3000 mil na útěku
[3000 Miles to Graceland 2001]

Netradiční gangsterský příběh je určen především znalcům tohoto žánru a obdivovatelům Elvise Presleyho. Ale i ti, kteří nepostřehnou řadu symbolů a narážek, budou s chutí prožívat plnokrevný dramatický příběh s dobrými hereckými výkony. Kostrou děje je zaktualizované westernové schéma: v partě lupičů dojde při útěku s kořistí k roztržce, kterou ještě zkomplikuje setkání s osamělou mladou ženou. Tato základní situace, která prověří charaktery všech postav, je podrobně rozehrána do napínavých scén. Obratně vyprávěný příběh podporuje výtvarná stylizace v duchu lasvegaského zábavního průmyslu a elvisovské legendy (zazní zde i řada Elvisových skladeb).

Banda gangsterů vedená brutálním Thomasem Murphym využije Týdne Elvise Presleyho, který probíhá v lasvegaském kasinu Riviera, a v elvisovském převlečení vyloupí místní sejf. Po krvavé přestřelce uprchnou vrtulníkem s 3 miliony dolarů. Při dělení kořisti dojde k roztržce, výsledkem je, že dva zbylí členové bandy (Murphy a jeho dřívější přítel Zahne) střídavě pronásledují jeden druhého na cestě k překupníkovi, který má peníze „vyprat“. Zahn se již před loupeží seznámil (a pomiloval) s podnikavou Cybil, kterou provází její desetiletý syn Jess. Nyní jsou oba vtaženi do sporu mezi gangstery. Cílem 3000 mil dlouhého putování je kancelář navenek ctihodného starožitníka Petersona... 

Kurt Russel (který hrál v roce 1979 hlavní roli v Carpenterově životopisném snímku Elvis Presley), vytváří Michaela Zahna jako antihrdinu, který váhá mezi láskou a penězi. Stejný problém má i jeho nová známost Cybil. Oba vidí ve svém protějšku svou možná poslední vhodnou příležitost začít nový život, cítí však zároveň i riziko, které to přináší. Kevin Costner (odmítl původní nabídku hrát Zahna a vybral si raději záporného Murphyho) přesvědčivě vytváří portrét zločince, pro kterého již nevede cesta zpět a je ochoten dopustit se pro dosažení svého cíle čehokoli. Zajímavou postavou je i malý přičinlivý Jess, který se mužem teprve stane, ale již nyní si všímá svých dospělých vzorů. 

Režisér Lichtensttein ve svém druhém filmu (v roce 1997 již natočil Lowball) zprvu střídá akční situace. Při nich během vzrušující podívané (jakou je např. drsná přestřelka při loupeži) probíhá seznámení s hlavními postavami. Později se děj zaměřuje na osobní konflikt mezi oběma neústupnými muži a na komplikovaný vztah „kladného padoucha“ Zahna k Cybil. Film přes svou atraktivnost není vysloveně lidovou zábavou, vyzařuje z něho však velká vstřícnost vůči divákovi (promyšlený scénář a střih). Jeho tvůrci pracovali na ztvárnění příběhu s viditelným zájmem, poučeni díly svých předchůdců. Nabízí se srovnání s před časem uvedeným gangsterským dramatem Falešná hra režiséra Johna Frankenheimera (Ben Affleck a jeho kumpáni se ovšem převlékli za Santa Clause). Hloubavější diváci mohou jít při hledání inspirací ještě dále až ke klasickým westernům (např. Shane), nebo se prostě jen nechat unášet dějem a písněmi Elvise Presleyho. 

[Stanislav Buzek - 9. 5. 2002]

Scénář: Richard Recco, D. Lichtenstein. Režie: Demian Lichtenstein. Kamera: David Franco. Střih: Michael Duthie, Miklos Wright. Zvuk: Scott Martin Gershin. Výprava: Robert de Vico. Hudba: George S. Clinton (+ písně Elvise Presleyho a Georgea Thorogooda). Kostýmy: Mary McLeodová. Hrají: Kurt Russell (Michael Zahne), Kevin Costner (Thomas Murphy), Courntey Coxová (Cybil Waingrowová), David Kaye (Jess), Jon Lovitz (Jay Peterson), David Arquette (Gus), Christian Slater (Hanson), Ice-T (Hamilton), Kevin Pollak (Damitry) a další. ŠU, barevný, 125 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. České podtitulky. USA 2001. Distribuce v ČR: Bioscop. Premiéra v ČR: 9. května 2002.