Leon
[The Professional 1994]

Být profesionálním zabijákem vyžaduje mnoho extrémně vyvinutých vlastností. Vyjmenujme jen některé: trpělivost, zručnost, cit pro načasování, totální asociálnost (stranění se společnosti, abyste rozuměli), potlačení veškerých emocí, dobrou mušku ...a samozřejmě trochu pomatenosti. Kdo by mohl jen tak zabít člověka a nehnout ani brvou? Leon.

Samotář, žijící v malém bytě na jednom z New Yorkských předměstí, každý večer usedající (a možná v něm i usínající?) do hlubokého křesla, svou zbraň položenou vedle na nočním stolku. Nikdy nevíte, co se může přihodit. Ráno si vždy trochu zacvičí a opět vyrazí za prací.

Ve vedlejším bytě žije takřka idylická americká rodinka - otec svědomitý překupník drog, matka a starší dcera ... ehm ... zřetelně volnějších mravů, syn zatím prťous a mladší dcera dvanáctiletá teenagerka vysedávající každý den na schodech, zřejmě přemítající o nesmrtelnosti chrousta. Leon s ní sem tam hodí řeč, když jde okolo, ale hned zase zapadne domů. Když jednoho dne ... jednoho dne se stane něco, co k němu Matildu zavede mnohem, mnohem blíž.

Leon (Jean Reno) si pak Matildu (Natalie Portman) vezme k sobě, jenže ona, nezbedná to holčina, se stále chce pomstít za to, co se stalo. A to hlavně jedné osobě - Normanu Stansfieldovi (Gary Oldman).