Rychle a zběsile
[The Fast and the Furious 2001]

Mládež z Los Angeles holduje zábavě, která je stejně nebezpečná jako nákladná. Po ulicích se v nelegálně pořádaných závodech prohánějí japonská žihadla, jež by v jejich mateřských továrnách nepoznali. Pro efektně pomalované a precizně seřízené vozy doplněné spoilery a vstřikováním dusíku s vnitřnosti řízenými počítači není dvěstědvacítka žádná rychlost. Vážným problémem policie ale není nedodržování stanovené rychlosti, nýbrž skutečnost, že se v této komunitě zřejmě skrývá i skupina odvážných řidičů, kteří ve velkých rychlostech přepadávají a za jízdy vykrádají kamióny s drahou elektronikou. Na scénu nastupuje policista v utajení, kterému ovšem atraktivní prostředí nebezpečně zalézá pod kůži.

Kdyby byly všechny filmy věrny svému jménu tak jako tento, neměli bychom v kině nouze o tituly jako Nudně a zdlouhavě 1, Nudně a zdlouhavě 2, 3, 4,... Režisér Rob Cohen opravdu dokáže předkládat divákovi tak sugestivní dojem rychlosti a nervnosti, že se z toho tají dech a zrychluje tep, a to je pro film o ježdění v našlapaných fárech hodnota, kterou prostě nelze zpochybnit ani přehlížet.

Nic na tom nezmění ani skutečně triviální příběh rozvíjený pohříchu laxně a bez zájmu. Řada motivů postupně prakticky vyšumí bez pointy a nejedna postava připomíná proslulého cimrmanovského invalidu Karáska, když se objevuje a zase mizí pouze proto, aby zoufale popostrčila děj vpřed, aniž by se stala jeho kompaktní součástí. Koneckonců film samotný v podstatě nemá konec (což nezachrání ani scéna úplně po titulcích, kvůli které se snad ani nevyplatí sedět v sále až do konce). 

Jako pouhopouhou klišoidní berličku lze díky matným hereckým výkonům Paula Walkera (Lebky, Taková normální holka) a Jordany Brewsterové (Fakulta) dokonce zařadit i jednu z hlavních dějových linií, tedy milostné sbližování nasazeného policejního šmejdila a sestry hlavního podezřelého. Alespoň kvalitní typové obsazení a výrazný vizuální dojem lze přisoudit Michelle Rodriguezové (Boxerka) a Mattu Schulzovi (Boys and Girls, Blade 2).

Přestože je většina filmu o ničem a obsazení nabízí v první řadě atraktivní zevnějšek, je tu ještě jedna silná stránka. Kromě dynamického videoklipového stylu (však také kameraman Ericson Core dokázal, co umí už v Odplatě) umocněného ostrou rapo/techno/rocko/heavy hudbou, která tvoří syntetický celek s agresivním řevem motorů, funguje bezvadně i obsazení Vina Diesela do role hlavního drsňáka. Chlapa s, románově řečeno, býčí šíjí, prackama zabijáka a "benzínem místo mozku". Diesel už jednou dokázal vytáhnout řemeslně kvalitně odvedený akční thriller s podprůměrným scénářem k nečekaným výšinám. Řeč je pochopitelně o sci-fi Černočerná tma. Navíc umí i velmi dobře hrát (viz Riziko nebo Zachraňte vojína Ryana), a tak je dostatečně přesvědčivý i při předvádění jemnějších odstínů své postavy a při navazování chlapácky přátelského vztahu s druhým hlavním hrdinou, jenž mu jde po krku.

Rychle a zběsile může být pro každého pyšného majitele automobilu tím, čím býval Hříšný tanec pro zamilované patnáctky. Navzdory jeho stinným stránkám si jej lze skutečně užít, dokonce i když nepatříte mezi automobilové fanatiky, kteří umí správně pojmenovat každou součástku a smrdí jako benzínová pumpa. Nebo ještě jinak: 60 sekund, že je akce? TOHLE JE AKCE!!!

Daniel Mise

The Fast and the Furious; USA 2001, 105 min.; Režie: Rob Cohen; Scénář: Gary Scott Thompson, Erik Bergquist, David Ayer; Kamera: Ericson Core; Hudba: BT; Hrají: Vin Diesel (Dominic Toretto), Paul Walker (Brian Spindler), Michelle Rodriguezová (Letty), Jordana Brewsterová (Mia Torettová), Rick Yune (Johnny Tran), Matt Schulze (Vince), Chad Lindberg (Jesse).