Příšerky, s.r.o.
[Monsters, Inc. 2001]

Všechny děti na světě vědí, že když je rodiče uloží do postýlek, zhasnou světlo a zavřou za sebou dveře, vyplíží se ze dveří šatníku příšerky. Co nevědí je, že tyhle příšerky proti nim nemají nic osobního, je to prostě jen jejich zaměstnání.

Děj filmu se odehrává ve vzkvétajícím městě Monstropolis, kde žijí příšerky všech tvarů a velikostí. Jeho hlavními hrdiny jsou vysoká zelenomodrá příšerka s rohy jménem James P. Sullivan přezdívaný Sulley a jeho nejlepší jednooký kamarád Mike Wazowski. Oba pracují v největší utajené továrně Příšerky, s.r.o. Sulley je šéfem přes strašení dětí a Mike jeho nadšeným asistentem. Jednoho večera však Sulley zjistí, že dveře, kterými příšerky vylézají z továrny do lidského světa, zůstaly nedovřeny a do továrny se dostala malá holčička.

Příšerky věří, že kontakt s lidmi je pro ně jedovatý, a tudíž ho mají zakázaný. Přesto se Sulley a Mike rozhodnou vzít holčičku, kterou pojmenují Boo, domů. Následujícího dne ji převléknou za příšerku, vpašují zpět do továrny a pokusí se ji dostat domů.

Režie: Pete Docter
Pomocná režie: Lee Unkrich, David Silverman
Produkce: Darla K. Anderson
Scénář: Andrew Stanton, Daniel Gerson
Hudba: Randy Newman
Střih: Jim Stewart
Výtvarník: Harley Jessup, Bob Pauley
Art direktoři: Tia W. Kratter, Dominique Louis
Animátoři: Glenn Mc Queen, Rich Quade