Líbánky
[Just Married 2003]

Byla to láska na první pohled. Sarah dostala na pláži do hlavy míčem, který k ní doletěl přímo z Tomovy kopačky - následoval omluvný drink, pak kulečník, první milování, do měsíce spolu bydleli a do roka Tom požádal rodiče své vyvolené o její ruku. Nepomohlo domlouvání Tomových kamarádů, že je ještě moc mladý a nic si neužil. Nepomohlo domlouvání Sářiných snobských rodičů, že je ještě moc mladá a že je pro ni daleko vhodnější zazobaný obchodník Peter. Navzdory všemu sýčkování stvrdili oba milenci svou lásku před napraným kostelem svým ano a odjeli na vysněné líbánky do Evropy. A jak už název komedie napovídá, tady vězí kámen úrazu.

Všechno měli perfektně naplánované. Nejprve stráví několik dní v pohádkovém hradním hotelu ve francouzských Alpách a pak si budou vychutnávat romantické Benátky. Jenomže namísto toho je čeká série náhod a karambolů, které změní cestu snů v učiněné peklo. Situaci zrovna nevylepší ani bývalý Sářin přítel a oblíbenec jejího otce Peter, který je rozhodnut získat Sarah zpět. Dokonalá láska náhle dostává povážlivé trhliny a zdá se, že už je nikdo nezacelí... A v tomto okamžiku vlastně film začíná.

V úvodu se tedy dozvíme, jak to všechno (málem) dopadne a téměř celý zbytek snímku je jeden velký a ke konci už trošku zdlouhavý flashback. O nějakém napjatém očekávání či o překvapivých pointách proto nemůže být v Líbánkách řeči. Nemůžu říci, že by mě po shlédnutí snímku zrovna bolela bránice od smíchu, několikrát jsem se ale přistihla při pobaveném úsměvu. Vydařené jsou zejména některé rozpustilé scény nedospělých hrdinů. Vedle nich však v Líbánkách najdeme také řadu gagů, které působí otřepaně a prvoplánově (americká turistka - nymfomanka, naschvály novomanželů při zpátečním letu, auto sražené ze srázu atd..). Na druhou stranu si na rozdíl od řady jiných komedií o mladých a pro mladé autoři Líbánek nepotřebují vypomáhat vulgárními a dvojsmyslnými narážkami. Navíc ve filmu poměrně dobře funguje vztah hlavních hrdinů. Pověstná chemie, chybějící tolika dvojicím v různých romantických komediích, tady mezi Sarah a Tomem jiskří. A to natolik, že spolu jejich herečtí představitelé žijí i po skončení natáčení.

Představitelku hlavní ženské postavy Brittany Murphyovou jsme mohli nedávno vidět ve snímku 8 Mile. Má oproti svému partnerovi více hereckých zkušeností a na jejím výkonu je to znát. Působí přesvědčivěji a uvolněněji než Ashton Kutcher, jehož Tom je poměrně bezvýrazný. Oba mladí herci mají jistě dost talentu na podstatně lepší výkony, scénář jim však nedává příliš mnoho prostoru. To platí dvojnásob pro představitele Tomova soka v lásce Christiana Kanea, který v jednoduše načrtnuté postavě Petera působí zcela nemastně neslaně. A takový je vlastně i celý film - ničím vás neurazí, ale také ničím nepřekvapí.

[Michaela Klečková - tiscali]

Scénář: Sam Harper. Režie: Shawn Levy. Kamera: Jonathan Brown. Střih: Don Zimmerman, Scott Hill. Hudba: Christophe Beck. Výprava: Nina Rusciová. Hrají: Ashton Kutcher (Tom), Brittany Murphyová (Sarah), Christian Kane (Peter) a další. Barevný, 90 minut. Dolby Digital. České podtitulky. Distributor v ČR: Bontonfilm. Premiéra v ČR: 12. června 2003.---------------------jináJeho hlas jste mohli slyšet uprostřed noci a většinou ohlašoval zácpu. Tedy dopravní zácpu. Ji jste mohli přehlédnout na nějakém večírku, kde dělala křoví svým měšťáckým rodičům. Ovšem nakonec se potkali na pláži, když ji trefil míčem do hlavy. Byla z toho láska na první pohled – snad že byla indisponována – a záhy také svatba. A protože nezemřeli, museli vyrazit na svatební cestu. Koho by nelákala představa žhavého sexu na WC během dlouhého zaoceánského letu? Kdo by se nechtěl se svou vyvolenou něžně pomilovat v hotelu majícím podobu starobylého hradu? Kdo z nás by se netěšil na romantickou večeři ve dvou na terase benátského hotelu? Ovšem, na druhé straně, kterého nadutého Amíka by napadlo, že záchodky jsou v boeingu tak zflikované (kdo by si chtěl opařit pipinku či pindíka na prahu sexuálního rozmachu), že v Evropě jezdí trochu jiná auta než ve Státech (takový minirozměr nemají v USA ani nákupní vozíčky) nebo že i evropská elektřina má svá specifika (tak důkladně bez elektřiny byl tenhle hrad naposledy ve středověku). A už vůbec nikdo nemohl předpokládat, že by se tohle malé autíčko mohlo někdy změnit v nedobytné iglú (to když Tom nezvládl na horské silnici zatáčku a vozítko i s jeho pasažéry beze stopy zmizelo ve sněhové bariéře).
Představte si brilantního scenáristu, který vykreslí dva mírně ulítlé, ale veskrze sympatické lidi a s rafinovanou rozkoší nám popíše, jak jsou na manželství nezralí, jak se vlastně vůbec neznají, ale jak si nakonec padnou do náruče navzdory všem nevypočitatelným nástrahám osudu i navzdory důkladné inventuře všech partnerových/partnerčiných špatných vlastností a zlozvyků. Máte tu představu? Ok, tak a teď si představte inteligentního režiséra, který dovede příběhu dát šmrnc, spád a šťávu, který dovede beze zbytku prodat jedinečnou atmosféru atraktivních prostředí a při tom všem se ještě láskyplně bavit. Že už po vás chci s tou představivostí trochu moc? Ok, připouštím, tak se probuďte a vzpomeňte si na kterýkoliv průměrný hollywoodský prefabrikát zbavený jakýchkoliv ambicí. Ano, ano, přesně tak: story střihnutá bez větší nápaditosti podle osvědčených šablon, z prstu vycucaní hrdinové, nepříliš známí herci, kteří ve snaze zaujmout přehrávají až běda, pár dobrých nápadů důsledně zabitých režisérem atd. atd. Líbánky jsou přesně takové. Nepobaví, nepřekvapí a jsou o sto procent lepší, když o nich někomu vyprávíte, než když se na ně sami díváte.

[Jaroslav Sedláček - cinema]