbe. Film diváky upoutal jako dobrá detektivka, ale to seriózního Dürrenmatta spíše rozladilo. A tak později přepsal scénář do podoby psychologického románu Slib, v němž pátrající policista není jednoznačně úspěšný. Po Dürrenmattově smrti vznikly podle námětu další filmy: holandsko-britský In the Cold Light of Day (1994) režiséra Rudolfa van den Berga a německá televizní verze s původním názvem Es geschah am hellichten Tag (1997), kterou režíroval Nico Hofmann. Film Přísaha Američana Seana Penna je čtvrtým zpracováním známého příběhu o pátrání po vrahovi malých holčiček. 

Nevadský kriminalista Jerry Black se chystá do penze. Z večírku na rozloučenou je odvolán k brutální vraždě dítěte kdesi v horské oblasti. Přestože jeho nástupce detektiv Krolak dramaticky usvědčí pomateného indiána Tobyho, Blackova intuice a především slib daný matce zabité holčičky přivedou nakonec starého policistu k soukromému pátrání. Zjistí, že podobných případů se stalo několik. Koupí v horské oblasti benzínovou pumpu, věnuje se své rybářské zálibě, ale především pozoruje místní usedlíky, jejich zvyky a zvláštnosti. Stopu najde na kresbě vrahovy poslední oběti: obr s černým autem dává dítěti jakési malé ježky. Black se seznámí s místní rozvedenou servírkou Margaret, její osmiletou dceru Lori nenápadně užije jako návnadu... 

Pro toto zfilmování Dürrenmatovy předlohy jsou určující tři věci, z kterých americká produkce vycházela: Jack Nicholson v hlavní roli, dodržení ducha Dürrenmatova románu a přesazení příběhu ze Švýcarska do amerického prostředí. Poslední dvě podmínky jdou proti sobě, ale tvůrcům se v jejich spojení podařilo dosáhnout možného maxima. Vznikl tak na dnešní poměry atypický americký kriminální film, ve kterém je akčnost nahrazena psychologickým přístupem. Důležitou roli má popis prostředí - horská krajina, dokonalé místo k provedení zločinu, je obývána málo početnou lidskou komunitou, kde každému přísluší jeho místo a role. To vyrovnává šance zločince i kriminalisty, ale nakonec, ve shodě s románem, krutě zasáhne náhoda... 

Zkušený herec a režisér Sean Penn vybral prvotřídní obsazení. Jack Nicholson s chutí hraje stárnoucího policistu; obdařil ho „fotrovským“ vzhledem a dobráckou povahou. Pětašedesátiletá herecká hvězda se tak úspěšně přehrává do vyšší věkové kategorie. Patricia Clarksonová v úloze ženy starající se po rozpadu manželství o malou dcerku dobře vystihla běžný typ střídající životní úspěchy s prohrami. Skvělé je obsazení epizodních i docela malých rolí (strhující Benicio Del Toro a dále Tom Noonan jako hlavní Blackův podezřelý, Mickey Rourke coby otec jedné z obětí, Vanessa Redgraveová, Harry Dean Stanton a další). V koncepčnosti však Sean Penn nepatří k předním americkým režisérům a děj filmu občas trpí rozvleklostí. 

Že americký venkov může zajímavější než velkoměsta nedávno mistrně ukázal David Lynch v Příběhu Alvina Straighta. Film Přísaha obsahuje reálie dobře známé americkému publiku, přitom ale vede k obecnějším úvahám o světské spravedlnosti, jenž se obvykle ubírá složitými cestami. Příběh Dürrenmattova melancholického vyšetřovatele, který je osudem potrestán za přestoupení řádu (obchází oficiální vyšetřování), v americké verzi ztratil ponurou evropskou ironii a ani nekončí jako první Vajdova verze s nezapomenutelným Schrottem Gerta Fröbeho. Ve výběru pachatele je Penn ve shodě s Dürrenmattovým románem neurčitější a nabízí především pohled na policistu, který soustřeďuje svou mysl stále více na viníka a trest. 

[Stanislav Buzek - 16. 1. 2002]

Námět: Friedrich Dürrenmatt (román Slib). Scénář: Jerzy Kromolowski, Mary Olsonová. Režie Sean Penn. Kamera: Chris Menges. Střih: Jay Lash Cassidy. Hudba Klaus Badelt, Hans Zimmer. Výprava: Bill Groom. Hrají: Jack Nicholson (Jerry Black), Patricia Clarksonová (Margaret Larsenová), Robin Wrightová (Lori), Benicio Del Toro (Toby Jay Wadenah), Tom Noonan (Gary Jackson), Aaron Eckhart (Stan Krolak), Vanessa Redgraveová (Annalise Hansenová), Mickey Rourke (Jim Olstad), Sam Shepard (Eric Pollack), Harry Dean Stanton (Floyd Cage), Helen Mirrenová (psycholožka) a další. ŠU, barevný, 118 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. České podtitulky. USA 2001. Distribuce v ČR: Bioscop. Premiéra v ČR: 17. ledna 2002.