Charlieho andílci: Na plný pecky
[Charlie's Angels: Full Throttle 2003]

Cameron Diazová, Drew Barrymoreová a Lucy Liu opět řádí...

Jsou veselé, jsou hravé a jsou zpátky. Natalie, Dylan a Alex známé jako Charlieho andílci se vrací, aby opět potěšily mužské oko svými vnady, zvedly divákům adrenalin v žilách akčními kousky a v neposlední řadě polechtaly vaši bránici. Cameron Diazové, Drew Barrymoreové a Lucy Liu bude tentokrát sekundovat na scénu se navrátivší hvězda Demi Mooreová v roli bývalého andílka Madison.

Pokud se vydáte na pokračování úspěšné akční komedie Charlieho andílci, dá se očekávat, že patříte k divákům, kteří si dokázali jedničku užít jako zcela nenáročnou zábavu. Její příběh je sice hovadina na entou, ale ve filmu tohoto typu nejde ani tak o děj, jako o jednotlivé akční scény a vtipné momenty, které z něj dělají čistokrevnou zábavu. Je zbytečné si cokoli nalhávat, tím nejatraktivnějším jsou tu krásné holky v akci, na něž je doslova radost pohledět. Režisér McG navíc natočil podívanou, která sama sebe nebrala vážně, parodovala všechno, co se jí připletlo do cesty, zejména různé filmy. Ti, co na tuto hru nebyli ochotni přistoupit, se asi těžko vydají do kina na pokračování Andílků, pro ty ostatní mám dobrou zprávu. Charlieho andílci: Na plný pecky jsou takřka stejné jako jednička. Režisér se zároveň držel „pravidel“ pokračování, takže vznikla podívaná, která je ještě o chlup akčnější a zábavnější, a parodujících scén je tu mnohem více.

Andílci pracující jako agentky pro milionáře Charlieho se tentokrát zaplétají do nebezpečné hry, ve které jsou v sázce životy lidí zařazených do programu na ochranu svědků. Jejich úkolem je získat stříbrné prsteny, které obsahují potřebné informace o tom, jak se dostat do databáze. Jak již bylo řečeno v úvodu, v akční komedii jakou je pokračování Charlieho andílků není důležitý děj, který skutečně není z nejchytřejších, o jeho nulové propracovanosti nemluvě. Důležitá je akce prokládaná vtipnými momenty, nápadité parodování filmů a především všudypřítomná nadsázka, která z Andílků dělá nezávaznou letní komedii. Tvůrci se tentokrát opravdu vyřádili. Narážek na filmy tu najdeme bezpočet, z nichž ty, jež parodují Flashdance (i s hudebním doprovodem) a M:I 2 patří mezi skutečně povedené kousky.

Kouzelné jsou také cameo roličky, především John Cleese (který se stal v poslední době oblíbeným hercem obsazovaným do malých rolí více či méně odkazujících k jeho předchozím filmovým postavám) v roli Alexina otce prostě nemá chybu, stejně jako kouzelné dvojsmyslné dialogy mezi ním a Jasonem, nápadníkem Alex, kterého tak jako v jedničce ztvárnil Matt LeBlanc. Ten tu ostatně již od minulého dílu odkazuje ke své roli herce Joeyho z populárního seriálu Přátelé. Třešničkou na dortu je pak kratičký výstup Bruce Willise, k němuž se v jistém směru vztahuje i vtipná „pointa“ v závěru, které si bohužel většina diváků nevšimne.

Je celkem nepodstatné řešit příběh, který je přitažený za vlasy, od Charlieho andílků nikdo nečeká logické zápletky ani umělecký zážitek. Charlieho andílci: Na plné pecky jsou slušně natočenou akční komedií, která obsahuje vydařené akční scény, jež jsou jednoduše cool, podobně jako všechny ty parodické odkazy, které si užijí hlavně filmoví fanoušci. Pár hodin po zhlédnutí už sice nebudete tušit, o čem to vlastně bylo, ale při sledování se královsky pobavíte. Jednoduše – pokud se vám líbila jednička, rozhodně nebudete pokračováním zklamáni a dostane se vám ještě o trochu větší porce hollywoodské zábavy.

[Kateřina Grosmanová - tiscali]---------------------jináDruhé Charlieho andílky jsem viděl před dvaceti minutami a co mi právě teď nejvíc hlodá hlavou, je, jestli budu zítra schopný odpovědět na otázku, o čem že vlastně jsou. Je velmi pravděpodobné, že je budu schopen shrnout jen do věty „je to o třech holkách, co vrtěj zadky a uskakují před výbuchy“... ale to vlastně nezní tak špatně, ne? A je to naprostá pravda. Kdo viděl první Andílky, je doma. Dvojka je naprosto totéž, jen s o něco větším rozpočtem, ještě „zhulenější“ režií a o chloupek chytřejším scénářem (nemusíte se bát, skutečně jen o chloupek – poetika hrdé hovadnosti byla samozřejmě zachována). Takže podle svého názoru na jedničku si bez obav můžete zaškatulkovat i dvojku.
Že jste jedničku neviděli a nevíte, na čem jste? Inu, to je jednoduché. Andílci jsou o třech holkách, co vrtěj zadky a uskakují před výbuchy. Opravdu! Věřte mi! A je to docela legrační a docela pěkně natočené. Tedy, samozřejmě pokud jste schopni akceptovat, že wire-fu bitky a (často velmi) digitální akrobacie svou přehnaností už hrdě konkurují Matrixu či Hrdinovi a zároveň si nehrají na to, že by v sobě skrývaly nějaký význam a byly čímkoli víc než jen agresivní pastvou pro oči.

Já s tím problémy nemám a „přehuštěný” styl si většinou dovedu bez problémů vychutnat, ale i tak se mi občas zdálo, že už to rejža McG trochu přehání. Jako zhruba uprostřed filmu, ve scéně s motorkami, která je proklatě dlouhá a plná pekelných kousků s kamerou. Najednou jsem si uvědomil, že jsem navzdory velkolepému bordelu na plátně vyhozen z tempa a prachsprostě se nudím. Naštěstí se to nestávalo často. Většinou holky kopou lidi hezky svižně, pak plynule přejdou na vrtění líbeznými zadečky, načež scenáristé dokonce sem tam i překvapí něčím opravdu legračním. Jako třeba vypečenou scénou, v níž Alexin přítel Jason (Matt LeBlanc) vysvětluje otci své milé (John Cleese), čím se jeho dceruška vlastně živí. Neprozradím, je to asi nejlepší scéna filmu a je příjemně dohraná až do konce.

Což mi připomíná, že jsem vynechal začátek... Hned poté, co Andílci (Cameron Diazová, Lucy Liuová, Drew Barrymoreová) v titulkové sekvenci vytrhli z neschopných mongolských spárů šéfa organizace HALO (Robert Patrick), vyfasovaly další úkol. Ztratily se totiž speciální prsteny, jejichž prostřednictvím mohou bídáci získávat informace o lidech, chráněných programem FBI na ochranu svědků.

A aby byl boj o ně osobnější, vyjde ještě najevo, že Dylan nebyla vždycky Dylan, ale kdysi se jmenovala Helen (se s přinejmenším v angličtině velmi zábavným příjmením) a dostala za mříže drsného irského mafiána Seamuse (Justin Theroux s neskutečným přízvukem) – který byl právě propuštěn. Akce se rozjíždí a na scéně se postupem času objeví i starý známý slizoun Hubený muž (Crispin Glover) a především bývalý Andílek jménem Madison (Demi Mooreová), který přešel na temnou stranu.

A to je všechno. Víte-li co od Andílků nečekat (jakoukoli myšlenku, vypravěčskou střídmost), fungují jako poctivě šílená letní zábava docela dobře. A asi bychom si na ně měli začít zvykat, protože máme co do činění se seriálem, který může skutečně jet donekonečna. Andělský tým je proměnlivý, takže přestane-li to některou z hereček snad bavit, nebo si řekne o moc veliký honorář, není nic snazšího než jí zamávat a vyměnit ji za nějakou levnější, mladší a s pevnějším zadečkem.

[Ondřej Vosmík - cinema]