Prci, prci, prcičky 2
[American Pie 2 2001]

Kdysi tu býval jeden jablečný americký koláček, který toho zažil mnohem víc, než mu bylo původně určeno. Jako aktér trapného zážitku, na který i vzpomínka po letech vyvolá ruměnec ve tváři, byl odsunut do nejspodnějších vrstev podvědomí a dnes už téměř zapomenut. Žádný drobeček na památku v růžové obálce - nevděčný úděl jednoho z prvních Jimových sexuálních "partnerů".

Teď Jim už dospěl, v milostných zážitcích však není zas až tak o moc dál. A americký koláček znovu figuruje alespoň v původním názvu filmu, který je jen nastavovanou kaší mladým publikem s nadšením přijaté komedie, u nás distribuované pod titulem Prci, prci, prcičky.

Zatímco americké koláčky zde tentokrát už nepodléhají znásilňování, o to, co je atraktivně avizováno v českém distribučním názvu, půjde samozřejmě i nyní. I když, stejně jako v jedničce, jsou milostné pokusy, omyly a trapasy nyní již důvěrně známých hrdinů zejména zdrojem laskavého, laciného a více či méně zdařilého humoru, bohužel již pohříchu vyčpělého a neoriginálního. Protože naše chlapecká partička, stejně jako v prvním dílu moc dobře ví, oč jí jde - a jde znovu o jediné - jen se k tomu opět bolestně dopracovat.

Po roce studií na univerzitě jsou prázdniny ideální dobou určenou k vybití nakumulované sexuální energie. Zvláště, když holky v bikinách vypadají tak svůdně, na pláži se to jen hemží, kočičkami k nakousnutí a z Čech dokonce přijíždí vnadná Nadja, díky níž se stal smolař Jim hvězdou školního internetu. Michelle, se kterou se Jim v prvním dílu nakonec zbavil přetěžkého panictví, samozřejmě tráví svůj čas na hudebním táboře (jistě vzpomínáte na to, kde dívka zdánlivě zakřiknutá, leč světem protřelá, získala své bohaté sexuální zkušenosti), a tak má i Jim poznat, jak prazvláštní erotické zážitky se zdají zažít v kruhu mladičkých flétnistek. Vrcholem prázdnin, k němuž naše partička upíná veškeré své naděje, je nyní pronajatý dům na pláži. Takže holky třeste se, tentokrát to nesmí mít chybu.

Pokud máte v živé paměti docela milou a upřímnou komedii o prvních sexuálních úrazech a karambolech, s povzbudivým happyendem, a pokud se trefila do vašeho vkusu (ať už na základě upřímného soucítění, totožných frustrací či přítomnosti dospívajícího teenagera v rodině) dá se předpokládat, že si užijete i dvojku. I když je to s ní stejné, jako s většinou druhých pokračování a jako se setkáními po roce. Snaha vstoupit do stejné řeky je očividná, jenomže už se nevtipkuje tak lehce, opakované se zdá být nutností a znovu a znovu se připomínají stejné zážitky (v případě filmu stejné fóry). Nezasvěceným tak musí nutně chybět kontext dílu prvního, zasvěceným nápaditost a větší odvaha tvůrců posunout příběh zase trochu dál.

Radana Vítková