Scary Movie – Děsnej biják
[Scary Movie 2000]

Scary Movie je parodie na parodii, jeho základní dějová linie je doslova remixem scén z úspěšné trilogie Vřískotů a podprůměrné smrtelně vážně myšlené "bilogie" Tajemství loňského léta. Jde to až tak daleko, že pokud jste tyto filmy viděli před nějakým časem a vaše paměť na jejich zápletkách již poněkud selhává, po Scary Movie budete mít zase jasno. V zásadě se tedy můžete rozhodnout, jestli chcete celý film vnímat jako jednoduchou pubertální hříčku, nehorázný scenáristický hyenismus nebo přímočarou marketingovou vyčůranost, směřující k znovuzhodnocení úspěšné filmové látky. Tím se ovšem vyhýbáte tomu nejdůležitějšímu: Je to vůbec vtipné?

Přiznám se rovnou, že jsem se poměrně hodně nasmál, a věřte, že je to přiznání z těch těžších. Ano, skutečně jsem si dobře užil většinu neustále se opakujících narážek na skrývanou homosexualitu jedné z postav a taktéž většina scén s inhalováním dýmu z marihuanových cigaret mi přišla velice zábavná. S vtipy typu: probodení penisem, supermasivní ejakulace nebo uslintaný dementní policista je to už horší, ale v zásadě mě neurážely Za to u odkazů na řadu úspěšných filmů posledních přibližně dvanácti měsíců (Matrix, Šestý smysl, Záhada Blair Witch...) se mi dostalo toho správného spikleneckého pocitu, že se vysmívám něčemu, čemu by se všeobecně mělo dostávat úcty, bez ohledu na skutečnou úroveň vtipu. Něco jako když se i při stopadesáté variaci na vtip se Zemanovou hlavou nakřivo stejně cítíte pobaveni, protože Zeman je premiér a má hlavu nakřivo (tedy v podstatě bezdůvodně).

Nechápejte to ale tak, že Scary Movie jednoznačně chválím a doporučuji, (pseudo)intelektuálská stránka mojí osobnosti mi to totiž nedovolí. Ji totiž rutinní shazování filmů jen proto, že jsou úspěšné a navíc přecpané vulgárnostmi, nemá šanci uspokojit a neustále mi připomíná giganty žánru Bláznivé střely, Žhavé výstřely a Spaceballs. Vedle nich by ovšem vybledla i řada vydařenějších, a tak je férovější přiznat Scary Movie suverénní vítězství nad výrazně horšími pokusy o parodie z poslední doby, jako byli Mafióso nebo Utopenec na útěku.

Vidět zase jednou parodii střiženou trochu jinak, než jsou "nielsenovky" vzešlé z bývalých frekventantů dílny Zucker-Abrams-Zucker, je příjemné. Předpovídat bratrům Wayansům podobnou budoucnost by však bylo předčasné. I při nejlepší vůli se totiž jeví spíše jako rozpustilí studentští recesisté než jako rafinovaní scenáristé schopní postavit chytře na hlavu kdejaký zprofanovaný filmový trhák. Jediným pozitivním příslibem do budoucnosti, ve které se již matně rýsují kontury sequelu Scary Movie, je tedy naděje, že se díky značnému komerčnímu úspěchu "jedničky" zmohou na atraktivnější herecké obsazení.

Daniel Mise

Scary Movie;USA 2000, 88 min.;Režie: Keenen Ivory Wayans;Scénář: Shawn Wayans, Marlon Wayans, Buddy Johnson, Phil Beauman, Jason Friedberg, Aaron Seltzer;Kamera: Francis Kenny;Hudba: David Kitay; Hrají: Anna Farisová (Cindy Campbellová), Jon Abrahams (Bobby), Shannon Elizabethová (Buffy Gilmoreová), Cheri Oteriová (Gail Hailstormová), Shawn Wayans (Ray), Marlon Wayans (Shorty).