Česká spojka
[Bad Company 2002]

Osvědčené schéma dvojice složené ze zkušeného policisty či agenta a mladého zelenáče, nejlépe prostořekého černocha bez zábran (viz např. film Showtime) se objevuje i v americké špionážní komedii Česká spojka. (Původní název Bad Company - Špatná společnost lépe vystihuje potíže, které musí hrdinové řešit.) Hlavní herecký part zde dostal známý americký komik Chris Rock, který po úvodní části, kde představuje elegantního agenta Kevina Popea, v hlavní části filmu vystupuje jako jeho neukázněné dvojče. Anthony Hopkins zde víceméně jen přihrává, ovšem na úrovni. Pražské a české reálie spíše pobaví svým výběrem, ve filmu se, jak je tomu v podobných produkcích zvykem, objeví v malých rolích čeští herci. 

Agenti CIA Oakes a Pope se snaží v Praze odkoupit od ruského překupníka Vase kufříkovou atomovou bombu. Kevin Pope je později při přestřelce na Malé Straně zabit agenty jugoslávské teroristické otrganizace Černá ruka. Vas o Popeově smrti neví, Oakes proto v New Yorku vyhledá jeho bratra Jakea Hayese a požádá ho, aby Kevina zastoupil. Jake je však pravý opak svého seriózního sourozence: kšeftuje se vstupenkami, na všechno má hned pádnou odpověď, a především netuší, že měl dvojče. Když mu Oakes nabídne 100 000 dolarů, nakonec souhlasí. Ve štábu CIA probíhá horečná "převýchova". Oakes s Jakem pak jedou do Prahy, kde svérázný agent působí v hotelích a na ulicích zmatky. Nakonec dojde k jednání s Vasem... 

Zkušený režisér komerčních thrillerů Joel Schumacher se tentokrát odhodlal režírovat film, který je především komedií a až v druhém plánu akční podívanou. Charisma Chrise Rocka bezpečně působí, styl jeho komiky ale ne vždy zcela ladí se špionážní zápletkou. Anthony Hopkins se dokáže herecky Rockovi přizpůsobit, Peter Stormare jako Vas do děje zapadá. Zájemci o špionážní dobrodružství budou možná postrádat věrohodnější výstavbu příběhu, ctitelé Rockovy komiky se zas musí vypořádat s nezbytnými odbočkami do špionážního thrilleru. Český distribuční název pak vcelku trefně odkazuje na nezvyklou českou špionážní parodii Kanárská spojka.

Vedlejšími motivy jsou Jakeova ohrožená známost s jeho černoškou dívkou Julií, vztahy mezi lidmi v zázemí CIA a konkurenční boj mezi východoevropskými mafiemi. Řešením těchto problémů se novopečený agent Jake postupně propracuje k chladnokrevnosti a rozvaze, kterou musí v rozhodující akci prokázat. Film je po formální stránce konvenční (kamera i hudba slouží ději), větší význam mají rekvizity (zbraně, počítačové vybavení, a konečně i ohlášená bomba v kufříku). Vedle Prahy a New Yorku si ve filmu zahrál i klášter v Chotěšově jako místo, kde schůzka vyústí do přestřelky. Celkově působí Česká spojka nepříliš vynalézavě, a to i přes snahu kvalitních herců a vcelku pečlivou práci americko-českého štábu. Jde o nenáročný, ale jinak docela zábavný snímek, vhodný k prázdninovému rozptýlení. 

[Stanislav Buzek, 7. 8. 2002]

Námět: Gary Goodman, David Himmelstein. Scénář: Jason Richman, Michael Browning. Režie: Joel Schumacher. Kamera: Dariusz Wolski. Střih: Mark Goldblatt. Výprava: Jan Roelfs. Hudba: Trevor Rabin, Paul Linford. Zvuk: Anthony Milch, Peter Devlin. Hrají: Chris Rock (Jake Hayes/Kevin Pope), Anthony Hopkins (Gaylord Oaks), Matthew Marsh (Dragan Adjanic), Peter Stormare (Adrik Vas), Kerry Washingtonová (Julie), Brooke Smithová (Swansonová), Gabriel Macht (Seale), Garcelle Beauvaisová (Nicole), Adoni Maropis (Jarma), Marek Vasut (Andre) a další. ŠU, barevný, 116 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. České podtitulky. USA 2002. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 8. srpna 2002.