Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba
[Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999]

V dobách dávno minulých, kdy ještě nikdo nevěděl, kdo to je George Lucas, si tento pán, okouzlen dobrodružstvími vesmírných hrdinů, vymyslel svět Hvězdných válek, který stavěl na osvědčených metodách filmového průmyslu. Nakonec zakotvil u FOXů a natočil tam snímek Hvězdné války. U Foxů úspěchu tohohle snímku moc nevěřili, a tak si ani nepojistili práva na pokračování ani na tzv. merchandising, to jest prodávání ochranné známky pro hračky a podobně... a toho určitě ještě stále litují. Z Hvězdných válek se totiž stal jeden z největších nejen filmových fenoménů.

Lidi se najednou do kina jen hrnuli a hrnuli, mnozí z kina sotva odešli a postavili se znovu do fronty na lístky a byli ochotni koupit cokoliv, co neslo značku Star Wars. Prachy tekly proudem a tak se muselo natočit pokračování a z utržených peněz z merchandisingu mohlo založit Lucasfilm Ltd. Vznikla báje (možná pravdivá), že Lucas měl v hlavě hned od začátku v mysli celou devítidílnou ságu (teď už víme, že jenom šestidílnou) o osudech jedné galaxie daleko, daleko odsud a o boji mezi dobrem a zlem. Do běžících titulků na začátku snímku se přidal podtitul Epizoda IV - Nová naděje (Epizode IV - New Hope) a po třech letech (1980) bylo na světě Impérium vrací úder s nemenším úspěchem a Návrat Jediho po dalších třech letech (1983). Tady šílenství neskončilo, vydala se spousta knížek, počítačových her a kdoví čeho ještě ze světa Hvězdných válek a Lucas jenom inkasoval peníze, ale do ničeho dalšího se moc neměl, až shlédnul Jurský park Stevena Spielberga někdy v roce 1993. Technická "dokonalost" triků ho natolik okouzlila, že si řekl, že je načase natočit první tři epizody. A tak se stalo. Začaly přípravy a Epizoda jedna je na světě.

V epizodách I-III se vracíme o třicet let zpátky, kdy byla Republika na vrcholu, Jediové byli strážci míru a začínala nová éra, kdy se na trůn dostane mistr odvrácené strany Síly (zlo) císař Palpatine, který bude vládnou pevnou rukou a přivodí zkázu Jediů prostřednictvím Anakina Skywalkera, budoucího Darth Vadera. Dozvíme se i, proč Anakin přešel k odvrácené straně Síly, kdo byla matka Luke a Lei a určitě spoustu zajímavých věcí, které nám pomůžou lépe pochopit...

Ale nebojte se, Epizoda I vám neodpoví na všechny vaše otázky a s napětím budete moci očekávat další pokračování této ságy. Možná s ještě větším, než jste čekali na Epizodu I, ale to je asi účel. Nové díly se totiž netočí kvůli ničemu jinému, než aby se vydělaly další prachy. Ale na tom přece není nic špatného. Nám musí stačit, když se u toho pobavíme...

A pobavit se pobavíme. Příběh je velice dobrý a to je to, na čem záleží. Kromě toho, že se seznámíme s hrdiny budoucna nám v hlavní rovině předvede důležitý obrat ve vývoji dějin, který začíná bezvýznamnou blokádou bezvýznamné planetky Naboo obchodní federací. Ale hlavně, seznámíme se Anakinem Skywalkerem, skrytou hrozbou budoucnosti, který se stane učedníkem Jedi. Děj má ovšem tolik rovin, že se vlastně ani nedá převyprávět. Ne že by byl nějak obzvláště složitý, ale je tak mnohovrstevný a skvěle propracovaný, že to musíte vidět sami. Když k tomu přidáme napětí, které cítíte v podbřišku po zaznění prvních tónů známého intra a uvidíte nápis Epizoda I - Skrytá hrozba, je jasné, že vám z vizuálně nabitého snímku uteče tolik věcí, jak budete hltat děj, že se do kina vydáte znova.

Ano, vizuální nabitost je snad slovní spojení, který tento snímek nejvíce vystihuje. V každém záběru se děje tolik věcí, že je nemůžete najednout pojmout. Ke špičkám v nabitosti patří určitě závod skůtrů, kdy nevíte, kam se podívat dříve. Většina kulis a i některé postavy (i jedna hlavní - Jar Jar Binks) byly vytvořeny jenom v pamětích počítačů, ale buďme upřímní, málokde to odhalíme. Lucas pro vnímavé připravil i několik zajímavostí, jakými jsou E.T. v senátu, kapela z baru z původních hvězdných válek v hledišti nebo "manželku" Jabby Hutta, ale i mnoho mnoho dalších. Vizuální stránku doplňuje neméně skvělá muzika Johna Williamse, který kromě toho, že použil již známé motivy z předchozích dílů, složil i úžasnou skladbu Duel of Fates.

Buďme ale upřímní, Epizoda I má i své mouchy. I když přehlédneme, že snímek je trošičku dětinský, aby bavil i úplně malé děti, stále nás zarazí několik chyb, které si scenáristé mohli odpustit. Nejvíce zarážející je snad způsob, kterým Anakin zničí vesmírnou loď obchodní federace a tím vyhraje válku. Stejně tak postava Darth Maula mohla být zajímavější a nemusela jenom stopovat a stopovat a pak zase jenom stopovat. Je také velice pravděpodobné, že u závěrečného střihu vypadlo několik záběrů, které by se ještě hodily, ale s tím již bohužel nic neuděláme, jedině že by za dvacet let chtěl Lucas natočit další tři epizody a vydal special edition, aby vyvolal v lidech větší očekávání.

Epizoda I je tedy v kinech, a teď již je jenom na vás, kdy se na ni zajdete podívat. Ale určitě na to běžte do kina a nečekejte na video, protože na videu to ztratí své kouzlo, nebo aspoň jeho velkou část. I když by vám bylo protivné, jak vykalkulovaný byl marketing, který vybičoval očekávání lidí na maximum, zapomeňte na to, protože vidět to prostě za to stojí...


LAszlo

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace; USA 1999, 133 min.; Režie: George Lucas; Scénář: George Lucas; Kamera: David Tattersall; Hudba: John Williams; Hrají: Liam Neeson (Qui-Gon Jinn), Samuel L. Jackson (Mace Windu), Ewan McGregor (Obi-Wan Kenobi), Natalie Portmanová (Královna Amidala/Padmé Naberrie), Jake Lloyd (Anakin Skywalker), Ian McDiarmid (Senator Palpatine), Darth Sidious, Pernilla Augustová (Shmi Skywalkerová), Ahmed Best (Jar Jar Binks - hlas).