Před svatbou ne!
[Heartbreakers 2001]

Americká komedie o ženách lovících dobré partie pro předstíraný sňatek je volně inspirován starším americkým filmem The Lady Eve (1941), přejímá však i prvky obdobných italských a francouzských komedií. V poněkud vyspekulovaném příběhu jsou zdrojem napětí a zábavy změny identity u hlavních postav. Jejich osobní vlastnosti je přitom nenápadně posouvají ke zkáze, před kterou je může zachránit jen pravá láska. Kladem snímku jsou spolehlivé herecké výkony. Sigourney Weaverová a Jennifer Love Hewittová plní roli hlavní atrakce filmu. Gene Hackman hraje výraznou vedlejší figuru bohatého staříka, který si s ničím nedělá problémy. V rolích dalších sváděných mužů vystupují Ray Liotta (nedávno hrál otce hlavního hrdiny ve filmu Kokain) a Jason Lee (např. Vanilkové nebe).

Majitele autoservisu a obchodníka s kradenými auty Deana Cumanna přistihne jeho novomanželka Angela Nardiová při milostných hrátkách s mladou sekretářkou Wendy. Následuje rozvod a tučné odškodné. - Obě ženy, ve skutečnosti matka a dcera Maxine a Page Connersovy, se chystají se další podobný podvod, tentokrát ve velkém stylu v Palm Beach mezi boháči. Úřednice berňáku Gloria totiž Maxine pohrozila, že jí kvůli nesplaceným daním obstaví konto v bance. Max coby Ruska Olga Yevanova proto líčí na pokašlávajícího kuřáka-milionáře Tensyho, o Page, která by již ráda "pracovala" sama, se zas zajímá lékař Davis. Mladá kráska Page se však tentokrát asi opravdu zamilovala; mladý majitel plážového baru Jack ji přitahuje hlavně svým přímým charakterem. Zhrzený Dean Cumman mezitím vytrvale hledá Angelu, kterou stále miluje...

Film využívá k obveselení publika tradiční motivy partnerské nevěry a nedůvěry. Plyne v pomalejším tempu (zbytečně popisné odbočky v ději, ulpívání na detailech). Postavy jsou sice jasně charakterizovány, jednají ale bez hlubší motivace (autoři spoléhají na základní vysvětlení, že muži touží po ženách a ženy chtějí muže i peníze). Výkony herců jsou ale natolik sugestivní, že překlenou scenáristické výpadky. Nápady a gagy těží hojně ze zbohatlického prostředí. Film se vyhýbá vyloženě nevkusným situacím, humor snímku má však daleko do espritu dobrých francouzských komedií. V menších rolích se ve filmu objeví i dřívější hvězdy filmového plátna Anne Bancroftová a Carrie Fisherová.

Snímek, jehož původní americký titul zní Lamačky srdcí, zapadá do proudu užitkových komedií, které mají za cíl poskytnout divákům dvě hodiny zábavy a poté ustoupit dalším podobným snímkům. Tento cíl film Před svatbou ne! spolehlivě plní. Téma opravdových i předstíraných vztahů mezi ženami a muži je ale všelidské a ve filmu je pojato s dostatečným nadhledem. To film přibližuje nejen americkému, ale i evropskému publiku.

[Stanislav Buzek, 14. 10. 2002]

Scénář: Robert Dunn, Paul Guay, Stephen Mazur. Režie: David Mirkin. Kamera: Dean Semler. Střih: William Steinkamp. Výprava: Lilly Kilvertová. Hudba: John Debney, Danny Elfman. Kostýmy: Ann Rothová, Gary Jones. Hrají: Sigourney Weaverová (Angela Nardino/Maxine Connersová/Ulga Yevanova), Jennifer Love Hewittová (Wendy/Page Connersová/Jane Helstromová), Gene Hackman (William B. Tensy), Ray Liotta (Dean Cumanno/Vinny Staggliano), Jason Lee (Jack Withrowe), Anne Bancroftová (Gloria Vogalová/Barbara), Nora Dunnová (slečna Madnessová), Michael Hitchcock (Davis) a další. ŠU, barevný. 123 minuty. Dolby digital, DTS, SDDS. České podtitulky. USA 2001. Distribuce v ČR: Bioscop. Premiéra v ČR: 17. října 2002.


---------------Cinema


Tedy pokud je vám závěť milá. Věc se má totiž tak, že Sigourney Weaverová a Jennifer Love Hewittová představují v komedii Davida Mirkina matku s dcerou, které si udělaly živnost z rychlých svateb a ještě rychlejších rozvodů. Schéma je prosté – matinka Max okouzlí movitého pána, provdá se za něj a záhy po svatbě ho načapá s mladinkou dívkou (sekretářkou, pokojskou apod.), takto pravou dcerou své matky Page. Následuje zlomené srdce (její), rozvod a zlomená peněženka (jeho). Vyšlo to třináckrát, naposledy s napraveným děvkařem Rayem Liottou coby obchodníkem s auty – a vycházelo by to i nadále – nebýt Pageiny snahy osamostatnit se. Mládí vpřed atd., znáte to. Přišla ovšem bída na kozáka a na Max berňák, takže se rodinné duo usneslo, že na místě je jedna velká poslední fuška, čímž bude na daně i na Pageiny „vlastní nohy“. Pročež vzhůru do Palm Beach – žije tu „chodící smrt“ alias William Tensy, tabákový miliardář v takovém stupni závislosti na nikotinu, že je otázka, zda se Max dočká dřív odstupného anebo dědictví. A žije tu i barman Jack, kterému za jeho hospodu a pozemek sice nabízejí jenom tři miliony, zato je ale pro změnu mladý a pohledný. Blíží se největší malér, anebo triumf rodinné kariéry?

Miluju podvodnické filmy. Zbožňuju romantické komedie. Sbírám komedie situační. Nejraději ovšem každé zvlášť, protože zkušenost mě (dosti bolestně) poučila, že pokud chce někdo výše uvedené žánry mísit, musí to umět. Což není jen tak, viďte, pánové Dunne, Guayi a Mazure? Ono se také může stát, že vzájemným působením se přednosti jednotlivých žánrů neumocní, ale naopak popřou. Podvodnická linie pak může být únavně nevynalézavá, romantika rozbředle prvoplánovitá a slabost pro situační komiku navíc dokáže obé znatelně rozdrobit a zpomalit (zvlášť když je úroveň gagů často příslušná spíše do teenagerovské produkce). Nemluvě už o tom, že se to nakonec celé zvrhne do lacině sentimentální roviny deklamativně morálního prozření.

Člověk se stále učí. Bývaly doby, kdy slušné herecké obsazení naznačovalo, že čas strávený v kině nebude promarněn zcela. Tváří v tvář dvěma hodinám Mirkinova filmu se ale nezbývá než smířit s tím, že buď před natáčením této komedie prudce klesl úsudek příslušných agentů anebo herců samotných – anebo se časy hrozivě mění. Nemluvím o Jennifer Love Hewittové, kterou k roli Page ideálně předurčují fyzické parametry a výstřih, ale co Sigourney Weaverová, Jason Lee a Gene Hackman? Weaverová je sice v obdivuhodné formě (vzhledem k věku) a své si odehraje, byť, jak je z některých situací patrné, byla by schopna odehrát podstatně víc, takový Jason Lee je ovšem chatrným scénářem povětšinou odkázán do pozice vyřezaného svatého a asi nejhůře dopadl Hackman, který se během natáčení zjevně dobře bavil, nic to ovšem nemění na faktu, že jeho kuřácký miliardář vypadá jako polodementní klaun (i s tím červeným nosem), stíhaný periodickými pokusy vykašlat si plíce z těla. Ministerstvo zdravotnictví by z jeho ilustrace následků kouření mělo pravděpodobně radost, ale bylo by asi jediné. Co zbývá? Světácká figurka Anne Bancroftové a neodbytný pocit zmarněné šance. Protože zpívá-li Ray Liotta (mimochodem asi nejpříjemnější postava filmu) své novomanželce v úvodu filmu: To nejlepší teprve přijde, bohapustě lže. Nevědomost údajně hříchu nečiní. Nečiní?

[Iva Hejlíčková]