Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder
[Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980]

Epizoda V - Impérium vrací úder je na rozdíl od epizody IV notně temná a její konec nedává dobru moc nadějí. Po zničení Hvězdy smrti se totiž Impérium nevzdává a vysílá pátrací týmy na vystopování rebelů. Když je objeví, začne zdrcující útok, který rozpráší tajný tábor vzbouřenců, kteří jsou přinuceni k ústupu. Mezitím Luke vstupuje do Jediovské akademie mistra Yody. Brzo se s ním ale musí rozloučit, neb ho povinnost volá a přátelé potřebují. Vydává se na cestu, aby se v závěru utkal se svým odvěkým nepřítelem Darthem Vaderem a prohrál. 

Musíme pochválit odvahu Georgea Lucasa, jenž se po hezké pohádce nebál natočit diametrálně odlišné pokračování, ve kterém sice zachovává její principy, ale nechává vyhrávat zlo a dobru moc šancí nedává. Možná to byl reklamní tah, aby lidi o to více očekávali příchod dalšího pokračování, přesto epizoda V je, aspoň dle mého názoru, nejlepší z celé, v současné době již, tetralogie. 

LAszlo

Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back; USA 1980, 124 min.; Režie: Irvin Kershner; Scénář: George Lucas; Hudba: John Williams; Hrají: Mark Hamill (Luke Skywalker), Harrison Ford (Han Solo), Carrie Fisherová (Princezna Leia Organa), David Prowse (Darth Vader), Billy Dee Williams (Lando Calrissian), Alec Guinness (Ben (Obi-Wan) Kenobi).