Pravá blondýnka
[Legally Blonde 2001]

Elle Woodsová (Reese Witherspoonová) je typická blondýnka! Růžová Barbína non plus ultra. Má všechno: je prezidentkou dívčího spolku Hawaiian Tropic, Miss červen ve školním kalendáři, je populární, rozhodně netrpí nedostatkem a především. je obdařena přírodní blond hřívou. Chodí s pohledným spolužákem Warnerem Huntingtonem III. (Matthew Davis), a nepřeje si nic jiného, než být paní Huntingtonovou III. Jenže on má jiné plány: musí studovat Harvard a stát se právníkem! Co s naivní blondýnou! Řekne jí: "Hodlám být senátorem, proto potřebuji Jackie, ne Marilyn"... a na studiích si nabalí samozřejmě seriózní tmavovlásku Vivian (Selma Blairová). Elle má zlomené srdce, ale jen tak se nevzdá. 

Přihlásí se také na Harvard a zrovna na práva, jen aby mu dokázala, že to také zvládne. Ona, která se vyzná daleko spíš v módě, společenské rubrice novin a organizaci večírků než v teorii státu a práva nebo ve finesách formální logiky. Jenže studium na elitní univerzitě není procházka růžovou alejí. Tam, kde jiní uspějí díky buď asketickému studiu, vrozené genialitě nebo i díky vlivnému tatínkovi, boduje nakonec Elle - ovšem až po mnoha docela pro ní trapných, pro diváky ale úsměvných karambolech - originálně svým přirozeným rozumem, šarmem, nedostatkem zbytečného respektu a schopností vyhmátnout klíčový detail. A ve standardních životních situacích se Elle vyzná lépe než kolegové - budoucí intelektuální elita. 

Překvapivě vtipná komedie "Pravá blondýna" je celovečerním filmovým debutem režiséra Roberta Luketice. Na paškál si bere předsudek o jednoduchosti a "jednoúčelovosti" blondýnek. 

Nadějná mladá herečka Reese Witherspoonová (Velmi nebezpečné známosti, Pleasantville - Městečko zázraků, Americké Psycho, Malý Nicky) předvedla koncert v přeměně z naivní blondýnky v emancipovanou mladou dámu. Další mladý talent Matthew Davis (II) (Pearl Harbor) je příslibem nastupující mladé "holywoodské" generace. 

Film získal cenu amerických teenagerů jako "Nejlepší film léta" v roce 2001 a porazil takové soupeře, jako je Shrek a Zlatíčka pro každého. 

V malé roli také uvidíme půvabnou a nestárnoucí Raquel Welchovou. 

Slogan: Letos letí blondýnky, ale pozor... 
Scénář: Karen McCullah-Lutz, podle knihy Amandy Brown
Režie: Robert Luketic 
Kamera: Anthony B. Richmond 
Hudba: Rolfe Kent 
Hrají: Reese Witherspoon, Matthew Davis (II), Selma Blair, Luke Wilson, Victor Gaber, Raquel Welch ad.