Anatomie
[Anatomy 2000]

Německý horor, sousloví zavánějící mrazivou tvrdou němčinou, studenými sklepy a zvěrstvy odehrávajícími se na temných hradech. Německý horor - to je krása! Alespoň v představách. Slovo Anatomie znamená „pitevna“ a docela dobře popisuje většinu interiérů spatřených ve stejnojmenném filmu. Mladá medička Paula přijíždí do univerzitního městečka Heidelberg, aby dokončila vzdělání a s plným nasazením se vrhla do vědeckého výzkumu. Univerzita vlastní nejrozsáhlejší sbírku preparovaných lidských končetin, včetně několika kompletních těl: celý svět se sem jezdí dívat. Studenti kolem Pauly se zponenáhlu začínají ztrácet a sbírka se utěšeně rozrůstá. Finální rozuzlení nemá co dělat s hororem, namísto toho předvádí nedokonalou fúzi zednářských románů a trapné detektivky. 

Anatomie je snímkem minulého roku, a tím si zajistila dostatečné množství bonusových materiálů, jejichž výčet vidíte v tabulce. Obrazová kvalita je výborná. Film je kromě původního německého znění velmi dobře nadabován anglicky, ale správné atmosféry docílíte jedině s německými dialogy. Tvrdé souhlásky se k příběhu hodí. Zklamání ani nadšení - režisér Ruzowitsky půl hodinu před koncem brutálně změnil styl pátracího filmu na spiklenecký, a totálně tím rozbil už tak dost předvídatelné vyřazování postav. Hororem se Anatomie stane jen pro toho, kdo se bojí chirurgů, mrtvol a piteven. 

Luke

Anatomie; Německo 2000, 103 min.; Režie: Stefan Ruzowitzky; Scénář: Stefan Ruzowitzky; Hrají: Franka Potenteová (Paula Henningová), Benno Fürmann (Hein), Anna Loosová (Gretchen).