Nezvratný osud 2
[Final Destination 2 2003]

Teenegerovské horory jsou žánrem, který slavil před pár lety hodně velký úspěch. Vedle všech těch Vřískotů, Tajemství loňského léta a dalších, včetně mnoha béčkových odvarů se vyskytl i jeden originální kousek, který s daným schématem vyvražďování teenegerů naložil odlišně. Neběhal tu žádný vrah v masce nebo s hákem v ruce, po krku šla atraktivním mladým lidem sama smrt, která si jejich životy vybírala všemožnými rafinovanými způsoby. Zápletka byla také velice nápaditá. Mladík Alex měl předtuchu, že spadne letadlo a předtím než se tak stalo, se mu podařilo několik svých spolužáku z letadla vytáhnout. Jenže jak přeživší zjistili - smrt nelze obelstít - a ta je nakonec stejně dostala.

Druhé pokračování (které díky úspěchu jedničky prostě muselo vzniknout) začíná podobně jako první díl. Hlavní hrdinkou je dívka jménem Kimberly Cormanová, která díky předtuše zachrání několik lidí před tragickou hromadnou nehodou na dálnici. Následuje nevyhnutelné – smrt si opět vybírá své oběti, kteří jí v poslední chvíli utekli ze spárů. Z původního „týmu“ zbyla jen Clear, která teď tráví čas dobrovolně za zdmi blázince, aby ji smrt nedostala. Musí ale bezpečné místo opustit a pomoci další várce lidí v ohrožení.

Pokračování úspěšného hororu se v prvních minutách tváří, že by mohlo být důstojnou dvojkou. Schéma je sice zcela totožné, ale první půlhodina je velice napínavá a efektně natočená, především autonehoda hned na začátku, která se může směle srovnávat s úvodní scénou v letadle z jedničky. Kamenem úrazu je však snaha tvůrců jít dál, rozvést nápad z prvního snímku. Je to sice snaha do jisté míry chvályhodná (nechtít jen recyklovat dříve natočené), nicméně vychází naprázdno. Tvůrci se ve svém snažení o šokující zápletku a zvraty zašmodrchali do celého příběhu natolik, že je výsledek k (nechtěnému) smíchu.

Nezvratný osud 2 by se mohl směle řadit mezi snímky s nejvíce překombinovaným dějem, jaký se na stříbrném plátně kdy objevil. Scenáristé kombinují a kombinují, až sami nevědí, jaký byl původní záměr. Z klasického thrilleru se najednou vyklube docela složitá vysvětlovací hra na to, jak to vlastně v jedničce bylo. Fanoušci Nezvratného osudu budou nepříjemně překvapeni vysvětlením způsobu jakým smrt „pracuje“, kterého se jim tu dostane a staví tak na hlavu většinu toho, co se v prvním filmu dozvěděli. Navíc jde o snímek, který se příliš nezdržuje výraznější charakterizací postav (a nedává ani příliš prostoru vesměs neznámým hercům), jen na sebe vrší nejrůznější způsoby smrti, nutno říci, že místy velice rafinované. Ovšem po určité době už vás nevyvádí z míry ani jejich občas zbytečná krvavost – je jich prostě moc a většinou jsou nastavované (a překombinované) a s postupem času i čím dál tím směšnější. Lehce cynický divák (takový, který už má „nakoukanou“ slušnou řádku teen hororů) se tak celou druhou půlku u většiny scén bude smát – i když to zajisté nebyl záměr tvůrců.

Nezvratný osud 2 je poměrně zábavnou podívanou, problém je ovšem v tom, že jej nelze vnímat jako horor – což by každý od pokračování hororu očekával. Ze všeho nejvíc je komediálním thrillerem s několika dobře natočenými způsoby umírání. Bohužel jako pokračování jde o značně nepovedený kousek, duch jedničky se z něj úplně vytratil a snímek chvílemi spíš připomíná parodii původního snímku.

[Kateřina Grosmanová, 9. 4. 2003]

Scénář: J. Mackye Gruber, Eric Bress. Režie: David R. Ellis. Kamera: Gary Capo. Hrají: A.J. Cooková (Kimberly Cormanová), Ali Larterová (Clear Riversová), Michael Landes (Thomas Burke), Tony Todd (William Bludworth). Barevný, 90 minut. České podtitulky. Dolby Digital, DTS, SDDS. USA 2003. Distirbuce v ČR: Warner Bros. Premiéra v ČR: 10. dubna 2003.------------------------- jináMladá Ali se vydává se třemi přáteli na výlet. Těsně před nájezdem na dálnici ale zažije neuvěřitelně živou předtuchu strašlivé havárie, jejíž obětí se stane ona, její přátelé a tucet dalších motoristů. Je z toho tak vyděšená, že na dálnici nevjede a zablokuje všechna vozidla, jež stojí za ní. Za pár okamžiků na dálnici skutečně dojde ke strašlivé hromadné nehodě, při které zahyne mnoho motoristů, ovšem nikoliv ti, kteří měli zahynout původně a jejichž cestu Ali zablokovala. To se ovšem Osudu nelíbí a rozhodne se všechno „urovnat“ tak, že nechá všechny zemřít neuvěřitelnými způsoby, které nezasvěcenec musí označit za „opravdu tragickou shodu okolností“. Co teď? Má vůbec člověk šanci vyzrát na Osud?
Na konci prvního Nezvratného osudu jsem byl poměrně spokojen, ale bál jsem se toho, že se někdo pokusí natočit pokračování. Bohužel, stalo se to. Bohudík, pokračování není o tolik horší než jednička a v lecčems (konkrétně ve svém smyslu pro superdrsný humor) ji dokonce překonává.

Logika děje (tj. systém, jakým Osud funguje a co se proti tomu dá dělat) je tentokrát ještě komplikovanější než posledně (kdy mi nebyla zcela jasná), a tudíž jsem ji nepochopil, je mi líto... Má cosi společného s tím, že ti, kteří nečekaně přežili, umírají v opačném pořadí, než měli zemřít, přičemž se cyklus může zcela přerušit tím, že se „objeví nový život“ (porod nebo klinická smrt a následné oživení). Ale jde také o to, že ti, kteří přežili, měli všichni cosi společného s osudy těch, kteří zemřeli v jedničce, a proto se náhodou všichni v jednu chvíli ocitli na stejné silnici, protože je Osud chtěl zlikvidovat, ale Ali ho prokoukla, protože...???

Ne, opravdu jsem to nepochopil, je mi líto. Nicméně jsem se docela dobře bavil při smrtících scénách a především při úvodní dopravní meganehodě, kterou režisér (zkušený kaskadér) zrežíroval skutečně brilantně, a myslím, že by si zasloužila nějaké to ocenění (na MTV Awards snad nějakou takovou kategorii mají). Další smrtící scény sice nejsou tak brilantně promyšlené jako v jedničce, ale o to brutálněji jsou natočeny. Ve většině z nich skutečně detailně vidíme, jak se člověk změní v krvavou kaši, několik velkých kusů masa, nebo jak se mu v těle objeví velký otvor v místě, kde normálně otvory nebývají. Leckdo při tom bude odvracet zrak, ale pokud se vám líbily třeba italské horory ze 70. a 80. let, budete chrochtat blahem, jak může něco podobného vypadat, pokud se to natočí za hodně peněz, s digitálními triky a navíc způsobem, který je (aspoň místy) úmyslně vtipný! Mezi smrtícími scénami (kterých je okolo desítky) musíte přetrpět vatu a vysvětlování (které jsem – znovu opakuji – z valné části nepochopil). Nicméně ty krvavé scény a osudové náznaky, které jim předcházejí, jsou opravdu kvalitní. A vzhledem k tomu, že především o nich tenhle film je, jde vlastně o docela vydařené dílko pro fanoušky žánru.

[František Fuka - Cinema]