2001: Vesmírná odysea
[2001: A Space Odyssey 1968]

Sci-fi klasika, která změnila hranice a měřítka žánru a předjímala řadu budoucích postupů. Podle nestárnoucí předlohy A. C. Clarka

Úžasný, na svou dobu vskutku fascinující zážitek, který vás dostane i po třiatřiceti letech od doby svého vzniku Nestárnoucí cesta vesmírem, k našim kořenům i zítřkům

Čtyři epizody propojené objektem záhadného monolitu, čtyři příběhy v nejrůznějších časech - Vesmírná odysea představuje náš odpočet k zítřku, mapu k osudu lidstva, hledání nekonečna. Fascinující vizuální zážitek oceněný cenou Akademie, zachycuje podmanivé drama boje člověka a stroje, úchvatnou směs hudby a pohybu, tak vlivný film, že ho Steven Spielberg přirovnal k "velkému třesku" nové generace filmařů.

Jde zřejmě o hlavní mistrovské dílo režiséra Stanleyho Kubricka (s Arthurem C. Clarkem podílel také na scénáři) . které bude udivovat, inspirovat a uchvacovat celé generace.
Na počátku své cesty od budoucnosti Kubrick navštěvuje naše prehistorické opičí předky, pak se přenese přes tisíciletí (jedním z nejúchvatnějších střihů všech dob) do kolonizovaného vesmíru a nakonec vrhá astronauta Bowmana (Keir Dullea) do neprobádané říše vesmíru a možná i nesmrtelnosti. "Otevři ty dveře, HALE".
A začíná jedinečná pouť bázně a záhad.

(USA, 1968)
VHS PAL, 139 minut , stereo, č. dabing
Hrají: Keir Dullea, Garry Lockwood,
Režie Stanley Kubrick
Scénář: Stanley Kubrick a Arthur C. Clark


Radana Vítková