Spider-Man
[2002]

K největším hvězdám amerického komiksového nebe patří Spider-Man (Pavoučí muž), mladší "bratr" Supermana a Batmana (o komiksové předloze a natáčení filmu viz zvláštní článek). Stejně jako oni se vydává v přestrojení a nepoznán do ulic amerického velkoměsta (v jeho případě je to New York) aby zachraňoval jeho ohrožené obyvatele. Má své přátele a protivníky, kteří ho provázejí z dobrodružství do dobrodružství. Spider-Man byl dosud zpracován do televizních filmů a seriálů (často kreslených), nynější triková technologie však již dovolila hollywoodským filmařům natočit důstojný velkofilm. V pozadí za produkcí studia Columbia Pictures stojí komiksový moloch Marvel, který inicioval např. vznik filmu X-Men. Tvůrci tentokrát vsadili více na romantickou notu, když do hlavní role obsadili Tobeyho Maguirea (např. Pravidla moštárny) a k němu vybrali populární Kirsten Dunstovou (nedávno hrála ve snímku šílená/krásný). Temnou stranu zločinu si s chutí zahrál všestranný Willem Dafoe. 

Neprůbojný středoškolák Peter Parker, jehož zálibou je fotografování, žije u strýce a tety a zajímá se o spolužačku Mary Jane ze sousedství. Ta však dává přednost spíše jeho příteli Harrymu Osbornovi. Při školní exkurzi do vědecké laboratoře kousne Petera zmutovaný pavouk. Mladík u sebe zanedlouho s úžasem pozoruje nebývalou lezeckou dovednost a také schopnost vrhat lepivé vlákno jako pavouk. Když jeho strýc Ben zemře po přepadení pouličním lupičem, začne Peter své schopnosti užívat k ochraně obyvatel města. Aby si mohl koupit ojeté auto a svézt v něm Mary Jane, prodá fotografie sebe sama v akci šéfredaktorovi místních novin Jamesonovi. Harryho otec vynálezce Norman Osborn je propuštěn z vojenských služeb, chce se za to pomstít tím, že použije své ničivé stroje proti veřejnosti. Po nezdařeném experimentu se z něho stává Green Goblin, hlavní Spider-Manův protivník... 

Režisér Sam Raimi, sám čtenář a ctitel Spider-Manových dobrodružství, přistupoval k zhmotnění hrdiny a jeho životního prostoru pietně, dodržel atmosféru newyorských ulic a předměstí šedesátých let (tomu odpovídá filmový obraz i hudba) a uchránil film formálních výstřelků. Jednou z charakteristik popisovaného období byla víra ve všemoc vědy, z komiksu i filmu dobře patrná. Samotný příběh je variací oblíbeného amerického snu o chudém a slabém, leč inteligentním a poctivém chlapíkovi, který je osudem odměněn nabytím fyzické převahy. A jak říká Peterovi jeho strýc Ben: "S velkou silou přichází i odpovědnost." Moto celým snímkem prolíná, podobně jako u dnes již klasického Supermana z 80. let. Mladý pár (Peter a Mary Jane) je prost moderních zlozvyků a připomíná spíše mileneckou dvojici z romantických filmů. Zbyl prostor i na humor: Peter je ve své spider-manské podobě sám sobě konkurentem, když se uchází o přízeň dívky svého srdce. Zneuznaný vědec Osborn je zas typickým zosobněním chorobně tragické vědy na scestí.

Spider-Man měl v USA hned po nedávné premiéře mimořádně úspěšný start a trhal rekordy v návštěvnosti. To sice samo o sobě nezaručuje stejnou situaci u českého publika, film je však dostatečně kvalitní, aby vzbudil nadprůměrný zájem. Neměli by si ho nechat ujít ti, kteří chtějí vidět moderní komiksovou klasiku ve filmové podobě, která ctí originál a rozvíjí ho v jeho duchu. Je ovšem nutno mít na zřeteli, že komiks obecně patří k nejhůře filmovatelným předlohám. Trikové záběry a speciální efekty, jakkoliv jsou ve Spider-Manovi úchvatné, však nepřehlušují základní záměr autorů podobných dobrodružství: poskytnout jejich konzumentům alespoň na chvíli pocit, že i oni se mohou stát silnými, nebojácnými, přitažlivými a ušlechtilými. 

[Stanislav Buzek - 4. 6. 2002]

Námět: Stan Lee, Steve Ditko (komiks Spider-Man). Scénář: David Koepp. Režie: Sam Raimi. Kamera: Don Burgess. Výprava: Neil Spisak. Hudba: Danny Elfman. Kostýmy: James Acheson. Trikové záběry: John Dykstra a další. Vedoucí kaskadérů. Jeff Habberstad. Hrají: Tobey Maguire (Spider-Man/Peter Parker), Willem Dafoe (Green Goblin/Norman Osborn), Kirsten Dunstová (Mary Jane Watsonová), Cliff Robertson (strýček Ben), Rosemary Harrisová (teta May), James Franco (Harry Osborn), J. K. Simmons (J. Jonah Jameson) a další. Barevný, 116 minut. Dolby digital, DTS, SDDS. České podtitulky. USA 2002. Distribuce v ČR: Falcon. Premiéra v ČR: 6. června 2002.