Liga výjimečných
[The League of Extraordinary Gentlemen 2003]

Allan Quatermain, Kapitán Nemo, Dorian Gray, Neviditelný muž, Dr. Jekyll, Mína Harkerová a Tom Sawyer. To je složení elitní jednotky britské tajné služby bojující ve viktoriánské Anglii proti šílenému megalomanovi.

Anglie, konec devatenáctého století. Na pokyn agenta britské tajné služby, jistého "M", je sestavena speciální jednotka složená z těch největších elit tehdejší doby, aby zabránila jistému Fantómovi v útoku na kongres státních představitelů konající se v italských Benátkách a následnému rozpoutání války. Tým má za úkol tajemného muže vypátrat, zabránit mu v útoku a - pokud to půjde - zlikvidovat ho.

Členy týmu jsou: Allan Quatermain (vysloužilý dobrodruh a objevitel Dolů krále Šalamouna), Mína Harkerová (bývalá oběť Draculových choutek), Dorian Gray (nesmrtelný bohém, tedy pokud nikdy nespatří svůj obraz), Rodney Skinner (známý spíš jako Neviditelný muž), Dr. Jekyll (měnící se v záchvatu zlosti v monstrózního Hydea), Kapitán Nemo (neoddělitelný od své ponorky Nautilus) a Tom Sawyer (z malého uličníka vyrostl kovboj).

Pokud jste kromě sledování filmů sáhli občas také po nějaké knize, nepochybně vám bude většina jmen povědomá. Ano, tato neobyčejná liga je složená ze slavných literárních postav, tedy konkrétně z těch, za které se nemusí platit žádný autorský honorář a nemusí se žádat o souhlas tvůrce (či jeho potomky), protože ochranné moratorium trvá "pouhých" 70 let. Tedy s výjimkou Neviditelného muže, který musel být po nátlaku majitelů práv na romány H. G. Wellse vypuštěn, ale vše se vyřešilo elegantně - Skinner prostě sérum neviditelnosti ukradl.

Je samozřejmě velmi jednoduché jen tak bezcílně poskládat zajímavé postavy se zvláštními schopnostmi či postavením, vtip je v tom, že postavám je skutečně tolik, kolik by jim "literárně" mělo koncem 19.století být - tzn. Allan Quatermain je již starý muž, Tom Sawyer je naproti tomu zase dospělý.

Jestliže čtete kromě knih i comicsy, pak je asi víte, že originální nápad "historických X-Menů" se nezrodil v hlavě někoho z Hollywoodu, ale v hlavě Alana Moora, špičky současného comicsu a autora mnoha vynikajících sérii (Swamp Thing, From Hell, Top Ten). Jeho Liga výjimečných je určena pro ty, kdo mají rádi viktoriánský Londýn, steampunk a mnoho historicko-literárních narážek, kterými se comics jen hemží. Jelikož vyšla první série minulý rok i u nás, můžeme srovnávat.

Nejdříve špatná zpráva pro ty, kdo comics četli - filmová Liga výjimečných ani zdaleka nedosahuje kvality svého předobrazu. A co hůř - celá podstata comicsu byla v podstatě vykuchána, kromě jmen hlavních postav a ponorky Nautilus tu nic nezůstalo, dokonce je tu mnoho nepříjemných věcí navíc. Tom Sawyer je přidán jen proto, že by Američani nechodili na film, kde jsou všichni hlavní hrdinové Angličani, Allan Quatermain povýšil na hlavního hrdinu, prostě protože ho hraje Sean Connery atd. Režisér Stephen Norrigton se s vrstevnatou předlohou příliš nemazlil a vysekl jednoduchý a snadno zaměnitelný stereotypní kousek bez špetky invence. To bratři Hughesové, kteří nedávno zfilmovali jiný román od Moorea - Z pekla - si alespoň pohráli s atmosférou.

A teď špatná zpráva pro všechny ostatní, Liga výjimečných selhává nejenom jako comicsová adaptace, ale i jako film samotný. Není zrovna ke cti filmu, když se o něm hovoří jako o dalším megalomanském propadáku typu Wild West West, Batman a Robin nebo Mstitelé. Bohužel s výše zmíněnými projekty má filmová Liga mnoho společného - počínaje nudným, snadno předvídatelným dějem, plným obrovských logických nesmyslů a opulentními kulisami bez významu konče. Nevím, jak hodně Norringtona rozhodily rozepře se Seanem Connerym nebo loňské povodně (film se natáčel částečně v Praze), fakt je ten, že už to není ten režisér, nad jehož vizuálním mistrovstvím a nadupané akci jsme při Bladeovi měli ústa dokořán.

Mimochodem, ani pro milovníky "Prahy v Hollywoodu" tu není nic moc k viděni - z hlavních památek je využito hlavně Rudolfinum a nemůže chybět ani Marek Vašut. Body nezíská Liga výjimečných ani na efektech, kterých je tu sice plno, ale většinou nekvalitních a co hůř - zcela samoúčelných. Nic nezachrání ani herci, Sean Connery jako vždy podává velmi dobrý výkon, ale chvílemi ani to nestačí, protože prostě není co hrát.

Nevím, jestli Alan Moore filmovou Ligu výjimečných viděl, ale vůbec bych si nedivil, kdyby si připadal jako kdysi dávno Quentin Tarantino, když viděl adaptaci svého scénáře Takoví normální zabijáci, kterou natočil Oliver Stone a zařval "Kdyby mi to do prdele alespoň ukradl!”

Hodně nepovedená komixová adaptace a vlastně i hodně nepovedený film.

[Tomáš Vyskočil - filmpub]

League of Extraordinary Gentlemen; USA 2003, Titulky; Distribuce v ČR: Bontonfilm, V kinech od: 25.9. 2003; Režie: Stephen Norrington Scénář: Alex Ayres, Alan Moore, James Robinson Kamera: Dan Laustsen Hudba: Mark Isham Hrají: Sean Connery, Peta Wilson, Jason Flemyng, Richard Roxburgh, Naseeruddin Shah, Tony Curran, Stuart Townsed, Shane West.


------------------------jiná


Z dějin známe mnoho osamělých hrdinů. Známe i skupinky, jejichž členové (ti, kteří přežili) se po svých slavných činech stali hrdiny. Ale co teprve, když se hrstka světově proslulých hrdinů dá poprvé dohromady, aby společně bojovala proti nepopsatelnému celosvětovému zlu!
Takový hezký nápad dostali před pár lety tvůrci comicsu Liga výjimečných (vyšel i u nás), ve kterém se na konci 19. století setkají slavné literární postavy, aby vytvořily tým superhrdinů:

Allan Quatermain (Sean Connery) je u nás pohříchu neznámý dobrodruh a lovec, který proslul svými africkými eskapádami z pera H. Ridera Haggarda, pochoval svého předčasně zesnulého syna a nyní by chtěl navždy zapomenout na všechna dobrodružství. Ale není mu přáno.

Kapitán Nemo (Naseeruddin Shah) již zapomněl na svou pirátskou minulost a hodlá své schopnosti a technické zázemí (včetně obrovské ponorky Nautilus a prvního automobilu na světě) dát do služeb dobra.

Mina Harkerová (Peta Wilsonová) získala po prožití jistých nepříjemností se svým snoubencem, profesorem Van Helsingem a hrabětem Draculou dvě malé dírky na krku a schopnost měnit se v hejno netopýrů a sát krev (nejraději lidskou).

Doktor Jekyll (Jason Flemyng) je sice nesmělý a drobné postavy, ale díky svému preparátu je schopen proměnit se v hulkovitého třímetrového pana Hydea, přičemž spolu obě jeho identity často vedou dramatické diskuse.

Dorian Gray (Stuart Townsend) nestárne a je nezranitelný – pokud se nepodívá na svůj portrét!

Rodney Skinner (Tony Curran) je Neviditelný muž, který své neviditelnosti využívá k tomu, aby si pořádně užil života.

A agent Tom Sawyer (Shane West) umí rychle střílet z koltů.

Podotýkám, že toto jsou profily hrdinů filmové verze, kteří se v lecčems liší od hrdinů původního comicsu. Ale to by nemuselo vadit. Jde o tak zajímavé postavy, že by se o kterékoliv z nich dal natočit fascinující celovečerní film. Jak úžasné by bylo sledovat mladá léta kapitána Nema a stavbu jeho Nautila! Jak dojemný mohl být otcovsko-synovský vztah Quatermaina a Sawyera! Jak zajímavé by bylo dozvědět se, co přesně potkalo Minu Harkerovou a jak se v následujících letech vyrovnávala se svým prokletím a současně darem! Ale ničeho takového se nedočkáme. Postavy jsou pouze velmi stručně představeny způsobem, který dává tušit, že spíše než starostí o dramatičnost scén byli tvůrci hnáni starostí, aby americký teenager pochopil, kdo to byli Mina Harkerová nebo Dorian Gray. Přesto patří úvodní scény k těm dramaticky vydařenějším a přibližně od třetiny filmu čeká diváka především hodně hlasitý a hodně digitální akční guláš, ze kterého si spíše než zápletku zapamatujete jisté vedlejší drobnosti, jako například:

Že pár okamžiků poté, co je hrdinovo tričko velmi efektně v detailním záběru roztrháno, je opět celé...

Že Allan Quatermain neví, jak se píše jméno jeho syna...

Že se Nautilus (s ponorem několik desítek metrů) bez problémů (a aniž by si ho někdo všiml) prohání benátskými kanály...

Že pár okamžiků poté, co se Nautilus vynoří mezi ledovci z hlubin, je jeho paluba pokryta sněhem...

... A další podobné podivnosti, dokazující, že tvůrci buď naprosto pohrdali logikou děje či inteligencí diváka, nebo je výsledný sestřih filmu v zásadním rozporu s tím, co chtěli původně natočit. Podobné nesrovnalosti můžeme najít v mnoha filmech, ale většinou je objeví až pozorní fanoušci po několikerém zhlédnutí. V Lize výjimečných jsem je objevil já sám v průběhu prvního sledování filmu a pochybuji, že to bylo tím, že se mi zrovna v tu chvíli náhodou zvýšila vnímavost. Scénář je bohužel natolik slabomyslný, že je úplně jedno, jak moc se herci snaží či nesnaží (je potěšitelné, že Sean Connery i dnes stále „kicks ass“).

I když tedy Liga výjimečných rozhodně není chytrým filmem, je velmi trikovým filmem. Režisér Stephen Norrington (Blade, Zkurvená existence) speciálními efekty nešetřil, a i když je jejich kvalita velmi proměnlivá, je na co se dívat. Některé digitální triky jsou ovšem překvapivě nekvalitní a jejich „placatost“ nebo trhaná animace našemu divákovi pouze bolestně připomenou, co před desítkami let dokázal Karel Zeman za přibližně tisícinu peněz. Můžeme jen snít o tom, co by s technickým zázemím a rozpočtem tvůrců tohoto filmu dokázal z tak úžasného námětu vytěžit on...

Liga výjimečných je – mírně řečeno – zmatený film, který jakžtakž funguje jako sled trikových sekvencí. Jakmile začnete o tom, co se na plátně děje, byť jen trochu přemýšlet, budete řádně rozladěni. Pokud ale zrovna nemáte náladu o filmu uvažovat a koupíte si dost popcornu, budete spokojeni a dokonce ani nevadí, když si někdy v průběhu filmu odskočíte na záchod.

Při sledování Ligy výjimečných jsem si vzpomněl na filmy svého dětství jako Kačer Howard, Nekonečný příběh nebo Labyrint. Neodvážil bych se dnes tvrdit, že byly kvalitní, ale rozhodně jsem se při nich tenkrát nenudil a viděl jsem je opravdu mockrát. Liga výjimečných je Kačer Howard pro dnešní teenagery, což by teenageři měli brát jako doporučení a fanoušci Mooreova comicsu jako varování. Moje recenze nevyznívá příliš pochvalně, protože patřím k těm druhým. Ale na druhou stranu chápu, že tento film je určen především těm prvním.

[František Fuka - cinema]