Road to Perdition
[2002]

Pochmurné gangsterské melodrama odehrávající se v Illinois počátkem 30. let vychází v struktuře příběhu, hereckých výkonech i vizuálním ladění do nepestrých odstínů z vzorů klasických gangsterek. Snímek působí především svou dramatickou atmosférou, osudovostí, která gangsterské zabijáky předurčuje k obětem v zájmu svých bossů. Hlavní hrdina zahraný s citem pro jemnost a detail Tomem Hanksem se tomuto údělu vzepře poté, co zlo, které sám pomáhá šířit, zasáhne i jeho rodinu. Příběh vyprávěný v retrospektivě z pohledu jeho dvanáctiletého syna se nevyhýbá brutálním scénám, vyvažuje je však určitou žánrovou vyumělkovaností. Režisér Sam Mendez tak, i když v jiném žánru, částečně navazuje na svůj oscarově úspěšný snímek Americká krása. 

Illinois, zima 1931. Dvanáctiletý Mike Suliivan s obdivem sleduje otce, který se připravuje do každodenní "služby" u nejvlivnějšího občana městečka Johna Rooneyho. Netuší, že dobře placená práce zakrývá otcovu účast na Rooneyho zločinných akcích, zejména na tvrdém vymáhání obchodních ústupků od ostatních pokoutních výrobců irské whisky. Jednoho večera Mike tajně vnikne na zadní sedadlo vozu, kterým Sullivan odjíždí vykonat Rooneyho pokyny. Je svědkem vraždy nepohodlného obchodního komplice; když je chlapec přistižen Rooneyho brutálním synem Connorem, uvědomí si Sullivan, že celá jeho rodina se ocitla v nebezpečí. Rozhodne se čelit praktikám svého chlebodárce a jede se synem do Chicaga za Al Caponovým pobočníkem Nittim, pro kterého kdysi pracoval. Ten však již proti němu vyslal nájemného zabijáka Maguireho. 

Tradičně rozehraná partie dobra se zlem je zde mírně obměněna, kladný hrdina je tentokrát sám zapojen do mašinérie zla. Důraz je kladen na vztahy otců a synů (Sullivan – Mike, Rooney – Connor) i na stejně silné přátelské vazby (Rooney – Sullivan), které musí ustoupit zásadám gangsterského "práva". Film tak do jisté míry, podobně jako série Kmotrů, glorifikuje svět amerického podsvětí, nepřekračuje však v podstatných věcech hranice věrohodnosti, ani se nesnaží o sociální analýzu. Zajímavým doplňkem tohoto prostředí jsou scény putování syna a otce i jejich vražedného stínu Maguirea venkovskou krajinou. 

Film má dobře nastavené volnější tempo, které se zrychluje v břitce vystavěných akcích vzájemných střetů. Poskytne i uměřenou dávku filmového sentimentu v rodinných scénách. Velmi dobré jsou výprava a výtvarné řešení snímku (vznikl na základě krimi-komiksu), kameramanem byl Conrad L. Hall (mj. Butch Cassidy a Sundance Kid, Profesionálové, Chladnokrevně, Maratonec, Černá vdova, Americká krása a další). 

Tom Hanks zvládá postavu rozhodného obhájce rodiny s obvyklou hereckou virutozitou. Dětský herec Tyler Hoechlin působí v roli jeho syna rovněž přesvědčivě. Bohatší škálu hereckého rejstříku však nabízejí záporné postavy. Role gangsterského bosse, navenek ctihodného, ve skutečnosti však již neschopného jednat podle vlastních citů, je velkou hereckou příležitostí pro charismatického amerického herce 50. až 80. let Paula Newmana. Výrazný typ bezcharakterního slabocha Connora Rooneyho opájejícího se výhružkami vytvořil Daniel Craig. 

Skutečně brilantní herecký výkon však předvádí Jude Law, jehož herecká hvězda jde v posledních letech strmě vzhůru (např. Talentovaný pan Rippley, A. I.: Umělá inteligence aj.). Jeho nájemný zabiják Maguire se může měřit s nejlepšími filmovými hereckými výkony tohoto typu. Road to Perdition (česky Cesta do Záhuby, resp. Cesta do Pekla) je kvalitně vyprodukovaným filmovým zbožím známého typu, které je schopno vedle necelých dvou hodin napětí a vzrušení poskytnout divákům i pohled na modelovou životní situaci, kdy se musí rozhodnout každý sám za sebe. 

Název filmu je jazykovou hříčkou i symbolem: během cesty autem se Sullivan rozhodne skrýt chlapce u jeho tety v městečku Perdition (Záhuba). 

[Stanislav Buzek, Tiscali, 12. 11. 2002]

Námět: M. A. Collins, R. P. Rayner (komiks). Scénář: David Self. Režie: Sam Mendes. Kamera: Conrad L. Hall. Střih: Jill Bilcocková. Zvuk: Scott A. Hecker. Výprava: Dennis Gassner. Hudba: Thomas Newman. Kostýmy: Albert Wolsky. Hrají: Tom Hanks (Michael Sullivan), Paul Newman (John Rooney), Jude Law (Harlan Maguire), Tyler Hoechlin (Mike Sullivan), Daniel Craig (Connor Rooney), Jennifer Jason Leightová (Annie Sullivanová), Stanley Tucci (Frank Nitti), Ciarán Hinds (Finn McGovern) a další. ŠU, barevný. 112 minut. Dolby Digital, DTS, SDDS. České podtitulky. USA 2002. Distribuce v ČR: Bontonfilm. Premiéra v ČR: 14. listopadu 2002.