Poslední skaut
[The Last Boy Scout 1991]

Ať si kdo chce co chce říká, ať si mamka slzy utírá, Poslední skaut je prostě nejlepší film Bruce Willise. Tečka. Můžete se mnou nesouhlasit, můžete mi posílat třaskavé balíčky nebo skočit z mostu, ale je to prostě tak. Pravda, je to film násilný (často poněkud samoúčelně), vulgární a v postatě misogynistický, ale zároveň je extrémně zábavný.

A poučný. Dozvíte se, jak se řekne polsky "běž do prdele", jak přelstít poplašné zařízení a že se nevyplácí dávat pěstí člověku, který vám řekne "dotkneš se mě a zabiju tě". Ale pěkně od začátku.

"Nikdo tě nemá rád. Každej tě nenávidí. Usměj se, čuráku."

To si říká při pohledu do zpětného zrcátka svého auta Joe Hallenbeck, soukromý detektiv, který ve svém oboru kdysi býval třída a dokonce zachránil život prezidentovi, ale poté, co nadělil nesmlouvavou přesdržku vlivnému senátorovi, šlo to s jeho kariérou rychle z kopce. Teď je nula, kterou nikdo nemá rád, kterou každý nenávidí a které nic než ten úsměv nezbývá.

Bere podřadné případy, jako třeba ochranu striptérky Cory, kterou mu dohodil exkámoš Mike, toho času hajzlík, čile piglující Joeovu manželku a o několik minut později už mrtvola, spolu s autovrakem roztroušená okolo Joeova domu. Cory byla evidentně zapletena do čehosi nekalého, protože brzy následovala Mikea do záhrobí. Za sebou ovšem zanechala svého právem naštvaného přítele Jimmyho, který s Joem vzápětí vytvoří regulérní parťáckou dvojici. Tihle dva brzy nakopou sviňákům, manipulujícím s americkým fotbalem, jejich záporácké řitě...

Jmenuje se Shane Black a je proklatě dobrý scenárista. Má za sebou např. první (a nejlepší) Smrtonosnou zbraň nebo Dlouhý polibek na dobrou noc. Ve svých scénářích obvykle prokazuje dokonalou tvůrčí práci s klasickými klišé akčního žánru. Na rozdíl od svých podřadných kolegů je ovšem nevyužívá k pouhému rutinnímu skládání prefabrikací do vetchého celku, ale buduje z nich pevné základy, na které pak vrší jednu svěžím způsobem zkonstruovanou scénu za druhou.

Poslední skaut je tím nejvydařenějším příkladem jeho umění. Nejde ani tak o to, co se v něm děje, ale jak se to děje. Směřuji k tomu, že akční scény jsou od scénáře precizně vysoustružené a prokládané dokonalými "blackovskými" hláškami, z nichž dobrá polovina se vám pravděpodobně zapíše do paměti navždy ("Seš ten největší blbec na světě, Joe. Zachraňuješ chlápka, kterej ti zničil kariéru, abys pomstil jinýho, kterej ti šoustal ženu").

Black je dokonalý i ve vytváření atmosféry tzv. "buddy movies" (= humpolácky přeloženo "parťáckých filmů" - vzpomeňte na dokonalé spárování Mela Gibsona a Dannyho Glovera v už zmiňované Smrtonosné zbrani) a svou nesourodou dvojici (klišé!) černého a bílého (klišé!) outsidera (klišé!) obdařil báječně kontrastní "chemií" a Bruce Willis a Damon Wayans (ve své životní roli) ji pak dotáhli k dokonalosti.

Samotná akce (která je v akčním filmu tak nějak podstatná, že) je pak výtečné zrežírovaná mistrem oboru Tonym Scottem. Už od báječných klipových úvodních titulků je znát jeho jistá ruka, která celou tuhle jízdu bezpečně dovede až do strhujícího finiše.

Co dodat? Mám zapotřebí psát rozsáhlé rozbory téhle třeskuté a navýsost klasické podívané? Pokud jste ji viděli, víte o čem mluvím. A pokud ne, máte co dohánět. Poslední skaut je totiž nejlepší film Bruce Willise a Damona Wayanse a Tonyho Scotta a ...

Niro

The Last Boy Scout; USA 1991, 105 min.; Režie: Tony Scott; Scénář: Shane Black; Kamera: Ward Russell; Hudba: Michael Kamen; Hrají: Bruce Willis (Joe Hallenbeck), Damon Wayans (Jimmy Dix), Taylor Negron (Milo), Noble Willingham (Sheldon Marcone), Chelsea Fieldová (Sarah Hallenbecková), Danielle Harrisová (Darian Hallenbecková), Halle Berryová (Cory), Bruce McGill (Mike).