Gauneři
[Reservoir Dogs 1992]

Quentin Tarantino proslul zejména díky svému kultovnímu snímku Pulp Fiction (1994). Bohužel ne každý z těch, kdo tehdy pořvávali nadšením nad zvláštním nelineárním způsobem vyprávění, výbornými hláškami a ujetými dialogy gangsterů o hamburgrech nebo masážích nohou, věděl, že v podstatě stejnými znaky a možná v ještě lepším provedení se vyznačoval už Tarantinův režijní debut z roku 1992, o kterém bude právě řeč.

Vynikající gangsterský film s nezaměnitelným tarantinovským humorem líčí akci skupiny zabijáků, kteří se chystají vyloupit klenotnictví. Akce je precizně naplánovaná protřelým veteránem Joem, který si na samotnou práci sezval lidi z nejrůznějších míst, kteří se navzájem neznají. Každý z lupičů dostane kvůli utajení krycí "barevné" jméno (pan Růžový, Hnědý, Bílý apod.) a vyrazí se do akce. O té se hned vzápětí dozvíme, že dopadla špatně a lupiči se musili, jak jen to šlo, prostřílet řadami policistů. Ti, kteří přežili, se stahují do prázdného skladiště, kde pak dávají dohromady své zážitky, rekonstruují celou nepovedenou akci a snaží se přijít na to, kde se stala chyba. Tím se samozřejmě myslí, kdo to celé prásknul a kdo to tedy především nehezky odnese. Mezi gangstery dost pochopitelně narůstá napětí, vždyť nakonec někteří z nich nemají k seriózním psychopatům nijak daleko, a tak se nakonec hrozba krvavé rozsáhlé přestřelky, která celou dobu visí ve vzduchu, stává přímo neodvratnou.

Tarantino už zde používá svých dlouhých a lehce absurdních hovorů, které vytváří skvělý protiklad k následné rychlé akci, často podávané s pomoci dynamických střihů. Tím jsou zajímavě vykresleny charaktery, jimž brutalita, zvlášť ta nutná (ale u pana Světlého ani to nemusí být podmínkou), není cizí, zároveň ze svých gangsterů nevytváří obdivuhodné hrdiny, což se, jak známo, občas stávalo (Bonnie a Clyde). Gauneři v Tarantinových filmech jsou spíše zvláštním mixem komična, brutality a vynikajících hlášek. To znamená, že nejsou méně nebezpeční než v například klasických gangsterských filmech ze 40. let, ale užijete si s nimi mnohem víc legrace. Ovšem legrace černočerné, ladící s barvou jejich dokonalých obleků, kravat i povinných slunečních brýlí. Doufám, že to bude i zábava z vašeho soudku.

Hogden

Reservoir Dogs; USA 1992, 95 min.; Režie: Quentin Tarantino; Scénář: Quentin Tarantino; Kamera: Andrzej Sekula; Hrají: Harvey Keitel (Pan Bílý/Larry), Tim Roth (Freddy Newendyke/Pan Oranžový), Michael Madsen (Vic Vega/Pan Světlý), Chris Penn (Eddie), Steve Buscemi (Pan Růžový), Edward Bunker (Pan Modrý), Quentin Tarantino (Pan Hnědý).