Solaris
[2002]

Hollywood prý miluje remaky. Jak se podaří zpracovat rozsáhlou existenciální a meditativní sci-fi Solaris, která prý ve své době byla východní odpovědí na 2001: Vesmírnou odyseu, nám na počátku příštího roku předvede Oscarem ověnčený režisér Steven Soderbergh.

A k tomu odvážně dodává, že jeho Solaris vychází ze stejnojmenné knihy a původního Tarkovského filmu a navíc si při ní vzpomenete i na 2001: Vesmírnou odyseu a Poslední tango v Paříži. Tato složitá kombinace přímo vybízí k tomu, vydat se do kina prozkoumat Solaris. Víte ale, kdo bude ve skutečnosti zkoumán?

V roce 1972 natočil ruský režisér Andrej Tarkovskij na motivy filozofického sci-fi románu polského autora Stanislawa Lema náročnou sci-fi Solaris. Ve stručnosti se jedná o příběh výzkumné mise k dosud neprobádané planetě Solaris. Kosmická stanice krouží okolo planety, která má formu inteligentního oceánu, navíc disponujícího schopností číst a materializovat myšlenky ostatních. Při zkoumání této neznámé formy života a reality nacházejí členové expedice odpovědi k otázkám, které doposud kladli ve svých nitrech jen sobě samým. 

Zpět k obsahu Soderberghovy Solaris. Psycholog Chris Kelvin (George Clooney) je požádán, aby pomohl vyšetřit nepředvídatelné a podivné chování malé skupiny vědců na kosmické stanici Prometheus, která obíhá mořskou planetu Solaris a má za úkol jí prozkoumat. Po příletu na vesmírnou stanici Kelvin zjišťuje, že jeho přítel a zároveň velitel lodi a expedice, Gibrarian spáchal sebevraždu. Další zvláštní události a podivné změny v chování u zbývajících dvou členů posádky na sebe nenechají dlouho čekat. Oba vykazují příznaky extrémního stresu a paranoie. V mysteriózních sítích planety zanedlouho uvízne také Kelvin. I u něho se začínají objevovat halucinace. Setkává se znovu se svou zesnulou ženou Rheyou (Natascha McElhone). Šance změnit běh minulých událostí a prožít znovu velkou lásku představují možnost zbavit se nepřekonatelného pocitu viny a výčitek svědomí. Ale lze znovu navštívit minulost a změnit události, které vedly Rheyu ke spáchání sebevraždy? Nebo je dáno osudem zas a znova opakovat stejné chyby?

V současné době patří Steven Soderbergh k nejsledovanějším postavám hollywoodské mladší generace režisérů. Jeho doslova raketový nástup dokazují hned 2 oscarově úspěšné filmy Traffic - Nadvláda gangů (4 sošky v roce 2001 za režii, střih, adaptovaný scénář a vedlejší mužskou roli) a Erin Brockovich (1 Oscar tentýž rok za hlavní ženskou roli). Soderbergh má prý cit pro obsazování rolí a talent, jak "komerční" prvky dnešních filmů omezit na únosnou míru a přitom zachovat diváckou atraktivitu filmu. Takový byl také jeho další snímek - remake známé gangsterky pod názvem Dannyho partáci. Právě v tomto filmu se jako vůdce zločinecké bandy představil George Clooney, který se objeví v hlavní roli Solaris jako Chris Kelvin. Hvězdu z tohoto herce udělalo účinkování v celosvětově známém televizním seriálu Pohotovost a přineslo mu nabídky na zajímavé filmové role (Od soumraku do úsvitu, Peacemaker, Tři králové). Clooneyho filmovou partnerku Rheyu Kelvin v Solaris ztělesní Natasha McElhone (Přežila jsem Picassa, Ronin, Truman Show). Z dalšího hereckého obsazení stojí za zmínku ještě Jeremy Davies jako Snow (The Million Dolar Hotel) a Viola Davis v roli Helen Gordon (Traffic).

Filmové natáčení začalo v květnu tohoto roku. Soderbergh toto natáčení vložil mezi své dva další nové filmy Full Frontal a Che Guevara. Točilo se v Los Angeles, Californii a dalších lokacích v USA. Původní premiéra filmu měla být stanovena na 13. prosince, ale distributor 20th Century Fox nakonec rozhodl o jiném datumu (již 27. listopadu), film tak nebude do kin nasazený ve stejný den jako Star Trek – Nemesis (studio Paramount). Scénář k filmu napsal Soderbergh a produkovala ho společnost Jamesa Camerona.

Soderberghova Solaris je téměř o polovinu kratší než Tarkovského zpracování a navíc soustředí svou pozornost především na vztah mezi Kelvinem a jeho ženou. Srdcem asi Soderbergh nepatří sci-fi žánru, a tak vynechává technické detaily o expedici i o samotné planetě Solaris. Prostřednictvím retrospektivních záběrů se dozvídáme podrobnosti o jejich tehdejším velmi komplikovaném vztahu. Avšak to, co se pak odehrává na palubě stanice, je mnohem zajímavější než jejich sentimentálně vzpomínaný vztah. Rheya ze Solaris je totiž vytvořena z Kelvinových vzpomínek. V závěru režisér opouští příběh s možností divákovy volné interpretace. Solaris tak není vzrušující vizuální podívanou, postrádá atributy klasické sci-fi, ale i minimum efektů může doprovázet „velký“ film.

Solaris je meditativní drama zasazené do sci-fi prostředí, nenadchne příznivce divoké akce a moderní techniky, ale je dost zajímavé svým příběhem a jeho zpracováním. Doufejme, že se Soderbergh obloukem vyhne slovu remake a překvapí nás osobitě zpracovanou adaptací původního románu a filmu.

Eva Kubíčková [3. 12. 2002]