Resident Evil
[2002]

Filmové adaptace počítačových her nemají zrovna na růžích ustláno. Po Mortal Kombatu, prvním významnějším pokusu "prolomit ledy", se na trh loni téměř současně vrhli další dva odvážlivci - Tomb Raider a Final Fantasy. Zatímco u Final Fantase, plně počítačově animovaného snímku, jehož produkce sežrala bratru 200 milionů dolarů a své tvůrce přivedla ke krachu, producenti sázeli na dokonalé vizuální efekty, u Tomb Raidera vkládali plnou důvěru v herecké výkony (a poprsí) Angeliny Jolie, představitelky emancipované archeoložky Lary Croft, která si s bojovými uměními a fyzicky náročnými dobrodružstvími rozumí stejně dobře jako s nejnovějšími výdobytky moderní techniky. Netřeba snad zdůrazňovat, že oba pokusy, ač neobyčejně ambiciózní a nákladné, pohořely se stejnou razancí jako jejich béčkový předchůdce. Po mnoha letech, během nichž se mezi návštěvníky kin rozšířila myšlenka, že by filmoví tvůrci snad měli nechat své herní kolegy už konečně na pokoji, se zdá, že by se v budoucnu mohlo blýsknout na lepší časy. Stane se právě Resident Evil první kvalitní filmovou adaptací videohry?

Hnízdo. Výzkumná laboratoř společnosti Umbrella Corporation podléhající nejvyššímu utajení. Pět set výzkumných pracovníků, kteří žijí a pracují hluboko pod zemí v komplexu vzdáleně připomínajícím vosí úl. A výzkum, o němž se nikdo neměl dovědět. Něco se však zvrtlo. Centrální počítač - "Rudá královna" - začíná jednat po svém. Likviduje své stvořitele a pokouší se do atmosféry rozšířit T-virus, jenž by způsobil zánik lidské rasy. Co se ale ve skutečnosti tam dole děje? Co to všechno způsobilo?

Lidem nahoře dochází, že se něco děje, proto do podzemních prostor Ubrelly vysílají speciální tým, jenž je ještě po cestě obohacen o novou členku, Alice (Mila Jovovich). Celou akci - infiltrace systému, zničení/odpojení hlavního počítače, útěk - je třeba zvládnout během tří hodin. Právě tak dlouhou dobu totiž zůstanou otevřené dveře nouzového východu, zbudovaného pro případ nemožnosti použít hlavní dopravní cestu výtahy (které jsou - všechny do jednoho - řízeny pomateným hlavním počítačem).

Režisér Paul Anderson, kterému byla svěrena nelehká úloha převést napětí, hrůzu, temno a akčnost počítačové předlohy na stříbrné plátno, není v oboru filmů inspirovaných videoherním originálem žádným nováčkem. V jeho filmografii totiž nechybí výše zmiňované akční béčko Mortal Kombat. K účasti na natáčení Resident Evilu se dostal čirou náhodou. "Jednali jsme se společností Constantin Film o několika projektech a zjistili, že jsou vlastníky filmových práv k Resident Evilu. Mě a Paula tahle hra dostala, a zástupce Constantinu zase Paulovy znalosti. Požádali ho, aby napsal scénář," vysvětluje Paulův partner, Jeremy Bolt.

Zatímco preprodukce byla v plném proudu a Constantin Film vlastnili už od roku 1997 veškerá potřebná práva, Capcom, autor videoherní odnože Resident Evilu směle produkoval dál. Do dneška prodal celkem 16 milionů jeho kopií za asi 600 milionů dolarů. A to ještě s vývojem her pod ceněnou značkou zdaleka nekončí. V přípravě je navíc uvedení figurek a podobných souvisejících marketingových blbůstek. "Problém tkvěl v tom, jak diváky konfrontovat s hrůzou a terorem interaktivní hry bez možnosti využít onen klíčový interaktivní element. Východisko není ve striktním kopírování videoherní předlohy nýbrž přebírání dojmu naprostého zděšení a strachu, který ve hráčích vyvolává," dodal producent filmu, Bernd Eichinger.

Produkce filmového Resident Evilu proběhla loni v berlínských studiích za spolupráce několika dílčích nezávislých tvůrčích týmů. Aby výsledek nejen moc nestál, ale také dobře vypadal (znáte to - "za málo peněz hodně muziky"), obohatil nakonec postprodukční ansámbl i Richard Yuricich, vizuální kouzelník, na jehož kontě jsou v tuto chvíli tři nominace na cenu Akademie (za Blízká setkání třetího druhu, Star Trek a Blade Runnera). A až uslyšíte ten randál hrající do pozadí, pak vězte, že za soundtrackem z ruky Clinta Mansella stojí velkou mírou také výstřední zpěvák Marilyn Manson (ti méně odolní z vás už pod tíhou nových faktů určitě pochopili, že Resident Evil není filmem pro děti - a to ještě nevíte, že scény jako rozsekání člověka na kostičky jsou v jeho případě na denním pořádku).

Ačkoli americká kritika Andersonovův horor přijala spíš vlažně (až negativně), producenti se domnívají, že z fenoménu slavné videoherní legendy ještě půjdou vyždímat nějaké peníze a připravují tak k natočení sequel inspirovaný třetím dílem počítačového Resident Evilu (který byl na trh uveden v roce 1998). Jaký rozpočet na něj bude vyčleněn (budget RE "jedničky" činil 40 mil. dolarů) a zda se opět bude natáčet v Berlíně (a se stejným štábem) to zatím není jisté.