Spy Game
[2001]

"Nechci být jako ty a končím," řekl Tom Nathanovi v Bejrútu. Jenže neskončil a tohle má za to.

To bylo tak. Tajný agent Tom Bishop (Brad Pitt) se na rutinní misi (samozřejmě už všichni dobře víme, že po projektu Ridleyho Scotta Černý jestřáb sestřelen není žádná mise rutinní) pokoušel vysvobodit vězně z přísně střežené cely ještě přísněji střežené věznice. Jenže byl chycen.Vítejte v Číně. V zemi plné komunistů a "neomezených" možností a veřejných poprav (koneckonců lepší než komorní poprava u zdi, provedená přes matraci). Tomovi tedy zbývá necelých 24 hodin, než bude moci vedení CIA spálit jeho složku. Amerika totiž stojí před podepsáním důležité obchodní smlouvy s Čínskou vládou. A doprošovat za jednoho nezbytného agenta není v této situaci příliš korektní. Naštěstí v jedné z kanceláří CIA sedí Tomova poslední šance - Nathan Muir (Robert Redford), a ten rozhodně nepatří mezi ty, jenž by své vojáky nechali napospas osudu - jak se zdá, je ale jediný.A času do chvíle, kdy velitel věznice zařve "Rzganna!" a olověná kulka si bude prorážet cestu Tomovou dutinou lebeční, rychle ubývá.

Mám filmy Tonyho Scotta opravdu rád. Pravdivá romance má (u nás) sice hrozný dabing. No a co? Top Gun je zase "teploušká" klasika. No a co? A co, že se Krvavý příliv líbil jen mně a ostatní ho strhali? Ale teď přišla nová doba. Nová technologie. Nové možnosti - oba Scottovi bratři toho využili. Pravda - Spy Game sice nemá vynikající scénář (což třeba poslední Ridleyho film má) a dokonce jí chybí i ten klasický Tonyho režijní přístup, který použil například v Krvavém přílivu.Ale o tom to taky celé je: film není moc napínavý, ačkoliv by mohl být, Scottova netradiční režie to všechno dokáže skvěle vyvážit. Nepreferuje současný režijní trend, který je u dnešních akčních filmů tak běžný: naservírovat divákovi těch 10 minut akce, která v tom 120 minutovém filmu je, v půlsekundových záběrech a tvářit se, jako že je všechno v pořádku - vždyť je to přece akční thriller.

"Myslel si, že zná odpověď na všechny otázky. Nevadilo mi to, v tom věku jsem je znal taky." Seržant Zim - Hvězdná pěchota - Robert A. Heinlein str.80

Flashbacky jsou působivé a dialogy, ve kterých Redford své soupeře rozkládá na atomy, jsou natočeny skvěle a ze záběrů, kdy Redford pobíhá po chodbách budovy CIA v Langley, má člověk pocit, že ještě vůbec nezestárl a že to bude sympaťák i v rakvi. O něco větší problém je s Pittem - je to sice dobrý herec, ale ve filmu, kde se většinou chová jako arogantní zelenáč ("seru na nějaký posraný pravidla") s 15letou praxí a kde proti němu stojí Redford (a to jen ve Flashbacích), prostě nemá šanci. Pokud chcete vidět výborného Pitta, tak si pusťte Klub rváčů nebo Dannyho parťáky - Pitt je tu tentokrát jen pro ortodoxní fanoušky.

Ale pojďme se zaobírat i vizuální stránkou filmu. Kamera Dana Mindela (Nepřítel státu) je vážně špičková - no prostě přesně padnoucí filmu a Mindel svou laťku (z předchozího Nepřítele státu) srabácky nepodlezl, udělal všechno proto, aby se člověk cítil alespoň trochu hi.Ne! Tenhle film není hi-tech thriller (vlastně je to špionážní akční thriller, na což většina kritiků rezignuje a mele si stále tu svou o tom, jak vlastně neví, co chtěl Scott natočit)! Zajímavá je ale hlavně hudba. Harry Gregson-Williams dnes patří mezi esa stáje Media Ventures, což potvrzují nejen jeho samostatné práce (Enemy of The States + kytary Trevora Rabina, Replacements Killers), ale i kolaborace s Johnem Powellem (Chicken Run, Shrek, AntZ). Tentokrát je jeho hudba něco mezi Zimmerovým Crimson Tide a Enemy of The State - výsledek je ovšem výtečný a chvilky, kdy mě v mých pazourkách zahřeje soundtrack k filmu, se už neodvratně blíží.

P.S. Možná moje recenze není až tak jednoznačná, jak by si mnozí z vás přáli. Běžte na Spy Game, pokud od něj neočekáváte další šablonovitý hi-tech thriller. Běžte na Spy Game, jestli neočekáváte nadstandardní výkon Brada Pitta. Ale nejlépe: běžte na Spy Game v případě, že neočekáváte vůbec nic a pak bude asi nejvíce spokojeni. I když: já do vás prostě nevidím.

Jakub Ďuraško