Gangy New Yorku
[Gangs of New York 2002]

Příběh se odehrává v letech 1846 až 1863 v New Yorku. Irští přistěhovalci a původní britští a holandští osadníci se formují do pouličních gangů, aby převzali kontrolu nad organizací života a obchodu v jeho ulicích. Film se soustředí na dva gangy pojmenované Dead Rabbits (“mrtví králíci”) a Native Americans (“rodní Američané”). Ústřední postavou je mladý Ir Amsterdam Vallon (Leonardo DiCaprio), který chce pomstít smrt svého otce (Liam Neeson), bývalého vůdce gangu Dead Rabbits. Ten je na začátku filmu za očitého svědectví svého syna zabit a jeho gang rozprášen. Mužem zodpovědným za jeho vraždu je Bill zvaný Řezník (Daniel Day-Lewis), šéf gangu Native Americans . 

Poté vstoupíme do děje až o několik let později. Roku 1860 je Vallon propuštěn z vězení a postupně nahradí svého otce v roli vůdčí osobnosti svého gangu v období drobných šarvátek. Jeho hlavní myšlenky však patří pomstě smrti svého otce, proto se nejprve snaží proniknout do nejbližšího okruhu Billových přátel. Jeho plán mu navíc zkomplikuje vztah k nevyzpytatelné kapesní zlodějce Jenny Everdeane a její záhadné minulosti. Blíží se rok 1863, doba drsných střetů a čas, kdy se Vallon a Řezník setkají tváří v tvář. 

Natáčení v New Yorku bylo samozřejmě díky jeho současnému modernímu vzhledu nemyslitelné a proto se přesunulo do filmových studiích Cinecitta v Římě, kde filmaři kompletně zrekonstruovali prostředí New Yorku v 50. letech 19. století. V těchto studiích se kdysi natáčela například slavná Kleopatra s Elizabeth Taylor. Konečný rozpočet filmu se vyšplhal až na 97 miliónů $ a Gangy New Yorku se tak stali zatím nejdražším filmovým projektem produkční společnosti Miramax. Předlohou scénáře, který napsal Steven Zaillan (spolupracoval např. na scénáři Schindlerova seznamu), byla stejnojmenná kniha Herberta Asburyho vydaná poprvé roku 1928 a napsaná podle skutečného příběhu. Původní premiéra filmu se měla odehrát již v prosinci minulého roku, ale mravokárci nebyli spokojeni se záběry ukazující kruté verbování do občanské války uvnitř města, a tak musel film zpátky do střižny. 

Film prý uspěl v oblasti romantiky a dobrodružství. Vedle dramatického, i když dosti jednoduchého děje, a brutálních bojových scén, je film také zajímavou historickou sondou do společenství lidí žijících na okraji společnosti. Uvidíme jejich každodenní nelehký život, prostituci, násilí, zkorumpovaný obchod a neméně zkorumpované politiky, nechybí ani nemilosrdná policie, složená z bývalých příslušníků gangů. Sami posuďte, co je pravdy na frázi, která film provází: “Amerika se zrodila v ulicích.” Znamenalo to, že loajalita k zemi se vyjadřovala plnou loajalitou ke svému gangu? To se dozvíme počátkem příštího roku, kdy se Gangy New Yorku objeví v našich kinech. 

A na závěr malá zajímavost - na soundtracku k filmu zazní i novinka od kapely U2 - "The Hands That Built America". 

Eva Kubíčková [12. 11. 2002]