Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje
[Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977]

V roce 1977 začala sága, která zatím nezná konce. To si George Lucas natočil svůj vysněný příběh, jenž se odehrává "před dávnými časy v galaxii daleko, daleko odtud." Brzo po premiéře se stal obrovským hitem a lidi se na něj koukali a koukali stále dokolečka. Není se co divit. Krásný pohádkový příběh o rytíři, jenž chce zachránit krásnou princeznu ze spárů zla, byl oděn, za použití tehdy revolučních technik, do do té doby neviděných kulis. Velice "realistické" vesmírné souboje ve spojení s věčným příběhem souboje dobra a zla mohly začít svoji vítěznou pouť nejenom po Spojených státech, ale po celé planetě. 

V prvním (respektive čtvrtém) díle se seznamujeme s reáliemi, které nás provázejí celým příběhem. Poznáváme Luka Skywalkera, Hana Sola, princeznu Leiu, roboty C-3PO a R2-D2 a mnoho dalších, kteří na straně dobra bojují proti Impériu, jež svojí železnou pěstí v podobě Hvězdy smrti a Darth Vadera vládne celému vesmíru. Hrozící nebezpečí zničeného povstání je ale v závěru epizody IV dočasně odvráceno Davidovským způsobem. 

Epizoda IV je svým vyzněním velice pozitivní záležitostí. V první půlce filmu sice nedokáže nasadit tak vysoké tempo, jaké pak následuje v dalších momentech, nicméně je to asi jediný způsob, jak si vytvořit k jednotlivým postavám vztah, bez kterého by zbytek nebyl tak působivý. Proto také úvod této trilogie při opakovaném zhlédnutí malinko nudí, neb vztah je již vytvořen a hluboce uložen ve vašich duších. To ale nic nemění na tom, že fanoušci tohoto díla ji považují za jedno z nejlepších. 

LAszlo

Star Wars; USA 1977, 125 min.; Režie: George Lucas; Scénář: George Lucas; Hudba: John Williams; Hrají: Mark Hamill (Luke Skywalker), Harrison Ford (Han Solo), Carrie Fisherová (Princezna Leia Organa), Alec Guinness (Ben (Obi-Wan) Kenobi), David Prowse (Darth Vader).