Čtyři pokoje
[Four Rooms 1995]

Čtyři krátké neobvyklé příběhy, jeden upadající hotel, kde se všechny odehrávají, čtyři poměrně známí mladí režiséři, kteří zde spojili své síly, a jeden hotelový sluha v podání Tima Rotha, který vystupuje ve všech epizodách.

Svou formou zajímavý projekt vypadal slibně též kvůli svým režisérům, kteří jsou vesměs považováni za originální autory a někteří (Quentitn Tarantino, Roberto Rodriguez) už stačili zkultovnět. Nicméně se zdá, že tento film se nestane nejen kultovním, ale ani převratným, protože je naneštěstí snímkem nevyrovnaným a celkově ne moc kvalitním.

Často v něm něco citelně chybí nebo něco výrazně přebývá. Do druhé kategorie neoddiskutovatelně patří podivné mimické a pohybové kreace hlavního představitele Tima Rotha, jež mnohdy působí dosti rušivě. Jeho hotelový poslíček Ted se totiž neustále podivně pitvoří (skoro jako by trpěl nějakou těžkou nervovou chorobou) a často předvádí jakousi parodii taneční chůze. Toto zvláštní chování není ve filmu nijak vysvětleno (že by na Tedovi podepsalo jeho těžké dětství?), takže jde zřejmě o parodii nějakého u nás neznámého díla, anebo tím tvůrci zamýšleli navodit pitoreskní a burleskní atmosféry, do níž by "sedly" neuvěřitelné příhody, které chudák Ted prožije v průběhu Silvestrové noci.

V první episodě, nazvané Chybějící ingredience, nás režisérka Allison Andersová zavádí na sabat moderních čarodejnic (Madonna, Sammi Davisová, Lili Taylerová a jiné), které chtějí kouzlem oživit svou zakletou bohyni. K tomu ale chybí jedna nutná ingredience - sperma. Naštěstí je tu ještě hotelový sluha, který jim za 50 babek s tímto malým problémem celkem rád pomůže. Kouzlo se pak podaří. Toť vše. Samotná povídka není o mnoho zajímavější než tento stručný obsah, postrádá švih, gradaci a pointu, zkrátka a dobře slouží k tomu, aby si diváci uvědomili, že v tomto hotelu se dějí prapodivné věci.

V další části se Ted ocitá uprostřed dramatické, leč velmi zmatené situace. Rozčilený manžel s chováním psychotického maniaka ohrožuje pistolí svou spoutanou ženu a také Teda, o kterém se domnívá, že se s jeho manželkou vyspal. Situace se přes všechno Tedovo úsilí nevysvětlí a jemu se nakonec podaří nějak z pokoje vypadnout. Je to dost chaotické, všichni aktéři mluví a jednají ve velké emoční vypjatosti, těžko říct, co si o tom myslet. Přestože má tato příhoda několik dobrých momentů (Rothův pokus prolézt záchodovým okénkem), celkově bych ji označil za podivnou v tom negativním slova smyslu. Na druhou stranu bych asi další dílo Alexandre Rockwella shlédl s ochotou větší, než u jeho kolegyně.

Předčasným vrcholem této antologie je povídka Roberta Rodrigueze o zlobivých dětech jednoho věčně nakrknutého gangstera. Toho perfektně ztělesnil osvědčený Antonio Banderas, Tim Roth se zde chová téměř normálně a vůbec je to dost podařené. Na rozdíl od ostatních povídek tu nechybí ani dobře napsané dialogy, rychlý spád a závěrečná scéna je naprosto skvělá.

Poslední miniatura od Quentina Tarantina - Muž z Hollywoodu - je dost rozvláčná a prakticky bez děje. Pokud nejste fanaticky oddáni tomuto režisérovi, nebudete zřejmě moc nadšeni. Tato episoda je jakousi variací na slavný Hitchkockův film, v němž se starý milionář vsadí s neznámým mladíkem, že onen mladík nedokáže desetkrát za sebou zapálit svůj zapalovač. Pokud se mu to povede, dostane starcův luxusní vůz, pokud ne, milionář mu vlastnoručně odsekne malíček. Ovšem než se dovíte, o co tu jde, uběhne už dobrá půlka. Dost dobrá je závěrečná scéna, ovšem je to příliš málo na to, aby se celá povídka dala pokládat za zdařilou. V nevýrazné vedlejší roli se tu mihne Bruce Willis a postavu podivínského bohatce ztvárnil samotný Tarantino.

Celý film by se tedy nakonec dal shrnou asi tak, že ve čtyřech hotelových pokojích se sice dějí podivné věci, ale pokud zůstanete doma a zapnete si Akta X, pobavíte se možná víc.

Hogden

Four Rooms; USA 1995 Režie: Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino; Scénář: Allison Anders, Alexandre Rockwell, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino; Kamera: Guillermo Navarro, Rodrigo García, Phil Parmet, Andrzej Sekula; Hrají: Madonna (Elspeth), Antonio Banderas (mexický gangster), Bruce Willis (Leo), Tim Roth (Ted), Quentin Tarantino (Chester), Sammi Davisová (I), Amanda De Cadenet (Diana), Valeria Golinová (Athena), Ione Skye (Eva), Jennifer Beals (Angela), David Proval (Sigfried), Lana McKissack (Sarah), Paul Calderon (Norman).