Po čem ženy touží
[What Women Want 2000]

On za to vlastně nemůže. To výchova. Nick Marshall (Mel Gibson) vyrostl v Las Vegas mezi striptérkami (maminka byla jednou z nich) a už tehdy si všechny ty lepé děvy omotával okolo prstu. Co to asi mohlo udělat s jeho charakterem? Jistě... Z dospělého Nicka se stal úspěšný manažer v reklamní agentuře a ženy mu stále zobaly z ruky. Což o to, šarmantní on byl, ale přitom i neskutečný šovinista, který to všechno bral s absolutní samozřejmostí pána tvorstva. Proplouval světem žen na vlnách svého ega, bral plnými hrstmi a zatím mu to procházelo. Jenže jednoho dne padla kosa na kámen. Nick očekával povýšení, ale ouvej... "jeho" místo dostala konkurenční štika Darcy Maguireová (Helen Huntová). Prý kvůli tomu, že je třeba ovládnout i ženský reklamní trh, což se Nickovi zatím nepodařilo. Ale on to tak coby poctivé šovinistické prase samozřejmě nenechá. 

Do "omácího úkolu" od Darcy, studia balíčku s ženskými "zkrášlovadly", se pustil se vší zarputilostí. Vyzbrojen lahví vína a CDčkem Franka Sinatry jej rozbalil a začal se metodou ožralého Stanislavského vciťovat do kůže žen. Inu a jak si tak ovíněn navlékal punčocháče a depiloval nohy, stal se najednou malér. Uklouznuvší Nick spadnul do napuštěné vany a za ním putoval i zapnutý fén. Zaprskalo to a zelektrizovaný chudák strávil zbytek noci v bezvědomí na podlaze. Sice přežil, ale netušil, jaké trápení jej v příštích dnech čeká. 

Začalo to už probuzením. Okolo pobíhající služebná měla nějaké divné řeči, ale tvářila se jako by nic - a opravdu nic neříkala. Pokračovalo to i na ulici a v práci. Nebylo pochyb - Nick slyšel myšlenky všech žen. A i když by se mohlo zdát, že je to výhra v loterii a životní příležitost, Nick si výhody své schopnosti uvědomí až mnohem později. Teď je dočista rozhozený z toho, že myšlenky, které se točí kolem něj, jsou mnohem méně lichotivé, než by čekal. Postupně mu ale samozřejmě dojde, že té šlamastyky může krásně zneužít a bez práce shrábnout Darcyiny koláče. Co bude dál, je vám už určitě jasné. Šovinista postupně prozře, objeví své ženské já, zamiluje se, atd. 

Nápad je to dozajista nosný. Ba přímo báječný. Teď jen kdyby jej scenáristé dokázali pořádně využít. A tady už to začíná trochu skřípat. Po čem ženy touží je jedna veliká one šovinista show Mela Gibsona a jako taková funguje spolehlivě. Především díky jeho nezpochybnitelnému šarmu, charizmatu a komediálnímu talentu, který tentokrát naplno pustil ze řetězu. Řítí se kupředu jako tank a suverénně válcuje všechna slabší místa v ději. Alespoň tedy v první polovině filmu. Pak se ovšem děj postupně stává méně komediálním a více romantickým a tady už ani Gibson nestačí. Ne že by neměl na to, aby zvládl poctivou romanci, ale oni k tomu musí být dva. Helen Huntová se činí, seč jí herecké síly a ženská krása stačí, ale není to nic platné, když už od scénáře není Gibsonovi důstojným proti/spolu-hráčem. Nejsou-li dostatečně vybudované základy pro "chemii" dvou cukrujících hrdliček, nemůže to zachránit ani fakt, že je každý z těch ptáčků sám o sobě k zulíbání. 

Ale pozor. I přes povinnou kritiku, kterou si odpustit prostě nemůžu, musím zdůraznit, že jsem se u Toužících žen bavil velmi dobře. Ani v druhé půli neklesá frekvence humoru a výskytu rozhicovaného Mela Gibsona na plátně natolik, aby film nudil. Jen je holt krapet smutné, že - šmankote, to je ale otřepaný (nicméně bohužel až příliš často pravdivý) argument - potenciál, který měli tvůrci v rukou, nabízel podstatně lepší zábavu, než jaké jsme se nakonec dočkali. Což ovšem neznamená, že vám film s klidným srdcem nedoporučím. Běžte na něj, pobavíte se dobře. Jen nečekejte, že se dozvíte po čem ženy touží, proč jsou muži prasata, nebo číslo Melovy podprsenky. 

Niro

What Women Want;USA 2000Režie: Nancy Meyersová;Scénář: Josh Goldsmith, Cathy Yuspaová;Kamera: Dean Cundey;Hudba: Alan Silvestri; Hrají: Mel Gibson (Nick Marshall), Helen Huntová (Darcy McGuireová), Alan Alda (Dan Wanamaker), Bette Midlerová (psycholožka), Marisa Tomeiová (Lola), Lauren Hollyová (Gigi).