Černá a bílá
[Black and white 1999]

Každý máme nárok na svou individualitu, na svůj názor a na volbu svých ideálů či idolů. James Toback, bývalý učitel, nyní scenárista a režisér se vrátil do svých školních let a rozhodl se nás poučovat o černošské kultuře. Podle jeho výkladu je černých jako máku, v ghettu jsou to kápové di tutti, kteří nahrávají raperská elpíčka, starají se o svůj místy nelegální kšeft, bílé holky sní o jejich černejch kládách a 24 hodin denně vrhají šipky do jejich pelechů, intelektuální puberťáci se vzhlížejí v jejich stylu života a touží si nabarvit huby krémem na boty. Proč ne. Třeba tomu v Americe tak skutečně je.

Film tak bez nějakého děje mapuje individuální prožitky skupiny černochů a jejího okolí, do něhož patří prominentní zblblý syn okresního návladního, zhýčkané bílé kočičky, slastně předoucí pod tmavou prackou, reportérka s homosexuálním manželem toužící natočit dokument o černošské kultuře, zoufalý basketbalista, který měl smůlu a křivý polda v podání Bena Stillera, který si jde za svým. V jejich antistory plné žvástů o bratrech a všech forem slova Fuck se mihne i Mike Tyson, po kterém vystartuje zmíněný buzík, Claudia Schiffer v roli zrádné kočky preferující sex načerno a Jared Leto v roličce učitele probouzejícího v žácích antirasistické cítění. Karla Černocha bohužel v žádné z vedlejších rolí nenajdete.

Je mi záhadou, jak se toto dílo mohlo dostat na DVD. Významná černošská menšina, kterou by tato sonda do hlubin jejich srdcí jistě potěšila, tu není. Zarážející je i výbava speciálních bonusů, která je více než bohatá. Snad proto, aby výrobce nebyl nařčen z rasizmu, nebo proto, aby člověk, který v černé chvilce toto DVD koupil, nebyl k smrti nasrán. Čeká vás v ní filmová upoutávka mísící barvu s černobílým formátem, komentář režiséra, pokec o filmu a skutečných černoších, vystříhané scény o tom, jak se kouří joint na školních schodech, a tom, že Mike Tyson nemá buzny rád, dva raperské videoklipy černošských skupin a na závěr filmografie.

Slovo závěrem: jestli se chcete kouknout, jak to chodí u sousedů v ghettu za velkou louží, otevřete si flašku Black and White a jděte do toho. Pokud vás černoši neberou, vyžerte tu flašku raději sami.

Jiří Zídek

 Black and White; USA 1999, 98 min.; Režie: James Toback; Scénář: James Toback; Hrají: Scott Caan (Scotty), Robert Downey Jr. (Terry Donager), Jared Leto (Casey), Claudia Schifferová (Greta).