Bídníci
[Les Misérables 1998]

Připadá mi hloupé popisovat děj známého románu Victora Huga. Vždyť přece, kdo by ho neznal. Nuže dobrá, tedy pár slov snad mohu...

Bývalý galejník Jean Valjean již několik let žije spořádaným životem. Štěstí mu přálo, takže se vyšvihl až na post starosty malého francouzského městečka Vigau a majitele cihelny. O jeho minulosti samozřejmě nikdo nic netuší. Až jednoho dne přichází inspektor Javert a s ním přichází i zákon. Javert nebude mít klid, dokud nepošle Valjeana tam, kam podle něj patří, zpátky na galeje...

Film by se dal rozdělit do dvou částí. V první se prolínají dvě dějové linie. Příběh chudé ženy Fantiny, která musí živit svou nemanželskou dceru Cosettu a samozřejmě příběh Valjeana pronásledovaného Javertem. V závěru se obě dějové linie spojí, když se oba lidé konečně setkají a umírající Fantina starostovi Valjeanovi svěří do opatrování malou Cosettu. Druhá část potom začíná o 10 let později a odehrává se v Paříži. Kromě honu Javerta na Valjeana je tu novým prvkem láska dospívající Cosetty a mladého studenta Maria a důležitou roli tu sehrají i barikády.

Jak už jistě tušíte, jde o americký film, který natočil dánský režisér Bille August (v roce 1989 získal Oscara i Zlatý glóbus za nejlepší zahraniční dílo - za film Pelle Dobyvatel). Taky vám už preventivně běhá mráz po zádech, když slyšíte slova "americký film" - zvláště, jde-li o adaptaci klasiky? V tomto případě ale nemusí. Na rozdíl od nedávno uvedeného Muže se železnou maskou se tady totiž nedočkáte žádných typicky amerických zvratů a nečekaných rozuzlení a dalších podobných hollywoodských ozdůbek. Scénárista Rafael Yglesias se vcelku věrně držel předlohy - a díky mu za to. Setkáte se se starými dobrými Bídníky se vším všudy. Jen občas vám bude chybět nějaká ta postava (např. Eponina a i krčmář Thenardier, který se tu mihne opravdu jen krátce), ale s tím se musí počítat - bylo by toho na jeden film opravdu trochu moc.

V hlavních rolích se to jen hemží známými jmény. Valjeanovi propůjčil svou tvář Liam Neeson (tento herec je již pravidelným hostem v našich kinech - určitě jste viděli Schindlerův seznam nebo Roba Roye, Nell případně alespoň Michaela Collinse). Většina lidí si určitě spojuje postavu silného Jeana Valjeana se známým francouzským hercem Jeanem Gabinem (adaptace z roku 1957) a těžko si na jeho místě dovede představit někoho jiného. Jestliže patříte do této skupiny, pak věřte, že Liam Neeson pro vás bude příjemným překvapením. Jeho Valjean je opravdu pohádkový klaďas, přesně jak má být. Bohatým sice nebere, ale chudým dává. A v jeho vlídném upřeném pohledu jistě zahlédnete stopu bolestných vzpomínek (poetické, že?).

Jeho protipólem je samozřejmě inspektor Javert - skvělý Geoffrey Rush (získal v roce 1997 Oscara a Zlatý glóbus za hlavní roli ve filmu Záře). Jeho Javerta musíte nutně nenávidět od začátku do konce. Je to prostě bídák, ale ve své podstatě není zlý, jen se slepě řídí zákony a pravidly a nedokáže připustit, že by bývalý galejník mohl být dobrý člověk. Nedokáže a ani nechce mu dát šanci.

Neustálý boj těchto dvou mužů dává celkem velký prostor oběma hercům, ale právě proto ostatní herci (a zejména herečky) zůstávají v pozadí. 

Jistě velkým překvapením pro vás bude špinavá a strhaná Uma Thurmanová v roli Fantiny. Ale musíte uznat, že i přes tu špínu vyzařuje své kouzlo. Další ženskou postavou je Claire Danesová alias Cosetta. V jejím dětinsky nevinném projevu jistě poznáte Julii z filmu Romea a Julie, kde hrála po boku Leonarda di Capria.

Ve filmu se určitě budete cítit jako doma - a jak by ne, vždyť většina záběrů byla natočena v Česku - jistě poznáte naši stověžatou matičku Prahu, Žatec nebo třeba Vrbno. Atmosféru příjemně dotváří i hudba, která nikde nevyčnívá a vytváří vhodný rámec. Velkým plus je jistě i to, že režisér zbytečně neplýtvá zpomalenými záběry (jak komerční by to bylo!) - používá je s mírou, ale účinně.

Z původně zamýšlených pár slov se stalo mnoho řádků, ale Les Miserables si je určitě zaslouží.

Gábina

Les Miserables; USA 1998 Režie: Bille August; Scénář: Rafael Yglesias, Victor Hugo {román; Kamera: Jorgen Persson; Hudba: Basil Poledouris; Hrají: Liam Neeson (Jean Valjean), Geoffrey Rush (Javert), Claire Danesová (Cosetta), Uma Thurmanová (Fantina), Hans Matheson (Marius), Reine Brynolfsson (Captain Beauvais), Tim Barlow (Lafitte).