Pláž
[The Beach 2000]

Každý nový projekt Dannyho Boyla od natočení Mělkého hrobu je očekáván s napětím. Toto napětí ještě vyšněroval úspěch Trainspottingu. Pak ale přišlo menší zklamání se snímkem Extra život, který byl z uvedených filmů nejslabší. A tak se čekalo a čekalo, až k nám nakonec taky dorazil film Pláž podle novely Alexe Garlanda, pro který už Boyle do hlavní role nevybral svého skalního představitele hlavních rolí Ewana McGregora, ale božského Lea, miláčka srdcí všech puberťaček světa a samozřejmě kvalitního herce, který naplní kasu a vyprázdní peněženku každého diváka. Tentokrát tomu ale tak nebylo. Přiznejme ale, že za to nemůže jenom Leo, ale tak nějak všichni kolem.

Po celém Thajsku mezi baťůžkáři koluje legenda o ostrově, na kterém si v hojnosti u krásné pláže, kterou není z moře vidět, žijí lidi ve svornosti. Pro Richarda je to místo, kde by mohl najít to, co hledá. Naději mu přináší šílený Daffy, který mu přenechá mapku k tomuto místu. Na cestu si s sebou kromě základního vybavení přibalí ještě krásnou Francouzku Françoise a jejího milence Étienna. Společně pak putují napříč Thajskem, až dorazí na vysněnou pláž, kde je všechno krásné jako z pohádky. Zpočátku. Pak ale časem vyvstanou problémy, které krutě odhalují slabiny podobných společenství.

Snímek tak při putování naznačuje, že i cesta může být cílem, který Vám přináší uspokojení, což je doloženo překonáváním různých překážek. Tou největší je samozřejmě skok z vodopádu, který znáte z upoutávek. Právě putování hrdinů je asi nejlepší částí filmu. Po příjezdu do ráje je všechno krásnější, což se kameraman snaží doložit až pohádkovými záběry ostrova. Pak se ale začíná všechno měnit. Přicházejí první velké problémy a komunita se s nimi vyrovnává po svém. Její chování je natolik nadsazené, že pro to můžou být jenom dvě vysvětlení. Buď se autor zbláznil, nebo jenom umělecky přehání až k hranicím možností. Kdo ví, těžko to odhadnout. Náznaky v dalším ději přinášejí vysvětlení pro obojí. 

Podobných nejasností je ale více. Naštěstí vám všechno vynahradí povedené finále, ve kterém musí všichni přiznat barvu. Právě závěr je asi nejlépe zvládnutý jak ze strany herců, tak štábu. Jinak jsou to jenom více méně zajímavé historky s většinou malou výpovědní hodnotou, spojené dohromady. Dalším nedostatkem je malá pozornost, věnovaná psychologii rádobyvedlejších postav. Ale nechci tento film úplně zatracovat. Herci se snaží a většinou jim to i jde. Velice šikovný je i kameraman Darius Khondji, jenž umně střídá rozvláčné záběry z ostrova s až klipovými městskými záběry. Hudba Angela Badalamentiho nevadila, byla spíše dobrá, ale od skladatele jeho formátu bych čekal rozhodně více.

Rozhodně se ale u Pláže nudit nebudete. Občas vám něco přijde nelogické, ale jinak je to docela příjemné pokoukání. Ne že byste bez toho filmu nemohli žít, ale některé věci, jako milování se ve vodě se světélkujícími planktony, DiCaprio jako panáček v počítačové hře, nebo psychopatický Carlyle jako vystřižený z posledního Bonda, docela stojí za vidění. Jestli od Pláže nebudete moc očekávat a zapomenete, že ji natočil váš hrdina Boyle, tak se budete bavit, a to je přece u filmů podobného ražení nejdůležitější. 

LAszlo

The Beach;USA 2000Režie: Danny Boyle;Scénář: John Hodge, Alex Garland (kniha);Kamera: Darius Khondji;Hudba: Angelo Badalamenti; Hrají: Leonardo DiCaprio (Richard), Robert Carlyle (Daffy), Tilda Swinton (Sal), Virginie Ledoyenová (Françoise), Guillaume Canet (Étienne).