eXistenZ
[1999]

Po Crashi, hluboké sondě do světa havarijně-sexuálních orgií, přichází David Cronenberg s další ze svých ujetých vizí: svébytným příspěvkem do diskuse o tom, co je reálné, co je jen virtuální, a o tom, kudy vede hraniční čára. Začínáme na jakési testovací předváděčce nové hry s názvem eXistenZ. Je zde dokonce i sama Allegra Gellerová, autorka hry, bohyně digitálního věku, která tvoří nové světy pro ty, co si s realitou nevirtuální nevěděli rady nebo jim připadala příliš nudná. Celá prezentace je pojata jako jakýsi rituál, odehrává se v budově kostelovitého typu, kde před publikem sedí "vyvolení", kteří budou moci být prvními, kdo uvidí modlou stvořené světy. Umožní jim to bioporty, což jsou otvory v jejich páteři, připomínající křížence řitního otvoru a hlubokého pupíku, a také gamepady tak nechutně vypadající, že se pamětníkovi vybaví Cronenbergovy variace na téma "slizká a krvavá tkáň" v Mouše. V okamžiku, kdy už se všichni na vyvýšeném pódiu ponoří do hry, zaútočí na Allegru (Jennifer Jason Leighová) fanatický psychopat z řad přihlížejících. A už v tu chvíli zkušený divák zavětří oblíbenou scenáristickou fintu a pokládá si zkoumavě otázku: Odehrávalo se to ve skutečnosti nebo je hra opravdu tak vychytaná?

Brzy však přijdou daleko hlubší a zásadnější otázky. David Cronenberg vás provede různými úrovněmi skutečnosti (postava, která se již pohybuje ve virtuálním světě, z něj vstoupí do "simulace druhého řádu") a nestydatě odhalí absurditu sousloví "virtuální realita". Allegra prchá se svým bodyguardem (Jude Law) z kostela a společně zažívají spoustu opravdu podivných situací. Jemu je od oleje umazaným pumpařem v podání opět neodolatelného Willema Dafoea implantován bioport sbíječce podobným zařízením a on, s Allegrou jako průvodkyní, se pouští na první cestu světem dokonalé počítačové simulace. I tentokrát Cronenberg svým dílem pokládá daleko více otázek než poskytne odpovědí. I tentokrát je však mezi těmito otázkami i ta, jejíž odpověď je naprosto jasná, a která zní: "Je Cronenberg úchyl?"

Lubošek

eXistenZ; Kanada, Velká Br 1999, 97 min.; Režie: David Cronenberg; Scénář: David Cronenberg; Hrají: Jennifer Jason Leighová (Allegra Gellerová), Jude Law (Ted Pikul), Ian Holm (Kiri Vinokur), Willem Dafoe (Gas).