Scary Movie 2
[2001]

Jednička byla nečekaně úspěšná a tak se zrodila dvojka. Bláznivá parodie na kde co, hlavně ale ve věkové kategorii pod dvacet. Kde jsou časy Leslieho Nielsena, bývalého krále žánru? V nenávratnu, nastoupila nová - zhruba o dvě generace - mladší garnitura, jež se s filmem Scary Movie pokusila o renovaci žánru a to tak úspěšně, že nízkorozpočtový trhák bratří Wayansových, trefující se do sérií Vřískotů a Tajemství loňského léta nakonec překvapivě naplnil pokladny kin, čímž si zajistil právo na výše zmíněné další pokračování. A to navzdory skutečnosti, že tenhle film rozhodně neměl mít žádné další díly. Jenomže člověk míní, peníze mění...

A tak si bratři Keenen Ivory Wayans (režisér), Shawn Wayans a Marlon Wayans (scenáristé a herci), spolu s osvědčeným týmem kolegů vzali na mušku populární duchařské novinky i hororovou klasiku, na jejichž profláknutých motivech postavili řadu vděčných gagů. Nadpřirozený svět duchařských historek dostává na frak a nit suchá nezůstane na kultovních scénách Vymítače ďábla, Poltergeista, Hannibala, Pod povrchem, ale i některých akčňáků. Scary Movie si to totiž klidně rozdá i s Charlieho andílky či Mission Impossible 2 a stejně jako minule, jde až na dřeň.

Další příběh středoškoláků, kteří zažívají vedle sexu a obvyklých školních trablů i řadu podivuhodných a hodně divných příběhů. 
Nově v rolích James Wsoods, Tim Curry, Torri Spellingová a Chris Elliott 
Jednička byla nebetyčnou ptákovinou a dvojka si s ní nijak nezadá. Jen se dneska navíc "vříská" v Zámku hrůzy, neboť na mušku si tvůrci berou horory, psychothrillery a duchařské hity. To ovšem neznamená, že se soustřeďují jen na ně, celý scénář totiž tentokrát připomíná dort, který uvařili pejsek s kočičkou. Jako by tvůrci neviděli dostatečný počet filmů zvoleného žánru a tak svůj filmařský guláš nastavili tu akčňákem, tu komedií, prostě čímkoli, na což kohokoli něco napadne.

Zpočátku to ale vypadá, že si naše partička v čele s bratry Wayansovi polepšila, 0 na jedničce nabrousila své parodické ostří a že si tentokrát docela užijeme. Vymítá se totiž ďábel a to způsobem v intencích parodované klasiky poměrně nechutným, ale opravdu vtipným a báječně shozeným. Navíc v obsazení, které dává naději, že jsme zase o kousek dál. James Woods je dokonalý a vy se jako diváci pohodlněji usadíte v očekávání věcích příštích, jenomže má to háček. Pak už je to všechno jen odvar, odvárek a ještě mnohem slabší brynda.

Parodie nejnovějších filmů (Tygr a drak, Charlieho andílci) prozrazuje snahu svézt se na čerstvých hitech, jenomže bez nápadu to zrovna dvakrát nejde, v Hannibalovi se pochopitelně tvůrci strefují naprosto neobjevným způsobem do té nejprofláknutější scény a Zámek hrůzy je jen bezzubou kulisou pro rozehrání čehosi, čemu nelze ani při nejlepší vůli říkat příběh. Řada humorných situací je postavená na stejných nápadech (nebo lépe řečeno na jejich opětovné absenci) jako v jedničce a výsledkem jsou po slibném úvodu jen smutné rozpaky a pak už jen vleklá, ale opravdu vleklá nuda. Není to ani scary, ani movie, ale jen nijaká dvojka, u níž už, doufejme, zůstane. 
RD

USA 2001, komedie, parodie, barevný, Dolby Digital, 90 minut, české titulky
Režie: Keenen Ivory Wayans
Scénář: Shawn Wayans, Marlon Wayans, Alyson Fouse, Greg Grabianski, Dave Polsky, Michael Anthony, Snowden, Craig Wayans
Kamera: Steven Bernstein
Hrají: Shawn Wayans, Marlon Wayans, James Woods, Tim Curry, Tori Spellingová, Buddy Johnson, Phil Beauman, Jason Fridberg, Aaron Seltzer.