Rabín, kněz a krásná blondýna
[Keeping the Faith 2000]

Indický barman Paulie Chopra už slyšel v životě od podnapilých štamgastů i náhodně zbloudilých samoopíječů nejednu dojemně smutnou historku. O tom, jak dostali kopačky, jak jim nepřeje osud, jak je podrazil nejlepší kamarád... Za ta léta praxe se naučil tyto (mo)mentální ztroskotance příliš neposlouchat a jen jim s profesionálním úsměvem číslo sedmnáct dolévat. Co mu ale teď vypráví ten mladičký kněz, sťatý pod obraz Boží, je prostě k nevíře!
To bylo tak: Už od dětství se módní newyorskou čtvrtí Upper West Side proplétala nerozlučná trojice kamarádů - Jake, Brian a Anna. Ovšem než stačilo tohle nevinné dětské přátelství narazit na nástrahy paní puberty, Anna se odstěhovala pryč. Možná právě včas, aby se oba kamarádi mohli s klidným svědomím rozhodnout pro životní dráhu tak ušlechtilou a výsostně čistou - přesvědčený katolík Brian (Edward Norton) se stal knězem, Žid Jake (Ben Stiller) pro změnu rabínem. Dál zůstávali těmi nejvěrnějšími kamarády, vyprávěli si o problémech svých oveček, chodili si zahrát basket a rukou společnou a nerozlučnou řešili Jakeův problém, kterou z krásných Židovek, které mu jejich matinky strkají pod nos, pojmout za ženu. Pak ovšem zazvonil telefon, aby jejich pohádkově idylickému životu učinil přítrž: Anna (Jenna Elfmanová) se vrací!

Oba mladí muži najednou stojí na letišti tváří v tvář krásné blondýnce a zatím nic zlého netušíce podléhají kouzlu jejího úsměvu, který ztratil hodně ze své dětské nevinnosti a získal na dvojsmyslné vyzývavosti. Zatímco Jake velmi záhy naprosto otevřeně praví: "Proč jen ty nejsi Židovka," Brian svede se svým celibátem o Anninu možnou lásku těžký souboj. Ano, je to stále zřejmější, ve středu tohoto svérázného trojúhelníku se ocitla láska - jen o tom ani jeden z nich zatím neví. Anna dál zůstává věrná pověsti umanuté workoholičky, která s drátem u pusy a mobilním telefonem za podvazkovým pasem usilovně bez ohledu na denní či noční dobu buduje svou kariéru, Jake dál přijímá pozvání mladých Židovek na seznamovací večeře, z nichž nejen díky politické situaci v Iráku začíná dostávat stále větší fóbii, a Brian se po jedné z otevřených debat o sexuálních pudech mladého muže stále urputněji utkává s myšlenkou, zda povolání spojené se slibem pohlavní zdrženlivosti bylo tou nejlepší životní volbou.

Pokud milujete svobodomyslnost, lehkost, vtip a Edwarda Nortona, pak vězte, že komedie Rabín, kněz a krásná blondýna je tím správným filmem pro vás. Režijní debut mladičké hollywoodské hvězdy, která od svého zářivého startu v Prvotním strachu točí jeden zajímavý film za druhým (Všichni říkají: Miluji tě, Lid versus Larry Flynt, Hráči, Kult hákového kříže, Klub rváčů), totiž předčil veškerá očekávání. Nejenže si herecký talent od Pánaboha s nenucenou samozřejmostí poradil s režijními opratěmi, ale dokonce si s překvapivou jistotou poradil i se sebou samým v jedné z hlavních rolí. Nejde o žádnou sebestřednou exhibici, která by měla potřebu někomu něco dokazovat a svou arogancí omračovat svět. Jde "toliko" o stylově čistou vyprávěnku, jež si neklade větší (ale ani menší!) ambici než vyprávět chytrý příběh o potřebě tolerance, lásky a schopnosti odpouštět. Ačkoliv se film celou dobu pohybuje na poli tabuizovaných, citlivých či jinak delikátních témat, vše činí s odzbrojující lehkostí, aniž by byť jen na okamžik překročil hranice dobrého vkusu. Edward Norton jako by se zhlédl v tvorbě svého velkého vzoru Miloše Formana a svůj debut dokázal naplnit prostým člověčenstvím, jež je ve své opravdovosti a upřímnosti tak silné a odzbrojující.

Určité scenáristické limity pomohli Nortonovi-režisérovi překonat vybraní herci. O jako vždy uvolněném a ani na okamžik neexhibujícím Nortonovi-herci už řeč byla. Neméně dobrý je ovšem tentokrát i Ben Stiller (Flirtování s katastrofou, Něco na té Mary je), jehož vzrůstající fóbie z matinkami předjednávaných námluv je citlivě stínovaná i patřičně gradující. S poněkud plochou postavou umanuté blondýnky se úspěšně poprala také Jenna Elfmanová, která klíčovou postavu příběhu přece jen dokázala vybavit nezbytným minimem diváckých sympatií. Velmi půvabná je v roličce Schrammovy židovské matinky Anne Bancroftová a své si odehraje v postavě rabína Lewise i další hollywoodská legenda Eli Wallach. A koneckonců i ono roztomile prkenné neherectví Miloše Formana, kterému Norton ve filmu svěřil výraznou roli otce Havla (!), můžeme bez omluvně sentimentálních vazeb k jeho českému původu přijmout jako součást sympatické hry a oprávněnou poctu žáka svému mentorovi.

Rabín, kněz a krásná blondýna se nejspíš nezařadí mezi klasické romantické snímky typu Pretty Woman, určitě ale patří k nejvydařenějším romancím za několik dlouhých posledních měsíců. Svérázné "boží komando", jež vyráží do newyorských ulic v černých brýlích a kožených bundách, totiž servíruje neselhávající kombinaci příjemného sentimentu a ozdravného humoru s neobyčejným šarmem.

Jaroslav Sedláček