Pulp Fiction
[Pulp Fiction 1994]

Nebudeme si nic nalhávat - všichni jsme Pulp Fiction - historky z podsvětí viděli a pokud je čirou náhodou neznáte, netuším, co tu vlastně pohledáváte. Následující povídání tedy není o objevování čehokoli nového, ale je určeno fanouškům filmu, kteří si určitě s chutí zavzpomínají, a doufám, že v ideálním případě dostanou chuť zasunout kazetu s ním do videa znovu. Proto upozorňuji a varuji, že o pár řádků níže bude bez milosti prozrazen celý obsah filmu - to abyste měli nad čím vzpomínat:

Pulp: 1. měkký kus beztvaré hmoty; 2. časopis nebo kniha ponurého obsahu, příznačně vytištěný na surovém a hrubém papíře
(slovník American Heritage Dictionary, obnovené vydání pro vysoké školy)

Zlodějíčci Pumpkin (Tim Roth) a Honey Bunny (Amanda Plummerová) sedí dopoledne v kavárně a rohodnou se ji vykrást. Tasí zbraně, obraz "zmrzne" a za zvuků surfové kytarové vypalovačky Dicka Dalea Misirlou najíždějí úvodní titulky.

Je tentýž den ráno, ale to ještě nevíme. Parťáci-zabijáci ve službách Marselluse Wallace (Ving Rhames) Vincent Vega (John Travolta) a Jules Winnfield (Samuel L. Jackson) jedou autem a žvaní o Vincentově pobytu v Amsterodamu, o hamburgerech a o tom, že ve Francii si místo kečupu dávají na hranolky odpornou majonézu. Když dorazí na místo, ozbrojí se a stočí řeč na to, že Vincent druhý den na Marsellusovo přání vyráží na večeři s jeho manželkou. Přesně o půl osmé jejich kumpán Marvin otevře dveře bytu, ve kterém sedí dva evidentně překvapení mladíci. Jules si s nimi krapet pokecá, ochutná jejich Big Kahuna burgery, spláchne je chutným Spritem, vezme si Marsellusův kufřík s tajemným obsahem, pro který přišli, jednoho mladíka zabije rovnou a druhému ještě před smrtí ocituje svůj oblíbený Ezechiel 25,17...

příběh první
Vincent Vega a žena Marselluse Wallace
Vincent si od dealera Lance (Eric Stolz) koupil kvalitní heroin a teď je těžce v pohodě. Jede vyzvednout Marsellusovu Miu (Uma Thurmanová) a pak spolu vyrážejí na večeři k Mazanýmu králíčkovi, což je stylový pajzl v duchu padesátých let, ve kterém obsluhují dvojníci např. Marylin Monroeové či Douglase Fairbankse. Miu s Vincentem obsluhuje Buddy Holly (čestná minirolička Stevea Buscemiho) a poté, co se najedí a Mia si "napudruje nos" koksem, vrhnou se do víru tance, aby získali trofej, určenou vítězům místního turnaje v mazaným twistu.

Když dočista opilí dorazí večer k Mie domů, Vincent si na záchodě před zrcadlem dělá přednášku o pokušení a loajalitě a Mia mezitím v kapse jeho kabátu najde pytlíček s heroinem - myslí si ovšem, že je to kokain, a bezstarostně si šňupne. Samozřejmě ji to ihned složí a když Vincent vyjde ze záchodu, může si už jen nadávat a klepat se při představě, co by se s ním stalo, kdyby kvůli němu Marsellusova žena zemřela. Naloží ji do auta a odveze k Lanceovi. Ten sice nejdřív nechce ani slyšet o tom, že by s ní měl mít cokoli společného, ale nakonec mu nic jiného nezbude, a když z ledničky vytáhne injekci adrenalinu, Vincent ji Mie vrazí přímo do srdce. Ta se probere, Vincent ji odveze domů a uzavřou spolu dohodu, že se o tom, co se stalo, Marsellus do nejdelší smrti nedozví...

příběh druhý
Zlaté hodinky
Když byl Butch Coolidge (Bruce Willis) ještě malý, přinesl mu jednoho dne kapitán Koons (Christopher Walken) zlaté hodinky, které se v rodině Coolidgeových předávaly z generace na generaci. Butchův otec musel podstoupit nechutné útrapy, aby je mohl předat dál. O mnoho let později je Butch stárnoucím boxerem, který se Marsellusem nechal podplatit, aby v příštím zápase "šel v pátým na prdel". Rozhodne se ale jinak a položí se do zápasu tak, že svého protivníka zabije. Bleskově prchne z ringu a nastoupí do předem přistaveného taxíku, kde si pokecá s evidentně lehce úchylnou řidičkou Esmeraldou a dojede do motelu za svou francouzskou láskou Fabienne (Maria de Medeirosová), se kterou si užijí trošku té francouzštiny a jdou do hajan. Druhý den ráno Butch zjistí, že Fabienne, která měla sbalit všechny důležité věci z jejich bytu, zapomněla na zlaté hodinky po tátovi. Nejdřív sice zdemoluje pokoj, ale pak se uklidní a rozhodne se, že se pro hodinky vrátí, ať to stojí, co to stojí.

Opatrně se do bytu vplíží a skutečně najde hodinky tam, kde je nechal. Spokojeně si začne připravovat toasty a vtom si všimne samopalu, volně položeného na rohu kuchyňské linky. Překvapeně jej vezme do ruky a začne si jej prohlížet, načež se ozve spláchnutí záchodu a Butch na něj instinktivně namíří. Ve dveřích se objeví překvapený Vincent Vega. Prásk! Z opékače vyskočí toasty, Butch stiskne spoušť a Vincent jde do kytek. Butch ze zbraně odstraní své otisky a upaluje pryč. Když zastaví na nedaleké křižovatce, z jednoho z chodců na přechodu se vyklube sám Marsellus. Pohledy se střetnou, Butch šlápne na plyn a Wallace srazí. Pak ale do jeho auta narazí jiné... Střih. Oba přežili a Marsellus teď s pistolí v ruce Butche pronásleduje. Dostanou se až do obchodu, ve kterém je oba omráčí prodavač, ze kterého se vzápětí vyklube sadistický úchyl. Spolu se svým kumpánem Zedem je evidentně chtějí oba znásilnit a zabít. První přichází řada na Marselluse. Zatímco si jej úchylové ve vedlejší místnosti podávají, Butch se zbaví pout a prchá. Jenže když už je u dveří, rozhodne se Marsellusovi pomoct a z potenciálních smrtících zbraní v obchodě si vybere samurajský meč. S ním zabije majitele obchodu a Zeda si pak podá sám "pěkně rozmrdanej" Marsellus brokovnicí a zavolá na něj "pár zfetovanejch negrů s kleštěma a letlampou". Dluh je tím vyrovnán a bohatí Butch a Fabienne odjíždějí vstříc lepším zítřkům...

příběh třetí
Situace kolem Bonnie
Vracíme se do děje, který jsme sledovali před příběhem prvním. Jules a Vincent zabijí mladíky a vezmou si od nich Marsellusův tajemný kufřík. Nečekaně se ovšem z koupelny vyřítí ještě další muž a vystřílí na ně celý zásobník obrovského Magnum. Zabijáci se na sebe podívají a překvapeně zjistí, že nikdo z nich není zraněn. Zabijí útočníka a zatímco Vincent začne vyčítat parťáku Marvinovi, že je nevaroval, Jules si uvědomí, že právě pocítil dotek boží - stal se zázrak. Vincent to odmítá připustit a hádka pokračuje i v autě. Tam pak Vincent, který má stále ještě v ruce pistoli, omylem prostřelí Marvinovi hlavu. Je to samozřejmě malér jako hrom, už proto, že policajti si občas všimnou, když jede po ulici auto, ze kterého cáká krev. Jules má naštěstí nedaleko kamaráda Jimmieho (Quentin Tarantino), v jehož garáži se mohou na pár hodin schovat.

Když tam dorazí, zavolají Marsellusovi a ten jim slíbí, že za nimi pošle Winstona Wolfa (Harvey Keitel), machra, který "řeší problémy". Ten za devět minut a třicet sedm sekund opravdu dorazí a hned se pustí do rozdělování práce. Jules s Vincentem vydrhnou auto a Jimmie a on sám vyberou z prádelníku tmavé přehozy, kterými zamaskují zakrvácená sedadla. Když je práce hotova, ještě je třeba pořádně se umýt, svléknout mozkem zaneřáděné oblečení a vyměnit je za nenápadná stupidní trika. O auto s mrtvým Marvinem se postará Wolfův známý Joe a Jules s Vincentem jdou na snídani.

Restaurace je nám povědomá a zatímco Jules nad kávou a vdolkem oznamuje, že "s tím končí", poznáváme, že jsme na stejném místě, jako v úvodu filmu. Vidíme i Pumpkina a Honey Bunny, kteří za chvíli skutečně vytáhnou pistole a začnou loupit. Vincent sedí na záchodě a čte si a Jules má v jedné ruce připravenou peněženku a v druhé (pod stolem) pistoli. Když k němu Pumpkin přijde, dostane peněženku, ale zajímá jej i kufřík, který leží vedle Julese. Ten mu ho odmítne dát a až když Pumpkin začne výhrůžně počítat do tří, souhlasí. Otevře jej a Pumpkin, ohromený obsahem, se přestane soustředit. Jules toho využije a přiloží mu pistoli k hlavě. Pak uklidí panikařící Honey Bunny a začnou si povídat.

Zabiják "v přechodném stádiu" Pumpkinovi ocituje svou verzi (ve skutečnosti zní jinak!) Ezechielu 25,17: "Cesta spravedlivého ze všech stran lemována jest nespravedlností, sobectvím a tyranií lidské zloby. Požehnán buď ten, kdo ve jménu lásky a dobré vůle vyvede spravedlivé z údolí temnot, neboť ten jest skutečným pastýřem a spasitelem zbloudilých dětí. A já srazím k zemi mocným trestem a divokým hněvem všechny, kdo se pokusí otrávit a zničit mé bratry. A když uvalím svou mstu na tebe, seznáš, že jméno mé je Bůh!" Celá léta to považoval za připitomělý blábol, který odříká vždycky předtím, než do někoho napumpuje olovo. Dotek boží mu v tom ale udělal jasno a Jules si uvědomil, že je "krutovláda těch zlých" - ale teď se snaží ze všech sil, aby se stal pastýřem. Kufřík si sice nechá, ale Pumpkina s Honey Bunny nezabije a nechá je odejít. Pak zmizí i on s Vincentem. Konec.

Na první pohled spletitá struktura filmu dává po jeho skončení dokonalý smysl. Teoreticky příběh začíná, když Jules s Vincentem jedou v autě, a končí tím, jak Butch s Fabienne odjíždějí do západu slunce. Jules v něm tak přestává figurovat poměrně brzy, protože prohlédl, skončil se vší řezničinou a vydal se spasit svou duši. Vincent, který poslední šanci od boha ignoroval, pak umírá. Celý film tak může být a často (podle mne zbytečně a směšně) bývá vykládán jako hluboce spirituální dílo s mnoha skrytými významy. Známá je například tzv. kufříková teorie, která praví, že v onom tajemném kufříku, z jehož obsahu vidíme jen zlatou záři a jehož zámky mají nastavený kód 666, je duše Marselluse Wallace. Nasvědčuje tomu i mnoho různých dalších drobností, jako například náplast na Marsellusově zátylku, neboť právě to je místo, kudy podle bible ďábel zbaví člověka duše. Mno, pokud jde o náplast, je pravda taková, že Ving Rhames měl na zátylku nepěknou jizvu, kterou se Tarantino rozhodl zamaskovat. A kufřík? Tarantino s úsměvem přiznává, že je klasickým "MacGuffinem" a ani on sám nemá ponětí, co by v něm vlastně mělo doopravdy být. Vznikají přitom i tak absurdní (byť jen napůl vážné) teorie, jako že jsou uvnitř diamanty, ukradené v Tarantinových Gaunerech, či dokonce soška Oscara. Samuel L. Jackson ovšem situaci rozsekl jednou provždy: "Já se do toho kufru podíval a vevnitř bylo pár baterií a žárovek. To je celý." Tolik k tajemnému kufříku.

V době, kdy úspěch slavily veliké studiové produkce a triky nabité filmy jako Jurský park či Forrest Gump se Tarantinovi podařilo vydělat jen v Severní Americe přes sto milionů dolarů s filmem, který přišel na pouhých osm milionů a místo digitálních dinosaurů obsahuje dlouhé záběry, natáčené ze stativu. Z Tarantina se stal klasik a jeho film výrazně ovlivnil podobu kinematografie druhé poloviny devadesátých let. Klonů a napodobenin se vynořilo nespočet, ale žádný z nich zdaleka nedosahoval kvality originálu - jednoduše proto, že jejich autoři nebyli natolik talentovaní géniové a filmoví fanatici jako Tarantino. Jeho pečlivě promyšlený scénář srší ďábelsky černým humorem a dialogy, které jsou ostré jako břitva a okázale politicky nekorektní (máte radši "čtvrtlibrák se sýrem", "Zed je mrtvej", nebo snad "sklad mrtvejch negrů"?). Pulp Fiction oživily kariéru Johna Travolty (kterého původně studio zamítlo, protože byl málo slavný - Vincenta měl hrát Michael Madsen), objevily Samuela L. Jacksona (byl víceméně nicka, ale původně vybraný Laurence Fishburne měl zrovna práci) a pošťouchly už tehdy úspěšného Bruce Willise (díky kterému o roli přišel pro změnu Matt Dillon) ještě o stupínek výš.

V oscarovém klání na film nakonec v notně nabitém roce 1994 zbyla jen cena za scénář, ale je evidentní, že to nebylo příliš spravedlivé. Když už nic jiného, tak přinejmenším geniální Samuel L. Jackson a fantastická střihačka Sally Menkeová (scéna, ve které zfetovaný Travolta jede autem, je nezapomenutelná a troufám si tvrdit, že jde o jednu z nejlepších střihačských vychytávek všech dob) by si náležité ocenění zasloužili. Nicméně důležité je jako obvykle především to, jak film obstál ve zkoušce času. Za sebe můžu tedy konstatovat, že po šesti letech od premiéry jsem tehdejšího vítěze Forresta Gumpa viděl čtyřikrát, zatímco Pulp Fiction zhruba čtyřicetkrát. Můžete mi říkat blázen - já svou náklonnost k Pulp Fiction rád označuji za filmové labužnictví, protože je to lahůdka, jaká se jen tak nevidí.

Niro

Pulp Fiction; USA 1994, 154 min.; Režie: Quentin Tarantino; Scénář: Quentin Tarantino, Roger Avary; Kamera: Andrzej Sekula; Hrají: John Travolta (Vincent Vega), Samuel L. Jackson (Jules Winnfield), Bruce Willis (Butch Coolidge), Harvey Keitel (Winston Wolf), Uma Thurmanová (Mia Wallaceová), Ving Rhames (Marsellus Wallace), Tim Roth (Pumpkin), Eric Stoltz (Lance), Rosanna Arquetteová (Jody), Quentin Tarantino (Jimmie), Frank Whaley (Brett).